Zavřít reklamu

Téměř třetina společností, které Apple za poslední tři roky přidal na svůj seznam dodavatelů, pochází z pevninské Číny. Z toho vyplývá, že si společnost nemůže dovolit jakýmkoli způsobem narušit spolupráci s tamní vládou, protože by prakticky zkolaboval řetězec jejích dodavatelů. A to jistě není úplně dobře. 

Od roku 2017 uzavřel Apple spolupráci s 52 novými společnostmi, z nichž se jich hned 15 nachází v Číně. Uvedl to magazín South China Morning Post jako překvapivý výsledek jeho analýzy. Překvapivý proto, že za vlády Donalda Trumpa nebyla Čína brána jako zem, se kterou zrovna chcete jakkoli obchodovat, jste-li tedy americká značka. Většina z těchto společností sídlí v Šen-čenu (jedná se o jedno z největších měst v Číně a jedno z vůbec nejrychleji rostoucích měst na světě), zbytek víceméně pochází z Ťiang-su (provincie s druhým nejvyšším HDP v Číně).

Apple nicméně mezi roky 2017 a 2020 přidal na svůj seznam dodavatelů i sedm společností z USA a sedm společností z Tchaj-wanu. Počet čínských firem na seznamu nicméně podtrhuje závislost Applu na Číně a její celkový význam pro globální dodavatelský řetězec technologických firem, nejen cupertinské společnosti. Odchod Donalda Trumpa z prezidentského úřadu může znamenat ještě větší uvolnění vztahů a tím ještě více možné spolupráce mezi USA a Čínou.

Podle South China Morning Post tvoří 200 společností přítomných na seznamu dodavatelů Applu přibližně 98 % jejích přímých výdajů na materiál, výrobu a montáž. A asi 80 % těchto dodavatelů má alespoň jednu fabriku právě v Číně. Že toto není úplně dobré si všiml např. i americký podnikatel, investor, filantrop a aktivista Peter Thiel, který vztah Applu s Čínou nazval „skutečným problémem“.

Apple obvinil z toho, že vyvinul až příliš velké úsilí na to, aby uklidnil Peking ukládáním čínských uživatelských dat na lokální servery vlastněné čínskou společností, a i odstraňováním aplikací, které jsou v rozporu s místními předpisy. Kromě toho se objevily obavy z porušování lidských práv v Číně, konkrétně šlo o obvinění společností využívajících nucenou práci. Květnová zpráva naznačila, že nejméně sedm dodavatelů Applu se účastnilo pracovních programů podezřelých z utlačování menšin v Číně. Apple se toto snažil dementovat svým uveřejněným dokumentem.

Témata: , , ,
Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.