Zavřít reklamu

V oblasti gamingu mají jablíčkáři vcelku smůlu. Macy totiž většinou nedisponují dostatečným výkonem, avšak největší překážkou je v tomto směru operační systém macOS, pro který bohužel nejsou k dispozici prakticky žádné hry. Některé tituly si samozřejmě zahrát můžeme i na našich jablečných počítačích, ale mnoho jich bohužel není. Jako geniální řešení se proto jeví možnost cloudového hraní. Konkrétně se nabízí hned několik zajímavých služeb, přičemž u mě v tomto zvítězila platforma GeForce NOW (GFN) od Nvidie. Proč zrovna služba od Nvidie, v čem jsou její největší benefity, a kde naopak značně pokulhává?

Služba GeForce NOW přináší zajímavou možnost pro takzvané cloudové hraní. Díky tomu si i ty nejnáročnější hry můžeme zahrát klidně na slabých Macích či iPhonech, a to bez sebemenších obtíží. Jedinou podmínkou je samozřejmě dostačující internetové připojení. V tomto směru jde navíc hlavně o stabilitu, kvůli čemuž se doporučuje použití Ethernet kabelu nebo připojení přes Wi-Fi síť na pásmu 5 GHz.

GeForce NOW aneb svobodné hraní

Upřímně z hlediska funkčnosti musím uznat, že s touto platformou nemám sebemenší problémy. Ať už jsem připojený kabelem či bezdrátově, vždy mi hra běží krásně plynule, v relativně dobré kvalitě a bez jakýchkoliv chyb. Čas od času se akorát může objevit menší zásek, který je konkrétně u mě způsob ztrátou paketů na síti. Za největší benefit této platformy ale považuji jistou svobodu ve hraní. GeForce NOW totiž umožňuje svým předplatitelům připojit své účty ze Steamu, Ubisoft Connect, Epic nebo GOG a rovnou hrát tituly, které jste si už v minulosti zakoupili. Ostatně díky tomu dávám vždy přednost GFN například před Stadií od Googlu, kde si jednotlivé hry musíme kupovat, nehledě na to, jestli je už někde jinde máte.

Jak už jsem zmínil výše, platformu GeForce NOW využívám již téměř rok, pokud pominu menší přestávky, kdy jsem neplatil předplatné. Ve skutečnosti se však dá hrát i bez něj, tedy zcela zdarma. V takovém případě je akorát nutné počítat s jedním omezením, že jedna herní relace může trvat maximálně jednu hodinu, a stejně tak máte k dispozici jen jakousi základní PC sestavu, která bohužel není specifikována. V programu Priority, jež vyjde na 269 korun měsíčně, hráč získává přístup k prémiovým herním počítačům a stejně tak si může vychutnat RTX ON v podporovaných titulech. V tomto případě je také možné streamovat v rozlišení 1080p při 60 FPS, přičemž délka relace činí až 6 hodin. Nejlepším plánem je pak RTX 3080. Jak už název napovídá, v takovém případě máte k dispozici PC s grafickou kartou RTX 3080, přičemž streamovat můžete až v 1440p při 120 FPS.

M1 MacBook Air Tomb Raider
Apple Silicon nabízí dostatek výkonu pro hraní her. Ty ale bohužel nejsou k dispozici pro macOS.

Nedostatky, které zabolí

Není všechno zlato, co se třpytí. Přesně takto bychom mohli shrnout i tuto platformu, která se na první pohled jeví jakožto úžasná možnost pro hraní nejrůznějších her i na slabších počítačích, aniž byste museli utrácet za výkonný herní počítač (když pomineme současnou nedostupnost grafických karet). Ačkoliv GeForce NOW nabízí rozsáhlý katalog oblíbených her, tak i přesto si můžete být jistý, že vám některá z vašich oblíbených bude scházet. Osobně mi na platformě neuvěřitelně chybí tituly od Bethesdy a Blizzardu, obzvláště proto, že jsem si je přes službu několikrát zahrál, když GFN byl ještě v režimu beta testování. Jakmile ale došlo k ostrému spuštění, kdy Nvidia nabídla hráčům 90denní bezplatnou zkušení verzi, hry od těchto vydavatelů bohužel zmizely. A jak se zdá, už se nikdy nevrátí.

Aktuálně totiž svět hráčů obletěla informace o tom, že gigant Microsoft odkoupil Activision Blizzard. Lze tedy předpokládat, že hry od této společnosti pomalu zakotví ve službě xCloud, konkurenci GeForce NOW. A hádejte, kdo vlastní Bethesdu? Opět Microsoft, a proto se s jejími tituly na platformě od Nvidie můžeme rovnou rozloučit. Osobně absenci některých titulů vnímám jako obrovské mínus, které může řadu potenciálních hráčů od používání služby odradit. Na druhou stranu je nutné uznat, že se v nabídce nachází řada dalších zajímavých her, kvůli čemuž se osobně jako předplatitel rozhodně nenudím.

.