Zavřít reklamu

Obzvláště v době koronavirové se naše životy z velké části přesunuly do virtuálního prostředí, kdy se snažíme i přes nemožnost setkávání většího počtu lidí nějakým způsobem komunikovat. K tomu slouží nepřeberné množství více či méně bezpečných chatovacích aplikací, ty nejpoužívanější spadají pod křídla giganta s názvem Facebook. Mnoho z nás si však ví, jakým způsobem Facebook s uživatelskými daty zachází. Před pár dny se mimo jiné objevila zpráva o tom, že by se měl WhatsApp ještě více propojit s Facebookem, což vyvolalo obrovskou vlnu nenávisti, a to právě kvůli špatnému zacházení s daty. Mnoho jedinců, kteří WhatsApp považovali za naprosto bezpečený a šifrovaný, tak začalo hledat alternativu. V tomto článku se podíváme na tři funkčně podobné alternativy, které navíc jako benefit nabídnou daleko lepší kontrolu nad soukromím a menší počet nasbíraných dat.

Signal

Pokud je vaším nejpoužívanějším komunikátorem WhatsApp a nechcete si zvykat na odlišné ovládání, po nainstalování aplikace Signal budete spokojeni. Abyste se zaregistrovali, potřebuje Signal vaše telefonní číslo, na které vám přijde potvrzovací kód. Signal zprávy šifruje, vývojáři aplikace se k nim tedy nedostanou. Nechybí možnost uskutečňovat audio a videohovory, posílat multimédia, mizející zprávy a mnoho dalšího – a to vše v naprostém soukromí. Další plusové body, kterými si vás Signal získá, můžeme přičíst možnosti používat jej i jako chatovací aplikaci pro počítač. Osobně si myslím, že se jedná o více než povedenou alternativu právě za WhatsApp.

Aplikaci Signal nainstalujete zde

Threema

Tento software se pyšní asi nejvyšším důrazem na bezpečnost, jaký byste v aplikacích podobného druhu mohli najít. Nemusíte sem totiž zadávat ani telefonní číslo, ani e-mailovou adresu a kontakty lze přidávat pomocí QR kódu. Vývojáři samozřejmě mysleli na šifrování zpráv, což zajistí, že se k nim nemají možnost jakkoli dostat. To však neznamená, že by Threema kladla důraz pouze na bezpečnost a jinak by nebyla komfortní na používání. Jak videohovory, tak hlasové hovory či posílání médií jsou naprostou samozřejmostí a oproti běžně používaným ‘“kecálkům“ prakticky v ničem nezaostává. Software je možné také používat na vašem počítači, a to jak se systémem Windows, tak i macOS. Jediné, co by mohlo potenciální uživatele odradit, je cena. Ta činí v App Storu v době psaní článku 79 Kč.

Aplikaci Threema zakoupíte zde

Viber

Osobně si myslím, že tuto službu nemusím nikomu zdlouhavě představovat. I přesto, že se co se do počtu uživatelů týče tato služba nenachází na výsluní, stále se jedná o jeden z nejdostupnějších softwarů, které šifrují zprávy tak, aby si je nikdo jiný než vy a příjemce nemohl přečíst. Registrace probíhá, podobně jako u Signalu či WhatsAppu, prostřednictvím telefonního čísla. Jednou ze zajímavých funkcí, která možná mnohé uživatele potěší, je Viber Out, díky které po dobití kreditu můžete telefonovat za zvýhodněné ceny na telefonní čísla z celého světa. Opět se jedná o zajímavý software, který mnohé uživatele jistě potěší.

Aplikaci Viber stáhnete bezplatně zde

.