Zavřít reklamu

iPhony jsou považovány za jedny z nejlepších telefonů na trhu, za což vděčí svému designu, výkonu a parádním funkcí. Jablečné telefony jsou ale také tvořeny řadou maličkostí, které dělají iPhone iPhonem. Zde bychom mohli zařadit například jednoduchý operační systém, ikonické vyzvánění nebo třeba Face ID. Silnou stránkou je také haptika neboli vibrace obecně. Ačkoli se jedná o naprostou drobnost, je dobré vědět, že s námi tímto způsobem telefon komunikuje a reaguje na naše vstupy.

Apple pro tyto účely dokonce využívá speciální komponent s názvem Haptic Touch, který bychom mohli označit za vibrační motorek. Konkrétně se skládá ze speciálního magnetu a dalších komponentů zodpovědných za produkování samotných vibrací. Vůbec poprvé jej Apple použil u iPhonu 6S, každopádně zásadního vylepšení se dočkal až u iPhonu 7, čímž výrazně posunul haptickou odezvu na zcela novou úroveň. Tímto tak dokázal překvapit nejen jablíčkáře, ale také řadu uživatelů konkurenčních telefonů.

Taptic Engine

Vibrace, které nadchnou i konkurenci

Na diskuzních fórech potvrzuje i řada uživatelů, kteří po letech přešli na iPhone, že byli prakticky okamžitě uchváceni podstatně vychytanějšími vibracemi, respektive celkovou haptickou odezvou. Apple je v tomto ohledu na míle před svou konkurencí a své dominantní postavení si jasně uvědomuje. Zajímavější je ale jedna věc. Zatímco se jablečné telefony radují ze skvělé funkčnosti svého Taptic Enginu, konkurenční telefony s operačním systémem Android něco takového naprosto ignorují a jdou si raději vlastní cestou. Dávají tak světu jasně najevo, že o trošku lepší vibrace zkrátka nejsou prioritou.

V praxi je to poměrně pochopitelné a dává to smysl. Samozřejmě asi nikdo z nás si nekupuje telefon podle toho, jak dobře vibruje. Jak už jsme ale uvedli výše, jsou to právě maličkosti, které utváří celek a v tomto ohledu má zkrátka iPhone výrazně navrch.

Stinná stránka haptické odezvy

Samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí. Přesně takto by se dala shrnout i celá situace s vibračním motorkem Taptic Engine. Ačkoliv je skutečně zodpovědný za příjemné vibrace a tedy skvělou haptickou odezvu, tak je nutné si uvědomit, že se jedná o specifický komponent zabírající místo v útrobách iPhonů. A když se na to podíváme z jiného úhlu, dojde nám, že právě takové místo by šlo využít i jinak.

.