Zavřít reklamu

Nezdá se to, ale AirDrop je tu s námi už skoro šest let. Služba, díky které je velmi snadné přenášet soubory mezi Macy a iOS zařízeními, byla představena už v létě 2011 a od té doby ušla pořádný kus cesty. Jako takový se sice AirDrop nezměnil, ale významně se zlepšila jeho spolehlivost. A to je u podobné funkce klíčové.

Musím přiznat, že jen málo funkcí na Macu nebo v iOS bylo za poslední roky tolik frustrujících, když nefungovaly, jak měly, jako právě AirDrop. Myšlenka maximálně snadného a rychlého přenosu dat mezi zařízeními, což může připomínat dávné přenosy přes Bluetooth, byla skvělá, ale uživatel často narážel na problém, že AirDrop prostě nefungoval.

Pokud mělo být poslání fotky jednoduché a rychlé, nebylo možné, abyste nekonečné vteřiny čekali, jestli se vám vůbec objeví bublina adresáta. A když se teda nakonec neobjevila, tak dlouze řešit, kde je problém – jestli ve Wi-Fi, v Bluetooth nebo někde, kde to vlastně ani nikdy nezjistíte a nevyřešíte.

AirDrop navíc ve svých začátcích uměl přenos buď jen mezi dvěma Macy nebo jen mezi dvěma iOS zařízeními, nikoliv napříč. I proto přišla v roce 2013 česká aplikace Instashare, která to umožnila. A co víc, ve většině případů fungovala mnohem spolehlivěji než systémový AirDrop.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdálo se, jako by softwarovým inženýrům Applu, kteří měli na starosti OS X (dnes již macOS), bylo tristní fungování AirDropu lhostejné. V posledních měsících jsem ovšem začal pozorovat, že se něco změnilo. Chvíli mi to nedocházelo, ale pak jsem si to uvědomil: AirDrop konečně funguje tak, jak měl od začátku.

Ta myšlenka je skutečně dobrá. Prakticky všechno, co můžete nějakým způsobem sdílet, lze poslat i přes AirDrop. Ten není omezen ani velikostí, takže jestli si chcete poslat 5GB film, poslužte si. Přenos, využívající spojení přes Wi-Fi a Bluetooth, je navíc velmi rychlý. Pryč jsou doby, kdy bylo rychlejší poslat si fotku „složitěji“ přes iMessage, protože AirDrop nefungoval.

Je to relativně malý detail, ale měl jsem potřebu ho zmínit, ať už se na opravu AirDropu vývojáři v Applu zaměřovali přímo, nebo ne. Osobně nerad používám funkce, u nichž nemám záruku stoprocentní spolehlivosti. I proto jsem před lety dlouho používal právě zmíněný Instashare, přestože na systémovou integraci to pochopitelně nemělo.

V iOS 10 je AirDrop pevnou součástí nabídky sdílení a pokud jste ho dosud příliš nevyužívali, doporučuji se k němu vrátit. Z mé zkušenosti totiž konečně funguje spolehlivě. V iPhonu ani iPadu obvykle nenajdete rychlejší prostředek pro sdílení odkazů, kontaktů, aplikací, fotek, písniček nebo jiných dokumentů.

Jak přesně AirDrop funguje, co je třeba zapnout a jaké zařízení musíte mít, jsme již na Jablíčkáři popsali, a tak není třeba to znovu opakovat. V iOS je vše jednoduché, na Macu mám ještě trochu výhrady k tomu, že je AirDrop součástí bočního panelu Finderu a odesílání souborů je tak občas trochu krkolomné, ale hlavní je, že funguje. Navíc když se i na Macu naučíte používat tlačítko pro sdílení, jako je v iOS (což se já stále nemůžu naučit), bude to i s AirDropem snazší.

Diskuze k článku

  18. červnaec, 2016, 11:32 – chyba v odkazovaném článku.

  MBP 17″ 2011 – plná funkčnost se vším (ethernet, vzduch i na iOS) návod a to jaký modul koupit na 2009+ zařízení (MM a MBP, možná i MB) lze poslat.

  Mam macbook pro 2010 a iphone 7. pojde posielat medzi sebou?

  coz je zase jen problem toho, ze to inzenyri v AAPL proste neimplementovali. Hardwarove v tom nevidim sebemensi problem. Plus zajimave je, ze jeden muj starsi 2011 airdrop nejakym zahadnym zpusobem podporuje (pokud teda zrovna funguje).

  Souhlas, je to samozřejmě tzv. plánované zastarávání. Asi podobně jako fce Night Shift, která nefunguje na starších Mac a iOS zařízeních, přitom zrovna tady zcela jasně neexistuje jeden jediný smysluplný důvod, proč tomu tak je.

  Jak neimplemntovali? Z web stranky jde videt, ze airdrop funguje i na starsich macech jak 2012 jen proste nejde kvuli omezeni hw posilat na iOS ale jen na mac.

  Kdyby chteli aby timhle zastaral tak to tam nedaji vubec snad ne? Neni to treba tim, jaky nejnovejsi OS ten stroj pouziva nebo jakou verzi bluetooth ma?

  moja zena ma mid2010 MBP a ja mam early2013 MBP medzi nimi to ide ale mid2010 a iPhone SE alebo 7 ziadna komunikacia dokonca sa mi stary MBP2010 nespoji ani cez Bluetooth z iPhoneSE

  Však to je vidět v tom přiloženém obrázku, případně v odkazovaném dokumentu, že k posílání mezi iPhonem a Macem potřebujete mít MacBook minimálně z roku 2012.

  No, zrovna minulý týden jsem na něj oěkně nadával… Z iP6 nešlo zaboha poslat pár fotek ani do iPSE ani do iPadu Air a to jsem všechna zařízení mnnohokrát restartoval… zítra si jedu pro iP7Plus, tak uvidíme, jestli se něco zlepší, ale pochybuji, když jsou systémy všude stejné…

  Uniká mi podstata posílání fotek, mezi dvěma na kterých máte stejný iCloud. Nebo tam stejný iCloud nebyl?

  A byl tam stejný icloud účet? Protože pokud ano, tak iCloud Library tohle přece řeší – nevím proč posílat fotky na jiné zařízení, když tam jsou prakticky hned v rámci sdílení. ?

celý text

Čtěte více