Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Redesignovaný 14″ MacBook Pro přinese řadu parádních novinek

Koncem loňského roku jsme se dočkali představení velice očekávaných Maců, které se jako první pochlubily speciálním čipem z rodiny Apple Silicon. Cupertinská společnost již při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 totiž oznámila, že se chystá v případě svých počítačů přejít od procesorů Intel na vlastní řešení, které by mělo nabídnout podstatně vyšší výkon a nižší energetickou náročnost. První kousky, respektive 13″ notebook MacBook Pro, MacBook Air a Mac mini, se svým čipem M1 naprosto předčily svá očekávání.

Aktuálně se v jablečném světě spekuluje o dalších nástupcích. Podle nejnovějších informací z taiwanského dodavatelského řetězce, o které se podělil portál DigiTimes, Apple plánuje v druhé polovině roku představit 14″ a 16″ MacBook Pro, který se bude pyšnit displejem s technologií Mini-LED. Exkluzivním dodavatelem těchto displejů by měla být firma Radiant Opto-Electronics, zatímco společnost Quanta Computer se postará o finální poskládání těchto laptopů.

Čip Apple M1

Tyto zprávy vesměs potvrzují dřívější tvrzení renomovaného analytika jménem Ming-Chi Kuo, který taktéž očekává příchod 14″ a 16″ modelů, což datuje na druhou polovinu roku 2021. Podle něj by tyto kousky nadále měly nabídnout opět Mini-LED displej, čip z rodiny Apple Silicon, nový design, HDMI port a čtečku SD karet, návrat k magnetickému MagSafe portu a odstranění Touch Baru. Téměř stejné informace sdílel i Mark Gurman z Bloombergu, který jako první zmínil návrat čtečky SD karet.

Z klasického 13″ modelu, který se v nabídce nachází nyní, by se po vzoru 16″ varianty měl stát model 14″. Apple totiž již v roce 2019 v případě 15″ MacBooku Pro trošku poupravil design, znatelně ztenčil rámečky a dokázal tak ve stejném těle nabídnout o palec větší displej. Stejný postup se dá nyní očekávat i v případě menšího „Pročka.“

Belkin pracuje na adaptéru, který reproduktorům dodá funkcionalitu AirPlay 2

Společnost Belkin je mezi jablíčkáři nesmírně oblíbená, což si vysloužila za vývoj vysoce kvalitního a spolehlivého příslušenství. Aktuálně uživatel Twitteru Janko Roettgers informoval o zajímavé registraci Belkinu v databázi FCC. Podle popisu to vypadá, že firma aktuálně pracuje na vývoji speciálního adaptéru „Belkin Soundform Connect,“ který by se měl připojit ke standardním reproduktorům a přidat jim funkcionalitu AirPlay 2. Tento kousek by teoreticky mohl být napájen skrze USB-C kabel a samozřejmě taktéž nabídne 3,5mm jack port pro audio výstup.

Samotná funkcionalita by mohla být velice podobná AirPort Express, který se přestal vyrýbět. AirPort Express totiž také dokázal dodat možnosti AirPlay standardním reproduktorům prostřednictvím 3,5mm jacku. Dá se taktéž očekávat, že by Belkin Soundform Connect mohl spolu s AirPlay 2 přinést i podporu HomeKitu, díky čemuž bychom si reproduktory mohli následně chytře spravovat skrze aplikaci Domácnost. Aktuálně samozřejmě není jasné, kdy se této novinky dočkáme. Dá se ale očekávat, že si pro ni budeme muset přichystat zhruba 100 euro, tedy okolo 2,6 tisíc korun.

21,5″ iMac 4K nyní nelze zakoupit s 512GB a 1TB úložištěm

Během posledních pár dní si nelze z Online Storu objednat 21,5″ 4K iMac s vyšším úložištěm, konkrétně tedy s 512GB a 1TB SSD diskem. Při zvolení jedné z těchto variant objednávka nejde dokončit a musíte se tak v aktuální situaci spokojit buďto s 256GB SSD diskem nebo 1TB Fusion Drive úložištěm. Tuto nedostupnost si někteří jablíčkáři začali spojovat s dlouho očekávaným příchodem aktualizovaného iMacu.

Nedostupnost iMacu s lepším SSD

Dá se ale očekávat, že za současnou situací stojí spíše koronavirová krize, která znatelně zpomalila dodávky komponent. Obě zmiňované varianty jsou totiž nesmírně populární a jablíčkáři si za ně rádi připlácejí, než aby se spokojili se základním či Fusion Drive úložištěm.

.