Zavřít reklamu

iOS je poměrně solidním a jednoduchým operačním systémem. Samozřejmě ale i tady platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Právě proto nám mohou scházet například některé funkce či možnosti. Apple na svých systémech každopádně neustále pracuje a rok co rok přináší nová vylepšení. Na povrch se nyní dokonce dostala informace o nesmírně zajímavé změně, která má dokonce potenciál změnit způsob, jakým nahlížíme na nativní a webové aplikace. Dle všeho nás totiž čeká příchod takzvaných push notifikací do iOS verze prohlížeče Safari.

Co jsou push notifikace

Než se dostaneme přímo k tématu, pojďme si ještě v krátkosti vysvětlit, co to vlastně push notifikace jsou. Konkrétně se s nimi můžete setkat při práci jak na počítači/Macu, tak i na vašem iPhonu. Prakticky se jedná o jakoukoliv notifikaci, kterou obdržíte, respektive která na vás „cinkne“. V telefonu se tak může jednat například o příchozí zprávu či e-mail, v desktopových verzích pak jde o upozornění na nový příspěvek na odebíraném webu a podobné.

A právě na příkladu notifikací z webů, potažmo přímo například z internetových magazínů, si to můžeme vztáhnout i nyní. Pokud si u nás na Jablíčkáři aktivujete notifikace pro váš Mac či PC (Windows), tak jistě víte, že pokaždé, kdy dojde k vydání nového článku, vám v oznamovacím centru skočí upozornění na nový příspěvek. A právě to konečně dorazí i do systémů iOS a iPadOS. Ačkoliv funkce oficiálně ještě dostupná není, byla nyní objevena v beta verzi iOS 15.4.1. Relativně dlouho bychom na ni tedy čekat neměli.

Push notifikace a PWA

Na první pohled se může zdát, že příchod podobné funkce v podobě push notifikací pro iOS nepřináší žádnou velkou změnu. Opak je ale pravdou. Je potřeba se na celou problematiku podívat z trošku širšího úhlu, kdy si můžete povšimnout, že řada firem a vývojářů se raději spoléhají na webové nežli nativní aplikace. V takovém případě máme na mysli takzvané PWA neboli progresivní webové aplikace, které oproti těm nativním mají obrovsky navrch. Není je totiž nutné stahovat a instalovat, jelikož k jejich sestavení dochází přímo v rámci webového rozhraní.

Notifikace v iOS

Ačkoliv v našich končinách progresivní webové aplikace nejsou úplně rozšířené, celosvětově se jim dostává stále více a více pozornosti, což bezpochyby do několika let ovlivní situaci. Mnoho firem a vývojářů navíc již nyní přechází z nativních aplikací na PWA. To s sebou nese obrovské výhody, například z hlediska rychlosti nebo nárůstu konverze a impresí. Bohužel u jablíčkářů těmto appkám stále něco schází. Samozřejmě máme na mysli zmiňované push notifikace, bez kterých to zkrátka nepůjde. Jenže jak to tak vypadá, očividně se blýská na lepší časy.

Je App Store v ohrožení?

Pokud se zajímáte o dění kolem jablečné společnosti, pak vám v poslední době určitě neunikl spor s firmou Epic Games, který vznikl z jednoho prostého důvodu. Apple totiž „nutí“ všechny vývojáře, aby veškeré nákupy v rámci jejich aplikací a platby předplatného šly přes App Store, za což si gigant účtuje „symbolických“ 30 %. Ačkoliv by většině vývojářů nedělalo problém zakomponovat do svých appek jiný platební systém, tak to bohužel není z hlediska podmínek App Storu dovoleno. Určitou změnu by ale mohly znamenat právě progresivní webové aplikace.

Jak nám ostatně ukázala již Nvidia se svou službou GeForce NOW – prohlížeč se dost možná jeví jako řešení. Apple totiž v App Storu nepovoluje aplikace, které slouží pro spouštění dalších aplikací, jež proto logicky neprošly kontrolním řízením. Herní gigant to ale vyřešil po svém a svou službu cloudového hraní, GeForce NOW, uživatelům iPhonů a iPadů zpřístupnil ve formě webové aplikace. Nemožné to tedy rozhodně není, a proto je taky pravděpodobné, že se o podobný přístup budou snažit i ostatní vývojáři. Samozřejmě v tomto případě je ale obrovský rozdíl mezi službou pro cloudové hraní a plnohodnotnou aplikací.

Dalším důkazem může být například firma Starbucks. Ta nabízí poměrně solidní PWA pro americký trh, přes kterou si můžete objednat kávu a ostatní nápoje či jídlo z nabídky společnosti přímo z prohlížeče. Webová aplikace jako taková je navíc v tomto případě stabilní, rychlá a skvěle optimalizovaná, díky čemuž ani není nutné se spoléhat na placení přes App Store. Vyhnout se tedy poplatkům jablečného obchodu aplikací je tak dost možná blíž, než jsme si mysleli. Na druhou stranu je vhodné zmínit, že zásadní změna v přístupu k nativním a webovým aplikacím v blízké spíše nepřijde, stejně tak některé appky v této podobě ani nebudou úplně vhodné. Jak už jsme ale lehce nakousli výše, technologie se raketovým tempem posouvají vpřed a je otázkou, jak tomu bude za pár let.

.