Zavřít reklamu

Jestliže patříte mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, tak vám dost možná neunikly články, ve kterých se občas věnujeme opravování jablečných zařízení, anebo úskalím, která mohou při opravách vzniknout. Mezi jedno z nejvíce diskutovaných témat patří nefunkčnost Touch ID, která může vzniknout neodbornou opravou zařízení. Jednak se při takové opravě nesmí Touch ID zaměnit, a jednak se samozřejmě nesmí žádným způsobem poškodit – viz článek, který přikládám pod tento odstavec. Pokud jste se ocitli v situaci, kdy na vašem iPhonu nefunguje Touch ID, tak si v tomto článku ukážeme, jak alespoň dočasně aktivovat virtuální domovské tlačítko přímo na obrazovce vašeho jablečného telefonu.

Na iPhone nefunguje Touch ID: Jak aktivovat virtuální domovské tlačítko

V případě, že jste se ocitli v situaci, kdy vám na iPhonu přestalo z ničeho nic, anebo právě po opravě, fungovat Touch ID, tak je nutné aktivovat funkci s názvem Assistive Touch, která tlačítko plochy přidá přímo na displej. Bez funkčního Touch ID se však nedostanete k obrazovce pro zadání kódového zámku, obrazovku lze pouze pomocí bočního tlačítka rozsvítit a zde veškeré možnosti končí. Postupujte tedy následovně:

 • Prvně je nutné, abyste váš iPhone s nefunkčním Touch ID klasickým způsobem vypnuli, a poté opět zapnuli.
 • Ihned po zapnutí se na ploše automaticky, bez vašeho zásahu, objeví obrazovka pro zadání kódového zámku.
 • Po zobrazení této obrazovky je ihned nutné, abyste správně zadali váš kódový zámek.
 • Jakmile se ocitnete v odemčeném iPhonu, tak přejděte do nativní aplikace Nastavení.
 • Zde pak sjeďte níže a rozklikněte kolonku s názvem Zpřístupnění.
 • Na další obrazovce pak v kategorii Mobilita a motorika rozklikněte záložku Dotyk.
 • Tady úplně nahoře klepněte na kolonku AssistiveTouch, kde funkci pomocí přepínače aktivujte.
 • Poté se na ploše zobrazí ikona AssistiveTouch, na kterou stačí klepnout, a poté zvolit Plocha.
 • Kromě možnosti pro přechod na domovskou plochu se zde nachází několik další funkcí, které lze využít.

Pokud došlo při opravě k poškození Touch ID, tak bohužel neexistuje možnost, pomocí které byste jej opětovně mohli zprovoznit. Samotné biometrické ověření pomocí otisku prstu vám nebude fungovat již nikdy a stisknutí pro návrat na domovskou plochu pouze u starších modelů s „klikacím“ tlačítkem, nikoliv s tím haptickým. Ve většině případech se po spuštění s nefunkčním Touch ID podaří iPhonu tato skutečnost rozpoznat a automaticky vám Assistive Touch, potažmo virtuální domovské tlačítko na obrazovce, aktivuje. Výše uvedený postup slouží pro případ, že se tak nestalo. Assistive Touch samozřejmě může využít jakýkoliv uživatel, i ten s funkčním Touch ID – v některých případech může usnadnit fungování.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Zdravím vás,mám problem 🙋‍♂️ Mám iPhone 8 teď jsem koupil iPhone 13
  Tak klasicky dam telefony vedle sebe aby jse přetahly věci z iPhone 8 do iPhone 13 a teď ten problem na 8 jsem mel k.o Touch ID apple mi vytvořil náhradní na plochu,jenže přítok stahování ho mám teď na iPhone 13 a nevim jak ho dat pryč 🤷‍♂️ Nevíte někdo jak to udělám ??
  Díky

celý text

Čtěte více.