Zavřít reklamu

Apple má svůj A15 Bionic, Qualcomm zase Snapdragon 8 Gen 1 a Samsung právě představil Exynos 2200. Jedná se o trio nejvýkonnějších čipů, které alespoň do podzimu roku 2022 budou vládnout mobilnímu výkonu. Který ale vyhraje? 

Do podzimu uvádíme proto, protože Apple může být v tomto souboji v nevýhodě, nebo naopak ve výhodě. Záleží, jak se na situaci budete dívat. Je tomu proto, že jeho iPhony s nejnovějšími čipy vycházejí v září, takže je první z tria, který odhalí karty na konec stávajícího roku a převážnou část toho následujícího. Qualcomm svůj Snapdragon 8 Gen 1 představil až v prosinci, včera, tedy 17. ledna tak učinil i Samsung s jeho čipsetem Exynos 2200.

Dá se tedy říci, že čip Applu je z celé řady nejstarší. Jenže společnost jej představuje zároveň s jejími iPhony, takže je okamžitě nasazen do akce, kdežto v případě zbývajících dvou společností je tomu jinak. Qualcomm nemá celosvětovou distribuci hardwaru, takže své řešení prodává výrobcům, kteří jej osadí do jejich telefonů. Samsung to pak hraje na obě strany. Své řešení osazuje do svých telefonů, ale klidně jej prodá i tomu, kdo jej do svého telefonu chce použít.

Vývoj výkonu v telefonech iPhone
Vývoj výkonu v telefonech iPhone

Můžete namítnout, že je zde ještě Google s jeho 5nm 8jádrovým čipem Tensor. Jenže ten je používán v jeho Pixelech 6, které se prodeji nerovnají ani iPhonům ani zbytku Android světa, a tak, ač možná neprávem, vychází poražen. Na druhou stranu je v něm velký potenciál, protože na něho jde Google po vzoru Applu, takže si ho ladí pro potřeby svého hardwaru, a dají se od něho očekávat velké věci. To ale spíše až s následující generací, která je však očekávána až s Pixely 7, tedy na konci letošního října.

Výrobní proces vládne světu 

A15 Bionic je vyráběn 5nm procesem, kdežto konkurence už se přesunula na 4 nm, a to v případě Qualcommu i Samsungu. Právě to je ta možná nevýhoda Applu, kdy ten s touto technologií přijde pravděpodobně až s čipem A16 Bionic, který bude osazen v iPhonech 14. Nicméně i aktuální generace rozhodně snese přímé srovnání.

Mezi iPhony se samozřejmě jedná o řadu 13, v případě zařízení s Androidem jsou na trhu již zařízení, jakými jsou Motorola Edge X30 nebo Realme GT 2 Pro či Xiaomi 12 Pro. Na první řešení s Exynosem 2200 si musíme ještě počkat, protože tím bude pravděpodobně až řada Samsung Galaxy S22, která má být představena kolem 8. února.

Vítězství na body 

Půjdeme-li striktně po výkonu, který svým způsobem dokáže měřit Geekbench 5, zjistíme, že jednodjádrové skóre Snapdragonu 8 Gen 1 je 1 238 bodů, u A15 Bionic se ale jedná o 1 741 bodů, což je o 41 % více. U vícejádrového skóre se jedná o 3 870 vs. 4 761 bodů, tedy + 23 % ve prospěch Applu. Vítěz se tak může zdát být jasný, jenže ona srovnání jsou poměrně zavádějící a o žádném KO se hovořit rozhodně nedá. Na grafické benchmarky se můžete podívat např. v tomto článku. Na výsledky jednotlivých zařízení v Geekbench 5 se můžete podívat zde.

Pixel 6 Pro

Zařízení s Androidem se snaží vše dohánět i pamětí RAM, proto jí mají obvykle vyšší než iPhony. Apple má výhodu v tom, že si šije vše v závislosti na svých potřebách, jenže ostatní výrobci šijí vše na potřeby čipu. A proto bude zajímavé sledovat, co dokáže Google a jeho Tensor, a také Samsung a jeho Exynos 2200. Po problémech předchozích generacích by totiž mohl potvrdit ten fakt, že dělat si vlastní čipset pro vlastní zařízení má skutečně smysl.

Ve finále ani tedy není tak zajímavé srovnání A15 Bionic vs. čipy v zařízeních Android, protože náskok je zde pořád znatelný, ale spíše, zda dokáže Exynos 2200 alespoň vyrovnat Snapdragon 8 Gen 1. A pokud ano, bude to skutečné vítězství pro Samsung. 

.