Zavřít reklamu

Pokud vyloženě patříte mezi fanoušky značky a operačního systému, ne jen mezi běžné uživatele, tak pravděpodobně nedáte na řešení, které právě používáte, dopustit. Máme zde dva tábory, jedním jsou jablíčkáři používající iPhony s iOS, druhý pak androiďáci používající samozřejmě zařízení s Androidem. Situace ale není ani v jednom případě černá nebo bílá. 

Pokusme se na situaci s aktualizacemi podívat objektivně a nezaujatě. Apple má jasnou výhodu v tom, že si šije hardware a software pod jednou střechou, takže má maximální možnou vládu nad tím, jak bude vypadat a ostatně i jak bude fungovat. Přesně pak také ví, jaké čipy zvládnou jakou verzi systému, aby pořád přinášely ten dokonalý uživatelský zážitek bez zbytečného čekání na reakci po dané akci. Aktuálně zde tedy máme iOS 16, které odřízlo iPhony 7, respektive jej podporují iPhony 8 a novější. Co to znamená?

Duo telefonů iPhone 7 a 7 Plus bylo představeno v září roku 2016, kdy tedy o rok později přišel iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X, což bylo září 2017. Ve finále tedy Apple poskytl podporu pro iOS 16 jen 5 let starým zařízením, což ale není příliš, a to i s ohledem na svou konkurenci. Samozřejmě nevíme, jak dlouho bude nyní tuto řadu iPhonů podporovat, kdy pořád mohou dostat ještě iOS 17 nebo klidně i iOS 18. V každém ohledu ale platí, že iOS 16 podporují jen 5 let stará zařízení a novější. 

Samsung je lídrem v prodejích smartphonů po celém světě, je ale také lídrem, co se adopce Androidu týče. Google udává, že všichni výrobci musí poskytnout svým zařízením alespoň dvě systémové aktualizace, kdy sám nabízí telefonům Pixel aktualizace tři. Samsung jde ale dál, a u modelů střední a vyšší třídy vyrobených v roce 2021 a dále garantuje čtyři roky aktualizací Androidu a 5 let aktualizací zabezpečení (je o opravdu od Applu takový rozdíl?). V přijímání nového systému je navíc poměrně rychlý, kdy chce stihnout aktualizační kolečko pro všechny své podporované modely ještě do konce tohoto roku. Jednou věcí je ale aktualizaci poskytnou a druhou pak to, že si ji uživatel nainstaluje.

Dva světy, dvě situace, dva názory 

Pokud přijde váš iPhone o podporu iOS, neznamená to jen ten fakt, že si nebudete moci užívat nových funkcí, což by možná bylo to nejmenší. Nejhorší na tomto je totiž to, že když už váš iPhone nemá podporu pro aktuální iOS, je jeho plná využitelnost maximálně po jeden následující rok. Mohou za to zejména vývojáři aplikací. Ti se totiž snaží držet krok s Applem a své aplikace aktualizují s ohledem na nejnovější iOS, pokud ale používáte ten starší, tak typicky do roka dojdete do toho stavu, kdy nebudete moci spustit nainstalované aplikace. Ty vás totiž budou vybízet k aktualizaci, jenže tu nebudete moci provést, protože vám ji váš starý iPhone již nenabídne. Nezbyde vám tedy nic jiného než aplikace nepoužívat, používat je v jejich webové podobě, pokud to jde, nebo si prostě pořídit nový iPhone.

Právě v tomto ohledu je Android jiný. Ten nežene kupředu s ohledem na adopci, a to i z důvodu málo častých aktualizací (jak bylo řečeno, drtivá většina výrobců poskytuje jen dvě aktualizace pro dané zařízení). Z toho důvodu vývojáři nepotřebují vyvíjet aplikace pro ten nejnovější systém, ale pro ten nejrozšířenější systém, kterým logicky není a hned tak nebude ten nejnovější. Lídrem je pořád Android 11, který má něco málo pod 30 % následovaný Androidem 12, který má zase lehce nad 20 %. Android 10 se přitom pořád drží na 19 %.

Jaký smysl aktualizací je tedy lepší? Dostávat do systému nové a nové funkce, a to po delší časový úsek, ale najednou telefon zahodit, protože už není podporován ani Applem ani vývojáři, nebo si užít systémových aktualizací jen „chvilku“ ale mít zajištěno, že mi v zařízení pojede vše korektně, a to po dlouhá léta? 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Vůbec nebyl zmíněn největší rozdíl mezi ios a androidem. Velká část systémových aplikací je v androidu aktualizována skrze store. Tj. to, na co je v ios nutná systémová aktualizace je v androidu možné aktualizovat přímo. Je to rychlejší a je to k dispozici mnohem většímu počtu zařízení, protože většina z těch aplikací nepotřebuje nejnovější funkce OS.

  Zdravím. Údaje v článku jsou nepřesné. Mám zkušenost s oběma systémy. Ne každý Androidí uživatel má vyšší střední třídu. Ba naopak. Takže podpora je běžně 1r. do vydání nového modelu. U Jabka je celkem jedno, co uživatel vlastní. Podpora je dlouhá řadu let. Třeba iPhone SE 1.gen. Ještě po vydání druhé opravné verze IOS 16.1 dostal opravu na IOS 15.7.1 (oprava vyšla začátkem října 2022). Vzhledem k tomu, že je to model z roku 2016, je to úctyhodná doba podpory. I vzhledem k tomu, že se už delší dobu nevyrábí. Tohle Android neumí (zatím).

