Zavřít reklamu
iWant

Apple je již sedm let nejhodnotnější společností světa

iWant

Tento týden uplynulo sedm let od chvíle, kdy se Applu podařilo předehnat amerického giganta ExxonMobil a obhájit pozici nejhodnotnější společnosti světa. Pro Apple se v tomto směru jednalo o naprostou premiéru a její tržní hodnota v té době činila 341,5 miliardy dolaru.

Kalifornská společnost tohoto důležitého milníku dosáhla 9. srpna 2011. Byly to pouhé dva týdny předtím, než Steve Jobs rezignoval na svou pozici generálního ředitele, a jmenoval tehdejšího provozního ředitele Tima Cooka jako svého následovníka. Když Jobs v říjnu téhož roku podlehl rakovině, Cook po něm definitivně převzal post CEO firmy.

Apple se v žebříčku ještě několikrát propadl pod ExxonMobil, o něco později se o pozici nejhodnotnější firmy začala prát i společnost Alphabet, pod níž spadá Google. Té se vrchol žebříčku podařilo obsadit v roce 2016. Navzdory ojedinělým propadům ale Apple za posledních sedm let v drtivé většině případů pozici nejhodnotnější společnosti obhájil, a titul si suverénně drží dodnes.

Ve světle toho, že Apple v druhé polovině devadesátých let výrazně balancoval na hraně bankrotu, je dosažení titulu nejhodnotnější společnosti na světě obzvlášť úctyhodným úspěchem. Ne náhodou se tak stalo poté, co se do čela společnosti opět postavil Steve Jobs, pod jehož vedením Apple postupně představil komerční hity, jako byl iMac, iPod, iPhone a iPad.

Apple ale ve svém růstu pokračoval i poté, co do ředitelského křesla usedl Tim Cook. Minulý víkend dosáhla hodnota cupertinské společnosti jednoho bilionu dolarů, čemuž předcházelo oznámení rekordních finančních výsledků společnosti – červnový kvartál letošního roku přinesl Applu výnosy ve výši 53,3 miliard dolarů.

Ani sedm let po dosažení titulu nejhodnotnější společnosti světa Apple neusíná na vavřínech. Rozvážně se pouští do rozličných technologických projektů od rozšířené reality až po umělou inteligenci, nevyhýbá se ani světu multimédií.