Zavřít reklamu
affinity photo screenshot

Britské studio Serif ke konci minulého roku překvapilo kreativní profesionály se svou aplikací Affinity Designer, která si dělala ambice na konkurování neotřesitelnému vládci vektorů jménem Adobe Illustrator. Serif dnes přidal k Designeru ještě jednu další aplikaci – Affinity Photo cílí pro změnu na Photoshop a nabízí rastrovou úpravu fotografií na pokročilé úrovni. Ode dneška je k dispozici ve veřejné bezplatné betaverzi.

Affinity Photo je podle vývojářů cílen výslovně na profesionály, a to zejména fotografy a dále designéry, kteří potřebují pracovat v rastrovém prostředí. Serif slibuje vysokou výkonnost aplikace a také (vzhledem k ceně) pokročilé funkce, jako jsou podpora formátu RAW, barevného modelu CMYK, procesu LAB, ICC profilů i 16bitové hloubky. Chybět by přitom neměla podpora importu i exportu formátu PSD.

Rozrůstající se sada aplikací Affinity by mohla slavit úspěchy zejména díky faktu, že ke své funkčnosti nepotřebuje měsíční platby, jež jsou nutností u lídra trhu Adobe a jeho sady Creative Cloud. Místo pravidelných poplatků vsadilo studio Serif na jednorázovou platbu, která u Affinity Designeru činí 49,99 eura (cca 1400 Kč). Cenu pro nový přírůstek v podobě Affinity Photo zatím vývojáři nestanovili, bude ale pravděpodobně na stejné úrovni.

Řadu Affinity by měla v budoucnu doplnit po Designeru a Photo ještě třetí aplikace, Publisher. Ta se zaměří na DTP a pokud zůstaneme u příměrů k Adobe, mohla by konkurovat populárnímu InDesignu. Také na tomto poli je Adobe – vzhledem k ústupu konkurenta QuarkXpress – de facto standardem, a tak bude jakákoliv další možnost vítanou novinkou.

Betaverzi nového Affinity Photo můžete stáhnout na webu společnosti Serif.
Jablíčkář v tuto chvíli aplikaci testuje a brzy přinese bližší pohled na její funkce.

Student žurnalistiky, náruživý hráč, nově nadšený fotograf a hlavně velký fanoušek techniky. Zejména té s nakousnutým jablkem.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Zkoušel jsem upravovat v Afinity fotografie pro tisk pod profilem (např. FOGRA39, SC PAPER apod.), bezvýsledně. Správa barev tragická. Pokud toto doladí, nemám námitek, protože jinak se jevil super.

  Jestli je na tom jako Designer, tak byt vami jeste pockam na dalsi verzi. Maji sice dobre nakroceno, ale v Designeru chybi celkem dost jinak beznych funkci a nastaveni. Bohuzel to clovek nezjisti tak, ze si chvili zacne klikat, ale az ve chvili, kdy zacne neco seriozne tvorit. Photo na tom urcite nebude jinak.

  Jsem rád že přichází pro adobe nějaká pořádná konkurence. Designer sice na illustrator zatím nemá, ale věřím že to dotáhnou, protože ceny adobe, jakožto monopolu mě přijdou hodně přehnaný.

  Káždopádně Designer mi fičí na macu znatelně rychleji než illustrator.

  Z Affinity Designeru jsem byl z počátku hodně nadšený, ale když jsem v něm začal více pracovat, našel jsem množství funkcí, které znám z Photoshopu a chybí mě tam. Takže photoshop mě určitě nenahradil. Ale na druhou stranu je pro mě super alternativa Ilustrátoru. Protože s křivky pracuji jen občas, stačí mi základní funkce a pro ty je Affinity daleko lepší než nepřehledný Ilustrátor.

  Celkově si myslím, že Affinity Designer je dobrá alternativa pro Ilustrátor. A tento nový Affinity Photo se mi zdá zase jako super program pro úpravu fotek. Ale už ne tolik na další bitmapovou grafiku. Pro některé účely, jako webdesign, který se dělá v photoshopu, se mi zdá že tu alternativa od Affinity není. Že spíše oba programy jsou alternativou Photoshopu. A tak mě napadlo, že by bylo perfektní, kdyby se stejný dokument mohl naráz upravovat v obou programech. Jak už nyní se dá u designeru přepínat mezi bitmapovým a vektorovým režim, tak že by vektorový režim byl A. Designer a bitmapový A. Photo.

  Affd je po pravde pruser. Kde se daji jako jednoduse prepinat jednotky na pixel, pt atd? Me nezajimaj centimetry. Text na krivku? Ani omylem. Export jednotl. objektu do vektoru? Ani omylem. A tak bych mohl pokracovat dal a dal. Je to spatny. To uz je momentalne lepsi iDraw.

  Zrovna text na křivky jde velice snadno. Po kliknutí na text to máš v hlavním panelu hned na očích. Mě se Affinity nezdá jako průser. Naopak se mi zdá, že Affinity má spoustu věcí lépe vymyšlených a moderněji udělalaných, než Adobe.

  Myslím, že je Affinity na dobré cestě. Ale aby byl alternativa Adobe, tak to ještě potrvá.

  (Co ale opravdu nefunguje, je kompatibilita s PSD soubory, hlavně textové vrstvy.)

  no, myslel jsem umistit na krivku, ne prevest : ) Nicmene, funkci, ktere by tam clovek cekal a nejsou tam, je vic. A ty slibovane updaty nejak ustaly.

  Možná by stačilo ten program zapnout…

  Možnosti Výběru jednotek máš nejen při tvorbě dokumentu, ale taky při práci s ním:
  Při tvorbě dokumentu: http://2i.cz/a6f2a78d5e
  Při práci s ním: http://2i.cz/b7e3b69c4f

  Text na křivky jde převést jednoduše, jedním buttonem:
  http://2i.cz/95c194be6d

  A stejně tak objekt na křivky..
  http://2i.cz/6d491c36e5

  Na druhou stranu nedáš text na křivku, tvorba přechodu nebo kapátko jsou taky dost pofidérně nvrženy.

  Chyby to má, ale až ty maličkosti odstraní, bude to lepší než Ai.

  Viz nize. Myslel jsem umistit text na krivku. Vic me stve absence exportu objektu do svg. Jinak jo. Jo, mne se taky libi, ale uz pul roku cekam na slibene ficury, ktere mi jemnovite byly slibeny na jejich foru, ze se chystaj v brzke dobe : ) To adobacky CC je mizerie, hledam alternativy.

  Jsem na tom stejně – jediný důvod, proč nemůžu odejít od Adobe produktů je problém s exportem do PSD.

  Ale měl jsem za to, že export do SVG už „funguje“ – problém jsem měl s exportem do EPS, který občas vyexportuje opravdu podivné věci. :/

  no nejakej developer ze Serifu mi slibil, ze exporty jednotlivych objektu do vektoru co nevidet pridaji. zatim, pokud vim, tak jde ulozit jen stranka jako celek. a rozrezat jdou pak jen bitmapy. I proti InkScape, kterej je zdarma, vypada Affinity zatim jako chudej pribuznej :) dost veci tam neni dotazenych do konce.

celý text

Čtěte více.