Zavřít reklamu

Spojené státy mají první aerolinku, která přijímá platby službou Apple Pay. Zákazníci JetBlue Airways budou moci pomocí svých iPhonů kupovat jídlo, pití a další vybrané zboží. Po jejich uvedení do prodeje bude služba fungovat i s hodinkami Apple Watch.

Službu Apple Pay jsme do dnešního dne viděli (resp. naši američtí kolegové) využívanou spíše v kamenných obchodech s pevnými terminály. Platby v 10 kilometrech nad zemí si však pochopitelně žádají jiné řešení a JetBlue Airways vsadily na speciální přenosné terminály.

Vlastně se ani nejedná o samostatný terminál, ale o obal pro iPad mini, který budou mít k dispozici členové posádky. Cestujícím bude umožňovat klasickou platbu kartou, ale také rychlejší transakci pomocí Apple Pay, u níž navíc odpadá nutnost tisknout účtenku. Ta se totiž automaticky odešle na pasažerův e-mail.

JetBlue Airways v současné době podporuje Apple Pay na transkontinentálních letech mezi New Yorkem a západním pobřežím. Aerolinka se ale už v tuto chvíli chystá přidat k nim i více letů na kratší vzdálenosti a tablety od Applu dostane ve výsledku celkem 3500 palubních průvodčích.

Služba Apple Pay zažívá ve Spojených státech relativně pomalý rozjezd a přes širokou podporu bank i vydavatelů karet je zatím služba dostupná jen v malém množství obchodů. Problém zůstává právě na straně obchodníků. Majitelé iPhonů mohou pomocí služby platit například v řetězcích McDonald’s, Walgreens, Macy’s, Radioshack, Nike nebo Texaco.

Apple však zůstává optimistický a věří, že se počet míst podporujících nový způsob platby postupně rozšíří. Viceprezident pro online služby Eddy Cue se nechal slyšet, že jakmile jeden obchodník začne s něčím novým (čti Apple Pay), druhý se najednou ocitne pod tlakem a brzy se přidá.

Doufejme, že podobnou možnost dá vedení Applu v následujích měsících také českým obchodníkům.

Zdroj: USA Today
.