Zavřít reklamu

V tomto týdnu jsme se konečně dočkali představení nesmírně očekávaných 14″ a 16″ MacBooků Pro, které jablíčkáře lákají na prvotřídní výkon. Apple totiž přinesl dvojici nových čipů Apple Silicon, jež právě zmiňovaný výkon posouvají na zcela novou úroveň a z nových „Proček“ dělají skutečně laptopy hodné svého označení. To každopádně není jedinou změnou. Cupertinský gigant taktéž vsadil na roky prověřené vlastnosti, kterých nás mimo jiné před pěti lety zbavil. Řeč je v tomto směru o HDMI konektoru, čtečce SD karet a legendárním portu MagSafe pro napájení.

Příchod nové generace MagSafe 3

Když Apple v roce 2016 představil MacBook Pro nové generace, tak tím bohužel zklamal poměrně početnou skupinu jablíčkářů. Tehdy totiž prakticky kompletně odstranil veškerou konektivitu a nahradil ji dvěma/čtyřmi Thunderbolt 3 (USB-C) porty, kvůli čemuž bylo nutné používat nejrůznější redukce a huby. Přišli jsme tak o Thunderbolt 2, čtečku SD karet, HDMI, USB-A a ikonický MagSafe 2. Apple každopádně po letech konečně vyslyšel prosby jablíčkářů a nové 14″ a 16″ MacBooky Pro starými porty opět vybavil. Mezi jedno z nejlepších vylepšení vůbec se pak řadí příchod nové generace MagSafe 3, konektoru pro napájení, který se přichytává k zařízení magneticky, a zároveň lze tedy nesmírně jednoduše odpojit. I to má své opodstatnění, jež jablíčkáři tehdy milovali. Pokud například zavadili/zakopli o kabel, tak ten se jen „vycvakl“ a namísto toho, aby s sebou strhl celé zařízení a poškodil jej pádem, se prakticky vůbec nic nestalo.

Jakou nabízí výdrž nové MacBooky Pro:

Nová generace MagSafe je pak po stránce designe mírně odlišná. Ačkoliv je jádro stejné, lze zpozorovat, že je tento nejnovější konektor o něco málo širší a tenčí zároveň. Skvělou správou však je, že si polepšil na straně odolnosti. Za to ale nemůže tak úplně MagSafe 3 jako takový, nýbrž racionální volba od Applu, o které se snad už ani nikomu nesnilo. Kabel MagSafe 3/USB-C je totiž konečně oplétaný a neměl by tak trpět na tradiční poškození. Už nejednomu jablíčkáři se totiž stalo, že se mu kabel těsně u konektoru zalomil, což se dělo a děje nejen u Lightningů, ale také u dřívějších MagSafe 2 a ostatních.

Jak se MagSafe 3 liší od předchozích generací?

Nabízí se ale ještě otázka, v čem se vlastně nový MagSafe 3 konektor odlišuje od předchozích generací. Jak už jsme zmínili výše, konektory jsou mírně odlišné ve své velikosti, avšak tady to samozřejmě nekončí. Nadále je ještě vhodné upozornit, že nejnovější MagSafe 3 port není zpětně kompatibilní. Nové MacBooky Pro tedy nepůjde napájet prostřednictvím starších adaptérů. Další viditelná, a zároveň vcelku praktická změna spočívá v rozdělení na adaptér a MagSafe 3/USB-C kabel. V minulosti byly tyto produkty spojeny a pokud tedy došlo k poškození kabelu, bylo nutné vyměnit i adaptér. Pochopitelně se tak jednalo o poměrně nákladnou nehodu.

mpv-shot0183

V případě letošních MacBooků Pro je to už naštěstí rozděleno na adaptér a kabel, díky čemuž je lze pořídit i jednotlivě. MagSafe navíc není jedinou možností pro napájení nových jablečných laptopů. Ty totiž zároveň nabízejí dva Thunderbolt 4 (USB-C) konektory, které, jak je již známo, dokážou posloužit nejen pro přenos dat, ale také pro napájení, přenos obrazu a podobně. MagSafe 3 se pak také s vysokou pravděpodobností posunul i z hlediska výkonu. To jde ruku v ruce s novými 140W USB-C adaptéry, které se pyšní technologií GaN. Co to konkrétně znamená a jaké jsou benefity se dočtete v tomto článku.

Aby toho každopádně nebylo málo, tak se v MagSafe 3 skrývá ještě jeden zásadní benefit. Technologie si totiž poradí s takzvaným rychlonabíjením. Díky tomu je možné nová „Pročka“ nabít z 0 % na 50 % za pouhých 30 minut, a to díky použití standardu USB-C Power Delivery 3.1. Ačkoliv tedy nové Macy lze napájet i prostřednictvím zmiňovaných Thunderbolt 4 portů, tak rychlé nabíjení je přístupné jen skrze MagSafe 3. I to má navíc své limitace. V případě základního 14″ MacBooku Pro je k tomu zapotřebí výkonnější 96W adaptér. Ten je automaticky přibalován k modelům s čipem M1 Pro s 10jádrovým CPU, 14jádrovým GPU a 16jádrovým Neural Enginem.

.