Zavřít reklamu

Poradenská firma Brand Finance každoročně zveřejňuje žebříček světových značek, které jsou na základě specifických faktorů posuzovány jako nejhodnotnější a nejvlivnější. V letošním vydání žebříčku slavil úspěch technologický gigant z Cupertina a také jedna z největších mediálních a zábavních společností.

Nejhodnotnější značkou se podle žebříčku Brand Finance Global 500 za rok 2016 stal Apple s hodnotou 145,9 miliardy dolarů a polepšil si oproti minulému roku o 14 procent. I přes nejistotu ohledně dalších prodejů iPhonů, které zřejmě poprvé v historii meziročně poklesnou, Apple v posledních čtvrtletích generoval rekordní obraty i zisky.

Apple-Disney

Úhlavní rival Google si sice meziročně polepšil o 22,8 procenta, ale i tak to v žebříčku na Apple nestačilo. S hodnotou okolo 94 miliard dolarů skončil Google druhý. V závěsu za ním skončil třetí jihokorejský Samsung (hodnota 83 miliard dolarů), čtvrtý Amazon (70 miliard) a pátý Microsoft (67 miliard).

Zatímco v žebříčku Brand Finance Global 500 Apple drží jako nejhodnotnější značka před Googlem náskok, na akciovém trhu ho Google, respektive holding Alphabet, pod který Google patří, mohutně dohání. Naposledy se dokonce při obchodování po uzavření burzy díky dobrým finančním výsledkům přes Apple dostal a stal se nejhodnotnější firmou na světě.

Brand Finance nicméně neukazuje pouze nejhodnotnější značky, ale také ty nejvlivnější. Na čelo tohoto žebříčku se díky masivnímu úspěchu poslední epizody kultovní ságy Star Wars propracovalo Disney, pod které patří například ESPN, Pixar, Marvel a v neposlední řadě Lucasfilm, stojícím právě za Star Wars.

brande-finance-powerful

Disneymu se podařilo přeskočit Lego. Třetí skončila kosmetická a módní značka L’Oréal. Mezi desítku nejvlivnějších značek se z technologického světa vešel pouze Google, a to na desátém místě.

Zdroj: Brand Finance, MarketWatch

Všechny články autora

Diskuze k článku

    tak teď nevím, v prvním článku píšete že není nejhodnotnější značkou a hned v druhém to popíráte .. tak se rozhodněte :-D

    Jsou to dvě rozdílné věci. Jednou se mluví o nejhodnotnější firmě, jednou o nejhodnotnější značce. První věc se orientuje dle akciového trhu, druhá (viz výše) podle hodnocení Brand Finance.

celý text

Čtěte více.