Zavřít reklamu

Do konce letošního roku zbývá už jen několik hodin a spolu s tím jsou neodmyslitelně spjaté i bujaré oslavy a především pak ohňostroje. Pokud i vy se chystáte rok 2019 přivítat světelnou show na obloze, kterou byste rádi zachytili pomocí iPhonu, pak pro vás máme několik tipů, jež vám pomohou pořídit ten nejlepší snímek.

1. Uzamkněte expozici

Základní a pravděpodobně i často slýchanou radou při focení ohňostroje a dalších světelných efektů je uzamčení expozice. Vzhledem k tomu, že ohňostroj jasně září proti tmavé obloze, může se fotoaparát iPhonu pokoušet až nadměrně kompenzovat absenci nebo naopak přebytek světla v obou směrech. Ve výsledku tak bude záběr příliš tmavý nebo naopak přesvětlený. Nicméně nativní aplikace Fotoaparát umožňuje uzamknout expozici. Stačí při prvním výbuchu zaostřit na světelný efekt a podržet na displeji prst. Objeví se žlutý nápis EA/AF VYPNUTO, což znamená, že jak ostření tak i expozice jsou uzamčené a nebudou se měnit. Pokud budete chtít expozici a ostření odemknout, stačí zaostřit na jiné místo.

iPhone AE:AF vypnuto

2. Nebojte se HDR

Při zapnuté funkci HDR snímá váš iPhone při pořízení jedné fotografie hned několik snímků při různých expozicích, které následně software automaticky spojí do jedné jediné fotografie, jež by měla být nejpovedenější. Při focení ohňostroje tak může být funkce HDR obzvláště užitečná, protože různé expoziční snímky často zachycují světelné stopy a další detaily, které by vám při pořízení jediné fotografie unikly.

HDR aktivujete přímo v aplikaci Fotoaparát, konkrétně pak v horní nabídce, kde stačí kliknout na štítek HDR a zvolit Zapnuto. Pokud zde štítek nemáte, pak máte aktivní funkci Auto HDR, kterou deaktivujete v Nastavení –> Fotoaparát. Ve stejné sekci pak doporučujeme zapnout funkci Ponechat normální, díky které váš iPhone uloží jak původní fotografii, tak i HDR snímek a vy si pak můžete sami zvolit, který je lepší.

iPhone HDR zapnuto

3. Vypněte Blesk, nepoužívejte zoom

Zatímco funkce HDR může být při focení ohňostroje užitečná, o blesku platí pravý opak. Blesk se používá primárně na krátké vzdálenosti a v případě focení oblohy je nesmyslné jej používat. Jeho deaktivaci provedete v horní nabídce aplikace Fotoaparát, kde stačí kliknout na ikonu blesku a zvolit Vypnuto.

To samé platí o přibližování. Zoomu se jednoznačně vyhněte, a to především v případě toho digitálního (iPhony bez duálního fotoaparátu). Avšak ani optický zoom na novějších iPhonech není ideální, protože teleobjektiv má výrazně horší světelnost než primární fotoaparát.

iPhone blesk vypnuto

4. Foťte často a vyzkoušejte tzv. Burst Mode

Pravděpodobně každý profesionální fotograf vám potvrdí, že povedená fotografie nikdy nevznikne hned při pořízení prvního snímku. Mnohdy je tak potřeba vyfotit i více jak 100 fotografií, ze kterých se následně vybírá ta nejlepší. Stejnou metodu můžete uplatit i při focení ohňostroje. Základem je fotit, a to často. Nepovedené snímky lze vždy smazat. Vyzkoušet můžete i tzv. Burst Mode neboli sekvenční fotografii, kdy stačí držet spoušť fotoaparátu a iPhone je schopný každou sekundu pořídit přibližně 10 snímků. Tu nejvhodnější si pak vyberete přímo v aplikaci Fotky, kde na konkrétním snímku zvolíte dole Vybrat…

5. Live Photo

I Live Photo může skvěle posloužit při focení ohňostroje. Stačí v aplikaci Fotoaparát v horní nabídce kliknout na ikonu tří kružnic a tím živé fotky aktivovat. Pak už jen stačí pořídit snímek ve vhodnou dobu – nejlépe těsně před výbuchem – a animace je na světě. Live Photo totiž vzniká tak, že iPhone pořizuje krátké video 1,5 sekundy před a 1,5 sekundy po zmáčknutí spouště. Živé fotografie lze navíc následně upravovat, aplikovat na ně zajímavé efekty a také je použít jako boomerang ve Stories na Instagramu. Live Photo je dokonce možné nastavit i jako živou tapetu na iPhonu a animaci pak aktivovat silnějším stlačením displeje na uzamčené obrazovce.

iphone live photo

6. Použijte stativ

Poslední typ v podobě použití stativu je spíše bonusový. Je pochopitelné, že během silvestrovských oslav u sebe nebudete mít vhodný stativ, i tak se hodí jeho přidanou hodnotu zmínit. Při záběru ohňostroje je totiž více než užitečný, protože při focení za špatných světelných podmínek je co možná nejmenší pohyb fotoaparátu vůbec to nejvhodnější. Zkusit tak můžete i různé alternativy, mezi něž se řadí i slunečný brýle (viz zde), ale ani ty u sebe většina z nás v tomto ročním období nenosí. Dobře poslouží i plná lahev, oblečení nebo zkrátka cokoli, co vás napadne a je možné díky tomu umístit iPhone do ideálního úhlu. Navíc, pokud se rozhodnete vyfotit si ohňostroj na Nový rok (například ten tradiční v Praze a mnoha další českých městech), pak už přibalení stativu nemusí představovat takový problém.

iPhone firework FB
.