Zavřít reklamu

AirDrop je jednou z nejlepších funkcí napříč celým jablečným ekosystémem. S její pomocí totiž dokážeme v okamžiku sdílet prakticky cokoliv. Netýká se to pouze obrázků, ale jednoduše si poradí i s jednotlivými dokumenty, odkazy, poznámkami, soubory a složkami  a řadou dalších a to poměrně bleskovou rychlostí. Sdílení v takovém případě funguje jen na krátké vzdálenosti a funguje pouze mezi produkty od Applu. Takzvaně „AirDropnout“ například fotku z iPhonu na Android tak není možné.

Jablečná funkce AirDrop navíc nabízí poměrně solidní přenosovou rychlost. Ve srovnání s tradičním Bluetooth je totiž na míle daleko – pro propojení se nejprve použije standard Bluetooth pro vytvoření peer-to-peer (P2P) Wi-Fi sítě mezi dvěma Apple produkty, následně si každé zařízení vytvoří firewall pro zabezpečené a šifrované spojení a teprve poté dochází k přenosu dat. Z hlediska zabezpečení i rcyhlosti je tak AirDrop o úroveň výše než e-mail či Bluetooth přenos. Android zařízení se pro sdílení souborů mohou spoléhat i na kombinaci NFC a Bluetooth. Ani tak ale nedosahují schopností, které nabízí AirDrop díky použití Wi-Fi.

AirDrop může být ještě lepší

Jak už jsme zmínili výše, AirDrop je dnes nedílnou součástí celého Apple ekosystému. Pro řadu lidí se stejně tak jedná o nenahraditelné řešení, na které se den co den spoléhají při své práci či studiu. Jenže ačkoliv je AirDrop prvotřídní funkcí, tak i přesto by si zasloužil nějaké to pozdvižení, které by mohlo zpříjemnit celkové používání a ještě o něco vylepšit celkové schopnosti. Prostoru pro zlepšení je zkrátka spousta. Pojďme si proto posvítit na změny, které by jednoznačně uvítal každý jablíčkář používající AirDrop.

airdrop ovládací centrum
Zdroj: Unsplash

AirDrop by si v první řadě zasloužil změnu uživatelského rozhraní a to na všech platformách. Aktuálně je na tom poměrně bídně – skvěle poslouží v případě sdílení maličkostí, avšak u větších souborů může velice rychle narazit na problémy. Stejně tak nám u přenosu software vůbec nic neříká. Určitě by proto bylo na místě, kdybychom se dočkali celkového přepracování UI a přidání například menších oken, která by informovala o stavu přenosu. Tímto by se mohlo zabránit nepříjemným okamžikům, kdy si sami nejsme jistí, zdali přenos běží, nebo ne. S velice zajímavým nápadem přišli dokonce i sami vývojáři. Ti byli inspirováni výřezem u nových MacBooků a daný prostor chtěli nějak využít. Proto začali pracovat na řešení, kdy jen stačí označit libovolné soubory a následně je přetáhnout (drag-n-drop) do prostoru výřezu pro aktivaci AirDropu.

Určitě by také nebylo na škodu si posvítit na celkový dosah. Jak už bylo zmíněno, AirDrop je určen pro sdílení na kratší vzdálenosti – v praxi tedy musíte být víceméně ve stejné místnosti, abyste funkci vlastně mohli využít a něco si tak přeposlat. Z tohoto důvodu by rozšíření dosahu mohlo být skvělým vylepšením, které by si jednoznačně oblíbila řada jablíčkářů. Větší šanci ale máme spíše u přepracování zmiňovaného uživatelského rozhraní.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více