Zavřít reklamu

Jako každý rok se s příchodem nových operačních systémů od Applu objevuje nespočet názorů jednotlivých uživatelů na funkce, rychlost systému a výdrž baterie. Některým vlastníkům iPhonů či iPadů se právě výdrž zlepší, jiní však naopak pociťují výrazné zhoršení, což samozřejmě není nic co by kdokoliv z nás chtěl. V tomto článku se druhá zmiňovaná skupině dozví, jak může s novým systémem dosáhnout co nejlepší výdrže baterie jablečného telefonu či tabletu. Vrhněme se přímo na věc.

Trpělivost růže přináší

Pokaždé, když aktualizujete systém na nejnovější verzi, tak vaše iOS zařízení po spuštění stahuje data na pozadí a provádí nejrůznější operace – systém se tedy musí ustálit, což nějakou dobu trvá. Je tedy velice pravděpodobné, že pokud pociťujete rozdíl ve výdrži prvních několik hodin, potažmo dnů, pravděpodobně se jedná o pouze dočasný problém a výdrž se časem zlepší. Jestli však máte ve svém zařízení nový systém nainstalovaný již déle a změnu jste nezaznamenali, pokračujte ve čtení článku nadále.

iOS 14:

Zkontrolujte spotřebu aplikací

Některé aplikace, a to jak nativní, tak i třetích stran, mohou bez vašeho vědomí aktualizovat svůj obsah na pozadí, a to se samozřejmě neblaze podepíše na výdrži. Kolik procent baterie si každá aplikace ubírá lze však poměrně jednoduše zkontrolovat, a to tak, že se přesunete do Nastavení, zde rozkliknete sekci Baterie. Zde pak sjeďte níže k sekci Využití aplikací. Můžete si zobrazit souhrn z posledních 24 hodin nebo 10 dní a přehledně z něj vyčíst, která aplikace baterii zatěžuje nejvíce.

Deaktivace funkcí u jednotlivých aplikací

Ve výše zmíněném odstavci jste mohli zjistit, zdali aplikace ubírají procenta z baterie na pozadí, anebo na obrazovce. Pokud právě na pozadí, stačí jejich funkce deaktivovat či alespoň omezit. Nejprve zkuste vypnout aktualizace aplikací na pozadí, a to tak, že otevřete Nastavení, dále rozkliknete Obecné a poté Aktualizace na pozadí. Ty můžete buď deaktivovat úplně nebo pro každou aplikaci zvlášť. Tímto zajistíte, že tyto aplikace nebudou stahovat data, dokud je neotevřete. Některé aplikace také ubírají procenta z baterie, jelikož neustále sledují vaši polohu. Ta je sice například v navigačních či tréninkových aplikacích potřeba, rozhodně ji však nepotřebují znát neustále – pokud to tedy výrazně neomezí funkčnost daného softwaru. Pro deaktivaci se přesuňte opět do Nastavení a rozklikněte Soukromí, kde vyberte Polohové služby. Zde je už můžete pro jednotlivé aplikace povolit jen při používání nebo trvale vypnout.

Vypnutí aktualizací na pozadí

Kromě aktualizací systémů se samozřejmě vyvíjí i aplikace třetích stran, které můžete aktualizovat v App Storu. Někteří uživatelé však mají aktivní automatické aktualizace, což sice občas může zjednodušit používání, na druhou stranu to není úplně příjemné pro vaši baterii, a to zejména ve chvíli, kdy máte již starší zařízení. Pro deaktivaci opět rozklikněte nativní Nastavení, dále klepněte na ikonu App Store a u sekce Automatická stahování deaktivujte přepínač Aktualizace aplikací. Pokud chcete, ve stejném nastavení také deaktivujte přepínač Aplikace, od té chvíle se nebudou například do iPhonu automaticky instalovat aplikace třetích stran, které jste stáhnuli na iPadu.

Vypněte animace

Apple se do systému snaží přidávat designové prvky, které jsou na jednu stranu příjemné na pohled, zejména starší zařízení však mohou zpomalovat a negativně ovlivňovat jejich výdrž baterie na jedno nabití. Pro jejich deaktivaci otevřete Nastavení, klepněte na Zpřístupnění a v sekci Pohyb deaktivujte přepínač Omezit pohyb. Dále se vraťte zpět o Zpřístupnění a klikněte na sekci Displej a velikost textu. Zde aktivujte přepínač Snížit průhlednost a Vyšší kontrast. Od této chvíle bude chod systému jednak znatelně plynulejší, navíc se zvýší výdrž baterie.

.