Zavřít reklamu

Apple teprve před dvěma dny představil novou generaci svých telefonů – iPhone 13. Konkrétně se jedná o čtveřici modelů, která si sice zachovává design loňských „dvanáctek,“ ale přesto nabízí řadu parádních vylepšení. Jak je navíc u Applu zvykem, nezapomnělo se ani na výkon, který se opět posunul o pár úrovní vpřed. Gigant z Cupertina vsadil na čip Apple A15 Bionic, který má dokonce v případě modelů iPhone 13 Pro (Max) o jedno grafické jádro navíc. Jak si ale čip vede v realitě?

Portál MacRumors upozornil na poměrně zajímavou informaci. Na portálu Geekbench, který se specializuje na benchmarkové testy (nejen) smartphonů a výsledky dokáže porovnávat s konkurencí, se objevil benchmarkový test zařízení „iPhone14.2,“ což je interní označení právě pro model iPhone 13 Pro. Ten v testu Metal dokázal získat neuvěřitelných 14216 bodů, zatímco například loňský iPhone 12 Pro v testu GPU typu Metal získal „pouze“ 9123 bodů. Jedná se tak o parádní posun vpřed, který jablíčkáři rozhodně ocení.

Když si tyto hodnoty převedeme na procenta, vyjde nám jediné – iPhone 13 Pro je zhruba o 55 % výkonnější (v případě grafického výkonu) než jeho předchůdce. Co je každopádně škoda, že doposud neexistuje žádný benchmarkový test standardního iPhonu 13, který je vybaven 4jádrovým GPU (model Pro nabízí 5jádrový GPU). Prozatím tedy nelze úplně srovnat, jak je na tom z hlediska výkonu běžná „třináctka.“ Nabízí se ale ještě jedna otázka – proč mají modely Pro o jedno grafické jádro navíc? Odpovědí může být podpora ProRes videa, která si samozřejmě žádá spoustu grafického výkonu, a proto je vysoce pravděpodobné, že Apple musel právě v tomto segmentu dražším iPhonům přidat.

.