Zavřít reklamu

Ve Spojených státech se rozjela další hromadná žaloba proti společnosti Apple. V tomto případě se týká počítačů, zejména pak iMaců, iMaců Pro, MacBooků Air a MacBooků Pro. Právnická kancelář Hagens Berman, která poškozené zastupuje, tvrdí, že Apple podcenil zabezpečení svých počítačů proti prachu, což způsobuje nemalé škody poškozeným zákazníkům, kteří museli podstoupit mimo-záruční opravy jejich zařízení.

Žaloba jako taková má dvě úrovně, v obou jde o výskyt prachu uvnitř zařízení. V prvním případě jde o to, že se do vnitřních částí počítačů dostává prach, který následně způsobuje zpomalení hardwaru vlivem snižování efektivity chladícího systému. Apple nepodnikl žádné kroky k tomu, aby hromadění prachu uvnitř svých počítačů zabránil a uživatelé tak trpí sníženým výkonem svých Maců.

Druhý případ se týká displeje, kdy právní zástupci poškozených citují několik případů, kdy se (zejména v iMacu) dostalo větší množství prachu mezi ochranné sklo displeje a zobrazovací panel jako takový. Uživatelé v tomto případě trpí fleky na obraze a následné opravy jsou relativně nákladné vzhledem k tomu, že spadají do mimo-záručních servisních úkonů.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Kumulace prachových částic v těle zařízení, kvůli kterému se postupně snižuje efektivita chlazení, a tím také celkový výkon zejména procesoru (a GPU, v některých případech), je problém, se kterým se setkala naprostá většina majitelů počítačů. V případě desktopů (nebo obecně systémů, které se dají snadno otevřít) je čištění relativně snadnou záležitostí. U notebooků je to poněkud složitější, obzvláště v posledních letech, kdy se z nich stávají čím dál tím více nedobytnější kusy techniky. Žaloba se opírá o argument, proč by měli zákazníci za servisní úkon vyčištění zařízení platit, když mu mohl Apple předejít. I tak je však tento bod poněkud diskutabilní.

Co však diskutabilní není, je problém s displeji. Apple v tomto případě naráží na to, že displeje jejich počítačů (zejména iMaců) nejsou laminované, tj. ochranné sklo není napevno přilepené k panelu jako takovému, a celá displejová konstrukce také není utěsněná. U iMaců tak může dojít k tomu, že díky interní cirkulaci vzduchu s prachovými částicemi dojde k postupnému průchodu prachu mezi ochranou vrstvu displeje a panel. Nastane tak situace, kterou si můžete prohlédnout na obrázcích. Vyčištění je pak relativně náročné, neboť je třeba celý iMac rozebrat, čímž se displejová část nenávratně poškodí a je třeba jí vyměnit. Žaloba tak z těchto důvodů žádá o uhrazení finančních škod vzniklých těmito problémy.

Zdroj: Macrumors

Diskuze k článku

  Nemyslím, že toto je „chyba“ Apple, ale „záměr“.

  Lidově se tomu říká „kurvítko“ a je to naprosto běžné třeba u moderních aut.

  Apple to dělá na SW úrovni (pod záminkou šetření baterie) a vypadá to i na HW.

  A ruku v ruce s tím jdou snahy Apple zabránit levným opravám neautorizovanými servisy (nějaká ta marketingová vějička na uživatele se vždycky vymyslí).

  Je to prostě obchodní strategie: „prodeje předražených zařízení jako takových klesají, tak budeme žít z předraženého servisu“…

  to s tím prachem na displayích není pravda, jedná se o vadné podsvícení panelů…
  mám stejný problém a setkal jsem se s ním se všemi modely iMaců po roce 2012

  Vzhledem k tomu, že otevřením samotného LCD panelu a jeho vyčištěním to zmizí, to je asi dost těžko „chyba podsvícení“ : ) Měl jsem to na svém pracovním iMacu 27″, myslím asi rok 2010, to už bych hádal, a už to bylo dost neúnosné, nicméně nebyl jsem majitelem, takže do otevírání a čištění jsem se nepustil. Na YouTubu jsem viděl video, kde to borci čistí, je tam podle mě záběr před i po, tam ten problém, o kterém se mluví, jde pěkně vidět.

celý text

Čtěte více