Zavřít reklamu

Aktuálně jablíčkáře překvapila poměrně zajímavá zpráva, podle které začne Apple prodávat i své produkty na bázi předplatného. To ostatně tvrdí zdroje Bloombergu. Aktuálně je model předplatného dobře znám v souvislosti se softwarem, kdy si za měsíční poplatek můžeme zpřístupnit například služby jako Netflix, HBO Max, Spotify, Apple Music, Apple Arcade a řadu dalších. U hardwaru už se ale o tak častou věc nejedná, ba naopak. V lidech je dodnes zakořeněno, že za předplatné je k dispozici pouze software. To už ale dávno není podmínkou.

Když se podíváme na ostatní technologické giganty, pak je jasné, že je Apple v tomto kroku o trošku napřed. U ostatních firem si totiž jejich hlavní produkt na bázi předplatného nepořídíme, tedy alespoň prozatím ne. Svět se ale postupně proměňuje, kvůli čemuž pronájem hardwaru už dávno není něčím cizím. Setkat se s ním můžeme prakticky na každém kroku.

Pronájem výpočetního výkonu

Hned na prvním místě si můžeme vybavit pronájem výpočetního výkonu, což moc dobře znají správci serverů, webmasteři a ostatní, kteří nedisponují vlastními prostředky. Ostatně je také podstatně snazší a mnohdy také výhodnější si jednoduše za server zaplatit pár desítek či stovek korun měsíčně, než se obtěžovat nejen s jeho finančně náročným pořízením, ale hlavně ne zrovna dvakrát jednoduchou údržbou. Na tomto způsobu fungují platformy jako Micosoft Azure, Amazon Web Services (AWS) a řada dalších. Teoreticky bychom zde mohli zařadit i cloudová úložiště. Ačkoliv si můžeme sami pořídit například domácí NAS úložiště a dostatečně velké disky, tak i přesto většina lidí radši investuje do „pronájmu prostoru“.

Server
Pronájem výpočetního výkonu je zcela běžnou záležitostí

Google o dva kroky napřed

Koncem roku 2019 na americký trh vstoupil nový operátor s názvem Google Fi. Samozřejmě se jedná o projekt od Googlu, který tamním zákazníkům poskytuje telekomunikační služby. A právě Google Fi nabízí speciální plán, ve kterém za měsíční poplatek (předplatné) získáte telefon Google Pixel 5a. Na výběr je dokonce hned ze tří plánů a záleží na tom, zdali budete chtít například za dva roky přejít na novější model, jestli chcete ochranu zařízení a podobně. Bohužel služba u nás pochopitelně není k dispozici.

V našich končinách už ale delší dobu funguje prakticky úplně stejný program, který zaštiťuje největší tuzemský prodejce Alza.cz. Právě Alza totiž před lety přišla se svou službou alzaNEO neboli pronájmem hardwaru na bázi předplatného. V tomto režimu si navíc můžete přijít prakticky na cokoliv. Obchod vám dokáže nabídnout nejnovější iPhony, iPady, MacBooky, Apple Watch i řadu konkurenčních zařízení, stejně tak i počítačové sestavy. V tomto směru je nesmírně výhodné, že například iPhone měníte každoročně za nový, aniž byste museli cokoliv řešit.

iphone_13_pro_nahled_fb

Budoucnost předplatného u hardwaru

Model předplatného je pro prodejce v mnoha ohledech podstatně příjemnější. Kvůli tomu ostatně není divu, že na tuto formu platby přechází drtivá většina vývojářů. Zkrátka a jednoduše – mohou tak počítat s „neustálým“ přílivem financí, což může v některých případech být podstatně lepší, než dostávat větší částky jednorázově. Ve skutečnosti je proto jen otázkou času, než se tento trend přesune i do oblasti hardwaru. Jak už jsme naznačili výše, takováto nutkání už tu dávnou jsou a je víceméně jasné, že se technologický svět bude ubírat tímto směrem. Uvítali byste tuto změnu, nebo jste radši plnohodnotným vlastníkem daného zařízení?

.