Zavřít reklamu

Obzvláště v době koronavirové se naše životy z velké části přesunuly do virtuálního prostředí, kdy se snažíme i přes nemožnost setkávání většího počtu lidí nějakým způsobem komunikovat. K tomu slouží nepřeberné množství více či méně bezpečných chatovacích aplikací, ty nejpoužívanější spadají pod křídla giganta s názvem Facebook. Mnoho z nás si však ví, jakým způsobem Facebook s uživatelskými daty zachází. Před pár dny se mimo jiné objevila zpráva o tom, že by se měl WhatsApp ještě více propojit s Facebookem, což vyvolalo obrovskou vlnu nenávisti, a to právě kvůli špatnému zacházení s daty. Mnoho jedinců, kteří WhatsApp považovali za naprosto bezpečený a šifrovaný, tak začalo hledat alternativu. V tomto článku se podíváme na tři funkčně podobné alternativy, které navíc jako benefit nabídnou daleko lepší kontrolu nad soukromím a menší počet nasbíraných dat.

Signal

Pokud je vaším nejpoužívanějším komunikátorem WhatsApp a nechcete si zvykat na odlišné ovládání, po nainstalování aplikace Signal budete spokojeni. Abyste se zaregistrovali, potřebuje Signal vaše telefonní číslo, na které vám přijde potvrzovací kód. Signal zprávy šifruje, vývojáři aplikace se k nim tedy nedostanou. Nechybí možnost uskutečňovat audio a videohovory, posílat multimédia, mizející zprávy a mnoho dalšího – a to vše v naprostém soukromí. Další plusové body, kterými si vás Signal získá, můžeme přičíst možnosti používat jej i jako chatovací aplikaci pro počítač. Osobně si myslím, že se jedná o více než povedenou alternativu právě za WhatsApp.

Aplikaci Signal nainstalujete zde

Threema

Tento software se pyšní asi nejvyšším důrazem na bezpečnost, jaký byste v aplikacích podobného druhu mohli najít. Nemusíte sem totiž zadávat ani telefonní číslo, ani e-mailovou adresu a kontakty lze přidávat pomocí QR kódu. Vývojáři samozřejmě mysleli na šifrování zpráv, což zajistí, že se k nim nemají možnost jakkoli dostat. To však neznamená, že by Threema kladla důraz pouze na bezpečnost a jinak by nebyla komfortní na používání. Jak videohovory, tak hlasové hovory či posílání médií jsou naprostou samozřejmostí a oproti běžně používaným ‘“kecálkům“ prakticky v ničem nezaostává. Software je možné také používat na vašem počítači, a to jak se systémem Windows, tak i macOS. Jediné, co by mohlo potenciální uživatele odradit, je cena. Ta činí v App Storu v době psaní článku 79 Kč.

Aplikaci Threema zakoupíte zde

Viber

Osobně si myslím, že tuto službu nemusím nikomu zdlouhavě představovat. I přesto, že se co se do počtu uživatelů týče tato služba nenachází na výsluní, stále se jedná o jeden z nejdostupnějších softwarů, které šifrují zprávy tak, aby si je nikdo jiný než vy a příjemce nemohl přečíst. Registrace probíhá, podobně jako u Signalu či WhatsAppu, prostřednictvím telefonního čísla. Jednou ze zajímavých funkcí, která možná mnohé uživatele potěší, je Viber Out, díky které po dobití kreditu můžete telefonovat za zvýhodněné ceny na telefonní čísla z celého světa. Opět se jedná o zajímavý software, který mnohé uživatele jistě potěší.

Aplikaci Viber stáhnete bezplatně zde

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Souhlas se Threemou, dle mne též ta nejlepší volba, co se týče bezpečnosti, používají jej i velké korporace a tam se dbá o ochranu dat mnohem víc. Naopak nechápu ten hype ohledně Telegramu. Když si přečtete jejich „Privacy policy“, tak v bodě 5.2 jasně zmiňují, že sbírají Metadata, tj. IP adresy, jména, telefonní číslo, timestampy a hlavně na konci mají napsáno etc., takže to je hodně úsměvný, protože podle toho, to může být spousta dalších věcí. Navíc Telegram používá proprietární šifrování a žadný cryptohrapher či IT odborník vám takovou aplikaci nedoporučí, když jsou na trhu prověřený, otestovaný a hlavně certifikovaný open source nástroje na šifrování a oni si na koleni bastlí svoje vlastní.

  A proto se vam tak libi Threema ktera jeste donedavna byla naprosto uzavrena.

  Pokud chcete neco bezpecneho tak Signal.
  Pokud zalezi i na tom abyste neregistroval pres telefonni cislo tak neco na bazi Matrix protokolu.

  Takze tak, Threema rozhodne ne!

  Ano, jak sám ve svém příspěvku píšete, tak BYLA uzavřená. Nyní se jedná o open source.

  Ale jinak souhlas, Signal je z hlediska šifrování a bezpečnosti velmi dobrá volba.

  Koho to zajímá, pěkné srovnání různých nástrojů z pohledu bezpečnosti:
  https://www.securemessagingapps.com/

celý text

Čtěte více.