  Jenzevu Androidu mas volbu. A to je to co ty systemy rozlisuje. A to se nebavin ani o LineageOS

  To ale neplatí obecně. Je mnoho modelů, do kterých není možné, ani smysluplné instalovat alternativní Android, který výrazně prodlouží podporu daného modelu. Většina běžných uživatelů ani o této možnosti neví. Jablíčkář má výrazně delší podporu, bez ohledu na to, jaký si z nových telefonů koupil model. Pokud si uživatel koupí Android většinou do 10.000 nenajde ho většinou v seznamech podporovaných alternativních systémů.

  Tak hlavně vy uvádíte nepřesné a zavádějící informace. Ano, ne každý Androidí uživatel má střední nebo vyšší třídu telefonu. Nicméně porovnávat se má porovnatelné a nelze srovnávat Androidí telefon za 5 tis. Kč s „jablečnými“ telefony, které jsou cenově někde jinde. Jakou má pak relevanci informace, že telefonům s Androidem do 10 tis. Kč většinou není (některým ale ano) umožněna aktualizace OS, když telefon s iOS v této cenové relaci ani neexistuje… Nepracujete náhodou v reklamě…? :-)

  Samsung Galaxy a53 bylo teď možné koupit za méně než 10000 se sluchátky buds 2 zdarma. Tento telefon má garantovanou podporu do androidu 16 tj. 4 roky + rok bezpečnostních záplat. Za tuto cenu jablíčkář nepořídí ani letošní iPhone SE (což je mimochodem objektivně horší telefon).

  XDA rika neco uplne jineho a staci pouhy pohled na treba thread Lineagos.Mobilu pod 10000 ,mraky

  Kouknul jsem se na možnosti a několik odkazů a udělal rychlý průzkum v práci (oslovený vzorek 47 kolegů s Androidem). 44 dotázaných by do změny systému nešlo. A to ani s pomocí někoho zkušeného. 3 se možné změny nebrání. Většinový důvod byl: Je mi to jedno (délka podpory u nich nerozhoduje) nebo koupím si jinej telefon. 12 jiných vlastní Jablko. Důvod je právě dlouhá (průměr 6r) podpora, kterou Android běžně nemá. Odpověď: Vím, že je pořád aktualizovaný. Takže za mě:
  Pokud jde o standardní podporu, tak iOS vede (vykoupeno vyšší cenou). U Androidu je tak dlouhá podpora možná jen komunitní podporou a odvahou uživatele.

  Nicméně všem těm, kterým je to jedno vše potřebné stále funguje ne? Aplikace i ty systémové jsou stále funkční. Nebo v průzkumu vyšlo na jevo, že mají nefunkční telefony či zásadní apky jako web. prohlížeč atd.?

  Mám Huawei P9 2016 s původním androidem a Chrome je stále aktualizovaný, takže je použitelný. Ani s jinými aplikacemi nemám problém. Na druhou stranu mám Iphone 6 Plus ios12 a tam je problém v Safari, které nenačte některé stránky, to stejné iPad Air 1gen. Nevíte prosím jak tohle vyřešit? Třeba i nějakým „hackem“? Nainstalování alternativních prohlížečů nepomohlo, myslím, že jedou na stejném jádru jako Safari. Díky. Martin

  Mám low end mobil a Androidem 11, nainstalovány některé aplikace ze super starého telefonu s Androidem 4. Systém upozorňoval, že tyto apky nepojedou, ale ony jedou úplně normálně, podpora nepodpora. Líbí se mi a doufám, že se s nimi ještě nebudu muset loučit.

  Jo Jenže porovnavate jablka a hrušky. I ten nejlevnější IPhone patří cenově do vyšší střední třídy, takže srovnání autora je na rozdíl od Vašeho správně. Za cenu IPhone SE si v klidu pořídíte 5 levných androidu pokud bude každý aktualizovan jen rok, dostane za stejné peníze stejnou dobu jen s tím rozdílem že každý rok u lowcost androidu ziskate lechce vylepšený HW.

  Přesně tak – něco podobného jsem psal výše. Jenže Vitungu je asi zaslepený „jablíčkář“ a tací nepřipustí nic, co by mohlo ohrozit jejich víru. Věřím, že Vitungu patří mezi ty, kteří mají na svém vozidle nalepené logo od iOS a myslí si, že je in. :-) Osobně používám oba OS a každý má své výhody i nevýhody. Ostatně jako vše. Některé aplikace na Androidu nabízí dokonce více možností než ty pro iOS, ač se jinak jedná o totožné aplikace od shodného vývojáře. Nic prostě není jen černé nebo jen bílé…

  K urážkám se vyjadŕovat nebudu. Ortodoxní Jablíčkař nejsem. Musím umět obsluhovat jak iOS tak Android. IPhone seženete taky pod 10.000,-. Problém je, že se někteří nedrží tématu. Základní sw jabka je aktualizované běžně 5-6let. To většina běžných Androidů neumí. Dohrané aplikace uživatelem a jejich aktualizace lze u iOS i Androidu řešit automaticky (bez zásahu uživatele). A u “Martina” nechápu proč má na iPhonu 6+ sw 12, když jde aktualizovat až do letošního Listopadu na sw 15.7.1.

celý text

Čtěte více.