Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple se připravuje na příchod redesignovaného iMacu s čipem Apple Silicon

Již delší dobu se poměrně často hovoří o příchodu redesignovaného 24″ iMacu, který by měl kompletně nahradit dosavadní 21,5″ verzi. Ta se dočkala poslední aktualizace v roce 2019, kdy Apple tyto počítače osadil osmou generací procesorů Intel, přidal nové možnosti pro úložiště a vylepšil grafické možnosti zařízení. Od té doby se ale očekává zásadní změna. Ta by mohla přijít již v druhé polovině letošního roku v podobě iMacu v novém kabátě, který navíc bude osazen čipem z rodiny Apple Silicon. Cupertinská společnost vloni v listopadu představila první Macy s čipem M1 a jak všichni víme z předešlé akce WWDC 2020, kompletní přechod na vlastní řešení Apple Silicon by mělo zabrat dva roky.

Koncept redesignovaného iMacu:

Nedávno jsme vás navíc informovali o tom, že již není možné si z jablečného Online Storu objednat 21,5″ iMac s 512GB a 1TB SSD úložištěm. Jedná se o dvě velice populární volby při koupi tohoto zařízení, a proto se nejprve předpokládalo, že z důvodu současné koronavirové krize a obecného nedostatku na straně dodavatelského řetězce jsou tyto komponenty zkrátka dočasně nedostupné. Zakoupit si ale stále můžete verzi s 1TB Fusion Drive nebo 256GB SSD úložištěm. Je ale teoreticky možné, že Apple takto částečně ukončil výrobu 21,5″ iMaců a pečlivě se nyní chystá na představení nástupce.

První čip M1 ze série Apple Silicon dorazil pouze do základních modelů, respektive tedy do MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. To jsou zařízení, od kterých se neočekává natolik vysoký výkon, zatímco iMac, 16″ MacBook Pro a ostatní už slouží pro náročnější práci, se kterou si musí hravě poradit. Čip M1 ale naprosto překvapil nejen jablečnou komunitu a přinesl řadu otázek, kam až tyto výkonnostní limity Apple hodlá posunout. V prosinci portál Bloomberg informoval o vývoji hned několika nástupců zmiňovaného čipu. Ty by měly přinést až 20 CPU jader, přičemž 16 z nich bude výkonných a 4 úsporná. Pro porovnání čip M1 se pyšní 8 CPU jádry, z toho 4 jsou výkonná a 4 úsporná.

YouTuber vytvořil Apple Silicon iMac ze součástek M1 Macu mini

Pokud se vám nechce čekat na příchod zmiňovaného redesignovaného iMacu, můžete se nechat inspirovat YouTuberem jménem Luke Miani. Ten se totiž rozhodl vzít celou situaci do vlastních rukou a ze součástek M1 Macu mini vytvořil světově první iMac, který je poháněn čipem z rodiny Apple Silicon. Za pomocí návodů iFixit rozebral starý 27″ iMac z roku 2011 a po chvíli hledání našel způsob, jak klasický iMac proměnit v HDMI displej, v čemž mu pomohla speciální převodní deska.

Luke Miani: Apple iMac s M1

Díky tomu se tak ze zařízení stal Apple Cinema Display a cesta k prvnímu Apple Silicon iMacu mohla naplno začít. Nyní se Miani vrhl do rozebrání Macu Mini, jehož součástky nainstaloval na vhodné místo ve svém iMacu. A bylo hotovo. Ačkoliv to na první pohled vypadá úžasně, samozřejmě to s sebou nese určité limitace a nevýhody. YouTuber totiž zpozoroval, že jen ztěží byl schopen připojit Magic Mouse a Magic Keyboard a připojení přes Wi-Fi bylo nesmírně pomalé. To bylo způsobeno tím, že Mac mini je pro tyto účely vybaven třema anténami, přičemž do iMacu nainstaloval pouze dvě. Tento nedostatek v kombinaci s kovovým obalem způsobily nesmírně slabý bezdrátový přenos. Naštěstí byl problém následně dořešen.

Dalším a poměrně zásadnější problémem je, že takto upravený iMac prakticky nenabízí žádné USB-C či Thunderbolt porty jako Mac mini, což je další obrovská limitace. Tento prototyp samozřejmě slouží primárně k zjištění, zdali je něco podobného vůbec možné. Miani sám zmiňuje, že nejpřekvapivější na tom vše je, jak je vnitřní prostor iMacu nyní prázdný a nikterak nevyužitý. Přitom čip M1 je podstatně výkonnější než Intel Core i7, který se v produktu původně nacházel.

.