Zavřít reklamu

Funkce AirDrop pro sdílení souborů je tady s námi již přes 10 let. Apple ji vůbec poprvé představil s příchodem operačních systémů Mac OS X 10.7 a iOS 7 v roce 2011, kdy od ní sliboval bleskurychlé a nesmírně jednoduché sdílení dat mezi Macy a iPhony. A jak také slíbil, tak také doručil. Za dobu svého fungování si AirDrop dokázal vydobýt solidní renomé. V očích jablíčkářů se tak jedná o zcela nepostradatelnou funkci, která hraje poměrně zásadní roli v udržení uživatelů uvnitř svého ekosystému.

Pokud jste někdy uvažovali nad tím, jak funguje AirDrop a proč nabízí tak rychlý a jednoduchý přenos, pak je tento článek přímo pro vás. Pojďme se proto společně zaměřit na to, jak to vlastně celé funguje a jak se Applu podařilo přinést takto oblíbenou funkci. Ve finále je to totiž poměrně jednoduché.

Jak funguje AirDrop

Pokud čas od času používáte AirDrop, pak jste si dost možná všimli, že abyste jej vůbec mohli využít, musíme mít zapnutou Wi-Fi i Bluetooth. Tyto technologie jsou pro fungování zcela klíčové. První na řadu přichází právě Bluetooth, přes nějž dojde k navázání spojení mezi zařízením příjemce a odesílatele. Díky tomu dojde k vytvoření vlastní peer-to-peer Wi-Fi sítě mezi těmito zařízeními, která se následně stará o samotný přenos. Vše tedy běží bez jakéhokoliv dalšího produktu, například routeru, a navíc se obejdete i bez připojení k internetu. Toho Apple dosahuje použitím zmiňovaného peer-to-peer spojení. Síť je totiž v takovém případě vytvořena pouze mezi dvěma Apple produkty a představit si ji tak můžeme jako tunel sloužící pro přesun souboru z bodu A do bodu B.

Nezapomnělo se však ani na zabezpečení. Při použití funkce AirDrop si tak každé zařízení na své straně vytvoří vlastní firewall, přičemž stejně tak dochází k šifrování přenášených dat. Právě proto je posílání souborů a dalších přes AirDrop daleko bezpečnější, než kdybyste využili například e-mail či jinou online službu pro sdílení. Vzhledem k nutnosti navázání připojení skrze Bluetooth pro následné otevření Wi-Fi sítě je ale nutné, aby bylo zařízení příjemce v dostatečném dosahu. Jelikož ale následný přenos probíhá přes Wi-Fi, není neobvyklé, že dosah ve finále předčí očekávání uživatele.

AirDrop screenshot fb
Zkratka pro rychlé sdílení snímku obrazovky

Perfektní nástroj pro sdílení

Díky využití peer-to-peer Wi-Fi sítě je AirDrop podstatně rychlejší než konkurenční přístupy. Právě proto hravě překonává například Bluetooth či NFC+Bluetooth, což můžete znát z konkurenčních systémů. Když k tomu ještě přidáme celkovou úroveň zabezpečení, není se čemu divit, že se AirDrop těší obrovské popularitě. Jablíčkáři si však také pochvalují neuvěřitelně rozsáhlou využitelnost. S pomocí této funkce totiž nemusíte posílat například jen jednotlivé soubory, fotky či videa, ale stejně tak můžete s ostatními můžete sdílet prakticky vše z vašeho jablíčka. Okamžitě tak můžete odeslat odkazy, poznámky, připomínky a další. Tyto možnosti lze navíc zkombinovat s nativní aplikací Zkratky a celé to tak posunout na další úroveň.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nedokaze poslat blbou mp3 z macu do iphoneu aby sla prehrat v knihovne hudby. Totalni nesmysl. clovek musi svoji vlastni hudbu kopirovat kabelem a pokazde vypnout synchronizaci s knihovnou (takze se smaze vsechna stazena hudba v iphone) pak mohu nakopirovat svoje vlstni neukradene mp3 do iphone a az pote musim zapnout synchronizovat a pak musim vsechny alba v knihovne stahnout znova. Tohle musel vymyslet nejakej ………… s lobotomii. Takze pokazde co si vytvorim vlastni hudbu kterou si chci pak poslechnout na iphoneu tak musim vsechnu hudbu stazenou z itunes smazat a pak zase stahnout. Tohle je budoucnost. Nesmis nic co neni podle nas protoze ikdyz si tu mp3 vytvoril ton po tonu tak si ji podle nas ukradl.

celý text

Čtěte více.