Zavřít reklamu

Věční rivalové na poli mobilních telefonů mohou mít letos turbulentní rok. Záleží prakticky na tom, jak se jim povedou připravované vlajkové lodě. Pokud neosloví, bude to znamenat zásadní změnu. Ani jeden na tom není nijak skvěle, i když je fakt, že jeden může mít eso v rukávu. 

Je lepší Samsung nebo Apple? Záleží, na co tuto otázku vztáhnete. Je pravda, že Samsung je v prodejích jednička, Apple ale na svých iPhonech vydělává více než kdokoli jiný. První zmíněný navíc už na zítra plánuje svou největší akci roku, ta Applu přijde klasicky až v září. 

Samsung Galaxy S23 

V loňském roce představil Samsung řadu Galaxy S22, ve které se vyjímal zejména model s přídomkem Ultra. Ten totiž obrodil řadu Note, která se vyznačovala použitím pera S Pen, ale pojmenoval ji jako svou vlajku, tedy řadu S. Ve středu 1. února si chystá ukázat světu nástupce v podobě řady Galaxy S23, o které díky únikům víme prakticky vše.

Když Apple představil iPhony 14, kritizovali je odborníci i veřejnost za minimum inovací. Příliš se toho nečeká právě ani od novinek Samsungu. Budou se prakticky jen vylepšovat stávající modely, a to bez většího nápadu. Ano, model Ultra má mít sice 200MPx fotoaparát, ale bude to stačit k oslovení zákazníků? Samsung bude mít letos hodně těžký rok. 

Tržby společnosti Samsung Electronics, tedy nejvýznamnější divize Samsungu, se ve 4. čtvrtletí minulého roku propadly o 8 %. Je to dáno globální situací a i tím, že Samsung představuje nové modely poněkud nešťastně, tedy na začátku roku a po vánoční sezoně. Jenže Apple také zrovna nezazářil a skvělá čísla se nečekají ani od něho, a to z důvodu nedostatku iPhonů 14 Pro, kterými nezvládal kvůli uzavírkám čínských továren zásobit trh.

Stagnace inovací 

Apple má ale výhodu v tom, že může vyčkávat. Do září je ještě dlouhá doba a situace na trhu se může zlepšit. Jenže Samsung představuje své novinky právě teď, do nejistého trhu, ve kterém zákazníci více než jindy zvažují, zda se jim investice do nového telefonu vyplatí. Jenže pokud ten neukáže patřičné inovace, proč ho vlastně chtít?

Podle úniků vlastně půjde o stejnou inovaci, jakou přinesly iPhony 14. Spočítáte je tedy na jedné ruce, u modelu Ultra na dvou. U základních modelů se má sice změnit design, ale jestli dokáže oslovit, to se ještě neví. Mohlo by se tedy říci, že Samsung prodal rok 2023 v zájmu stabilizace. Nepřináší přílišné novinky, do kterých nemusí vkládat přílišné zdroje, a zaútočí až s řadou Galaxy S24 – tedy s ohledem na ty nejvybavenější smartphony (od skládaček se pořád žádné zázračné prodeje neočekávají).

Extra drahé vs. dostupné telefony 

Apple si na září chystá řadu iPhonů 15. Je dost pravděpodobné, že základní řada nebude nijak rozdílná od iPhonů 14, údajně se ale chystá model iPhonu 15 Ultra, který má být naopak prémiový. Otázkou zde je ale to, pokud bude situace pořád taková, jaká je, kdo si ho koupí? I Apple může narazit stejně, jako Samsung, jenže Apple nemá žádný záložní plán.

Samsung může ukázat špičkovou řadu, která nemusí mít skvělé prodeje, aby se pořád na pozici jedničky v počtu prodejů udržel. Jeho hlavním tahákem je totiž dostupná řada Galaxy A. Nové její modely by měl představit na jaře, a ty by právě mohly oslovit masy, pokud u nich nastaví ideální cenové rozpětí. Mnoho uživatelů si totiž může říci, že už nechce utrácet horentní sumy za nové telefony, když jim i ty střední třídy přinášejí to, co potřebují. 

Nejsme analytici trhu, abychom soudili a predikovali. Jsou zde ale jasné indicie, díky kterým si můžeme udělat obrázek. Mobilní trh upadá, protože mnoho lidí má hlouběji do kapsy nebo s koupí vyčkávají s ohledem na to, co bude. A bude nesmírně zajímavé sledovat, jak k dané situaci obě společnosti přistoupí. Půlku hádanky se dozvíme už zítra. 

.