Zavřít reklamu

Apple formou tiskové zprávy  oznámil připravované novinky v rámci své hudbu streamující služby Apple Music. S iOS 14.6 tak přijde nejen prostorový zvuk s technologií Dolby Atmos, ale i bezztrátové audio. Na novou generaci Apple Music se přitom můžeme těšit už v červnu, a to bez navýšení nákladů na předplatné. 

apple music hifi

„Apple Music dosahuje největšího pokroku v oblasti zvukové kvality,“ řekl Oliver Schusser, viceprezident Apple Music a Beats. Poslech skladby v Dolby Atmos je podle něho jako kouzlo. Hudba do vašich uší totiž přichází z celého okolí (i shora) a zní doslova neuvěřitelně. Hned po spuštění bude tato technologie přítomna u tisíce skladeb napříč žánry, včetně světových umělců, jakými jsou J Balvin, Gustavo Dudamel, Ariana Grande, Maroon 5, Kacey Musgraves, The Weeknd a mnoho dalších.

Podpora pro Dolby Atmos: 

 • Všechna sluchátka AirPods 
 • Sluchátka Beats s čipem H1 nebo W1 
 • Nejnovější verze iPhonů, iPadů a počítačů Mac 
 • HomePod 
 • Apple TV 4K + televize podporující Dolby Atmos

Pokud sluchátka technologii Dolby Atmos podporují, měla by na nich být automaticky zapnutá. Aktivace funkce bude však dostupná i v Nastavení. Apple Music bude neustále přidávat nové skladby s Dolby Atmos a bude upravovat speciální katalog se seznamy skladeb s touto technologí, která posluchačům pomůže najít hudbu, kterou mají rádi. Pro lepší určení bude u každé skladby i speciální odznak.

Lossless (bezztrátové) audio 

 • Po spuštění bude k dispozici 20 milionů skladeb v bezztrátovém audiu 
 • Katalog se do konce roku rozšíří na 75 milionů skladeb v bezztrátovém audiu 
 • Apple používá vlastní ALAC kodek (Apple Lossless Audio Codec) 
 • ALAC používá lineární predikci, má příponu .m4a a není v něm žádná DRM ochrana 
 • Určení kvality zvuku bude v iOS 14.6 v Nastavení (Hudba -> Kvalita zvuku) 
 • Apple Music Lossless začne na CD kvalitě 16 bitů při 44,1 kHz 
 • Maximum bude 24 bitů při 48 kHz 
 • Hi-Resolution Lossless až nabídne 24 bitů při 192 kHz (vyžaduje externí zařízení, jako je USB digitální na analogový převodník) 

Co je bezztrátový zvuk: Bezztrátová komprese zvuku zmenšuje původní velikost souboru skladby, přičemž dokonale uchovává všechna data. V Apple Music označuje „Lossless“ bezztrátový zvuk do 48 kHz a „Hi-Res Lossless“ označuje bezztrátový zvuk od 48 kHz do 192 kHz. Soubory Lossless a Hi-Res Lossless jsou velmi velké a využívají mnohem větší šířku pásma a úložný prostor než standardní soubory AAC.

Apple Music dosud zrovna vysokou kvalitou přehrávání nedisponovalo, což se právě s bezztrátovým audiem mění. Protože ale vyžaduje kvalitnější hudba více dat, tak v Nastavení najdete i možnosti určení, jak se má na dané síti chovat. Ručně si tak budete moci vybrat kvalitu přehrávání pro mobilní sítě, Wi-Fi nebo v jaké kvalitě budete chtít hudbu stáhnout do zařízení pro off-line poslech. Bezztrátové audio bude k dispozici pro iOS 14.6iPadOS 14.6macOS 11.4 nebo tvOS 14.6 a novější.

Kdy se těšit a kolik to bude stát 

Beta verze operačních systémů iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4 a tvOS 14.6 jsou již k dispozici a jejich dostupnost široké veřejnosti se očekává po úvodní události spjaté s WWDC21, tedy 7. června. Sám Apple ve své tiskové zprávě uvádí, že právě veškeré novinky přinese svým posluchačům už v červnuPokud jste stávajícími předplatiteli Apple Music, žádné další náklady se s novinkami nevážou. Budete tedy platit tolik, kolik dosud, a přitom si tohoto nového zvuku užívat bez další nutné investice.

.