Zavřít reklamu

Pondělní prezentace na vývojářské konferenci WWDC 2016 trvala dvě hodiny, přesto však Apple zdaleka nedokázal zmínit všechny novinky, které si (nejen) pro vývojáře připravil. Přitom jedna z chystaných novinek je opravdu zásadní – Apple hodlá nahradit poněkud zastaralý souborový systém HFS+ vlastním řešením, který nazval Apple File System (APFS) a bude sloužit pro všechny jeho produkty.

Nový Apple File System je oproti HFS+, který existuje v různých obměnách už desítky let, od základu přestavěn a především přináší optimalizaci pro SSD a flashová úložiště, která podporují TRIM operace. Dále také uživatelům poskytne mnohem bezpečnější šifrování dat (a nativně bez nutnosti užití FileVaultu) nebo výraznější ochranu datových souborů při pádech operačních systémů.

APFS si také hravě poradí s tzv. řídkými soubory, které obsahují velké shluky nulových bajtů, a velká změna nastane u citlivosti na velikost písmen (case-sensitive), protože zatímco souborový systém HFS+ byl na velikost písmen citlivý, což mohlo vést až k problémům s během OS X, respektive nyní nově macOS, Apple File System citlivost odstraní. Apple nicméně uvádí, že pro začátek tomu tak ještě nebude, stejně jako že jeho nový systém zatím nebude fungovat na bootovacích a Fusion Drive discích.

Jinak ale Apple počítá s tím, že tento nový souborový systém využije ve všech svých zařízeních, od Macu Pro až po nejmenší Watch.

Ve srovnání s HFS+ se taktéž změnily časové značky. APFS nyní disponuje nanosekundovým parametrem, což je patrné zlepšení oproti sekundovému u staršího souborového systému HFS+. Důležitou vlastností AFPS je dále „Space Sharing“, který odstraní nutnost pevně stanovených velikostí jednotlivých oddílů na disku. Ty se jednak budou moci měnit bez nutnosti přeformátování a zároveň stejný oddíl bude moci sdílet více souborových systémů.

Pro uživatele bude klíčovou funkcí i podpora záloh či obnov pomocí snapshotů a lepší klonování souborů a adresářů.

Apple File System je aktuálně dostupný ve vývojářské variantě nově představeného macOS Sierra, ovšem nedá se prozatím plnohodnotně používat kvůli absenci podpory Time Machine, Fusion Drive či FileVault. Chybí také možnost využití na bootovacím disku. To vše by se mělo vyřešit do příštího roku, kdy se zřejmě APFS oficiálně nabídne běžným uživatelům.

Zdroj: Ars Technica, AppleInsider
.