Zavřít reklamu

Takřka celý loňský rok (a ještě značný kus předtím) se nesl ve znamení konfliktu mezi Applem a společností Qualcomm. Nakonec došlo ke smíru, obě strany zakopaly válečnou sekyru a podepsali nový kontrakt o spolupráci. Ten však nyní získává první závažnější trhliny.

Letošní iPhony dostanou vůbec poprvé kompatibilitu s 5G sítěmi a vzhledem k tomu, že Apple stále není schopný si své modemy vyrobit sám, bude jejich dodavatelem opět Qualcomm. Obě společnosti se po letech svárů dohodli na další spolupráci, která potrvá minimálně do doby, než Apple finalizuje své vlastní návrhy 5G modemů. To se však očekává nejdříve v roce 2021 nebo 2022. Do té doby bude Apple závislý na Qualcommu.

To se nyní ukazuje jako drobný problém. Insider serveru Fast Company sdělil, že se Apple potýká s problémy týkajících se antény, kterou Qualcomm dodává ke svým 5G modemům. Dle jeho informací je anténa Qualcommu příliš velká na to, aby jí mohl Apple rozumným způsobem implementovat do předělaného šasi letošních iPhonů. Kvůli tomu se údajně měli v Applu rozhodnout, že si (opět) anténu vyrobí sami.

To už tu párkrát předtím bylo a Apple si v této činnosti nikdy příliš dobře nevedl. Snad nejznámější byla „Antennagate“ v případě iPhonu 4, a Jobsovo slavné „you’re holding it wrong“. Problémy s vlastním návrhem antény měl Apple i u dalších iPhonů. Projevovaly se především horším příjmem signálu či jeho úplným vypadáváním. Příliš optimismu nedodá ani to, že konstrukce 5G antény je mnohem náročnější, než tomu tak bylo u 3G/4G řešení.

Jak by mohl vypadat nadcházející „5G iPhone“:

V souvislosti s tím zákulisní zdroje hovoří o tom, že Apple navrhuje svou vlastní anténu s tím, že tu od Qualcommu by mohl začít používat později, jakmile dojde k její dostatečné miniaturizaci. Její současná podoba s plánovaným návrhem nových iPhonů není kompatibilní a úpravy návrhu jsou časově náročné. Apple tak nemá příliš na výběr, neboť pokud by měl čekat na revizi od Qualcommu, pravděpodobně nestihne tradiční podzimní zahájení prodejů. Na druhou stranu si Apple nemůže dovolit další blamáž s anténou, zejména u historicky prvního 5G iPhonu.

Témata: , , , , ,

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více