Zavřít reklamu

Britské studio Serif ke konci minulého roku překvapilo kreativní profesionály se svou aplikací Affinity Designer, která si dělala ambice na konkurování neotřesitelnému vládci vektorů jménem Adobe Illustrator. Serif dnes přidal k Designeru ještě jednu další aplikaci – Affinity Photo cílí pro změnu na Photoshop a nabízí rastrovou úpravu fotografií na pokročilé úrovni. Ode dneška je k dispozici ve veřejné bezplatné betaverzi.

Affinity Photo je podle vývojářů cílen výslovně na profesionály, a to zejména fotografy a dále designéry, kteří potřebují pracovat v rastrovém prostředí. Serif slibuje vysokou výkonnost aplikace a také (vzhledem k ceně) pokročilé funkce, jako jsou podpora formátu RAW, barevného modelu CMYK, procesu LAB, ICC profilů i 16bitové hloubky. Chybět by přitom neměla podpora importu i exportu formátu PSD.

Rozrůstající se sada aplikací Affinity by mohla slavit úspěchy zejména díky faktu, že ke své funkčnosti nepotřebuje měsíční platby, jež jsou nutností u lídra trhu Adobe a jeho sady Creative Cloud. Místo pravidelných poplatků vsadilo studio Serif na jednorázovou platbu, která u Affinity Designeru činí 49,99 eura (cca 1400 Kč). Cenu pro nový přírůstek v podobě Affinity Photo zatím vývojáři nestanovili, bude ale pravděpodobně na stejné úrovni.

Řadu Affinity by měla v budoucnu doplnit po Designeru a Photo ještě třetí aplikace, Publisher. Ta se zaměří na DTP a pokud zůstaneme u příměrů k Adobe, mohla by konkurovat populárnímu InDesignu. Také na tomto poli je Adobe – vzhledem k ústupu konkurenta QuarkXpress – de facto standardem, a tak bude jakákoliv další možnost vítanou novinkou.

Betaverzi nového Affinity Photo můžete stáhnout na webu společnosti Serif.
Jablíčkář v tuto chvíli aplikaci testuje a brzy přinese bližší pohled na její funkce.

.