Zavřít reklamu

Končí květen roku 2010 a společnost Apple předstihla Microsoft – stala se nejhodnotnější technologickou společností na světě. Toto střídání stráží je obzvláště překvapivé, protože ještě před 15 lety se zdálo, že Apple je téměř mrtvý, zatímco Microsoft dominoval technologickému světu díky systému Windows 95.

Rivalové i přátelé

Společnosti Microsoft a Apple se staly představiteli jedné z nejzajímavějších (a občas i nejzuřivějších) technologických rivalit 80. a 90. let. Spoluzakladatel společnosti Apple Steve Jobs a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates byli oba stejně staří, narodili se v roce 1955. Proto bylo zajímavé porovnávat jejich úspěchy a neúspěchy – zejména proto, že jejich vítězná období se zřídkakdy shodovala.

Když byl Jobs v roce 1985 vyhozen z Applu, tehdejší generální ředitel Applu John Sculley se pokusil zajistit si budoucí skvělý software pro Mac tím, že podepsal s Gatesem dohodu, podle níž Microsoft získal „bezvýhradní, celosvětovou, bezplatnou, trvalou a nepřevoditelnou licenci na používání [částí technologie Mac] v současných i budoucích softwarových programech“ výměnou za to, že bude pokračovat ve vývoji pro Apple.

Plný rozsah tohoto rozhodnutí se ukázal, když se Microsoft vzpamatoval a začal dělat Windows konkurenceschopnými vůči Macu. To vyvolalo dlouhotrvající soudní spor o to, zda Microsoft ukradl „vzhled a atmosféru“ Macu – tato právní bitva nakonec dopadla ve prospěch Microsoftu.

Postupem času počítače s Windows stály méně a nakonec se staly mnohem dostupnějšími. Ačkoli byl Apple v určitém období mnohem ziskovější společností než Microsoft, v polovině 90. let minulého století Apple upadal díky katastrofálním rozhodnutím, jako byly „klonované Macy“. Microsoft se naopak po zavedení operačníno systému Windows 95 stal dominantní společností v oboru.

Microsoft v roli zachránce

Když se Jobs v roce 1997 vrátil do upadajícího Applu, pomohla mu finanční injekce od Microsoftu zachránit Cupertino před bankrotem. Apple časem překonal Microsoft a stal se nejhodnotnější technologickou společností na světě. Od ledna 1998 začal být Apple opět ziskový. Microsoft se mezitím stal terčem dlouholetého antimonopolního řízení. Dne 30. prosince 1999 dosáhla společnost Microsoft vrcholu své dominance v průběhu 90. let, kdy cena jejích akcií dosáhla historického maxima 53,60 USD. O necelý rok později se cena jeho akcií propadla o více než 60 % na 20 dolarů.

Společnost Apple naproti tomu nadále stoupala. Díky úspěchu iPodů, iPhonů a obchodu iTunes Music Store generoval Apple do roku 2010 dvakrát větší příjmy z mobilních zařízení a hudby než z počítačů Mac. Osobních počítačů se celkově stále prodalo více než chytrých telefonů. V roce 2010 však prodej chytrých telefonů rostl pětkrát rychleji než prodej počítačů.

Dne 26. května 2010 byla hodnota společnosti Apple 222,12 miliardy dolarů oproti 219,18 miliardám dolarů společnosti Microsoft. Obě společnosti dosahovaly srovnatelných příjmů, ale Microsoft měl v hotovosti více peněz, zatímco Apple měl v roce 2010 „jen“ 23,1 miliardy dolarů v hotovosti.

V květnu 2010 byla jedinou americkou společností, která byla oceněna výše než Apple, společnost Exxon Mobil s tržní kapitalizací 278,64 miliardy dolarů. V roce 2018 Apple překonal hranici 1 bilionu dolarů a stal se tak první veřejnou společností v historii, které se to podařilo. Nakonec ji následoval Microsoft – o necelý rok později.

Na začátku roku 2022 se tržní kapitalizace společnosti Apple na krátkou dobu vyšplhala nad historickou hranici 3 bilionů dolarů, než se propadla zpět. Nyní se společnost k tomuto vysokému ocenění opět pomalu přibližuje. Mezitím Microsoft – poháněný fascinací umělou inteligencí a investicemi společnosti do OpenAI – překonal tržní kapitalizaci Applu v lednu 2024.

.