Zavřít reklamu

Už 6. června začíná WWDC22, tedy výroční vývojářská konference společnosti Apple, na které se máme dočkat nových operačních systémů společnosti, konkrétně iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, watchOS 9 a tvOS 16. Zajímají ale nové systémy ještě jablečné uživatele? 

Když se představují hardwarové novinky, jsou po nich lidi lační, protože je zajímá, kam nové technologie posunou jednotlivé produkty. Se softwarem tomu bylo kdysi podobně. Nové verze totiž dokážou vdechnout i starým zařízením nový život. Jenže Apple poslední dobou nepřináší nic převratného a jeho systémy spíše jen kynou o funkce, které rozhodně nevyužívá většina.

Stagnace technologií 

Je tomu hned z několika důvodů. Předně jde o to, že co jsme potřebovali, už máme. Z patra člověk těžko vyhrkne nějaké funkce, které by ve svém iPhonu, Macu nebo Apple Watch skutečně chtěl. To tedy pokud se bavíme o zcela nových funkcích, ne těch, které by si Apple vypůjčil třeba u Androidu nebo Windows.

Druhotně je tomu z toho důvodu, že stejně víme, že i když Apple v nových systémech nějaké funkce představí, budeme si na ně muset počkat. Ne tedy do oficiálního vydání systémů široké veřejnosti na podzim roku, ale klidně i déle. Jestli za to mohla pandemie, těžko říci, ale Apple prostě nestíhá uvádět novinky v základních verzích svých systémů, ale až s desetinovými aktualizacemi (a to ne hned těmi prvními).

Killer funkce? Stačí redesign 

Např. největší sláva iOS přišla s verzí 7. Jednalo se o tu, která přišla se zcela novým flat designem, přičemž nezapomněla přihodit i nějakou tu novinku v podobě Ovládacího centra, AirDropu atd. Applu tak razantně narostl počet vývojářů, protože mnoho běžných uživatelů se jako vývojáři registrovali jen proto, aby si mohli iOS 7 naistalovat hned v beta verzi a mohli systém zkoušet. Nyní už zde máme oficiální beta program pro běžné majitele jablečných zařízení.

Jenže samo WWDC je poměrně nezáživné. Kdyby Apple přešel na přímé uveřejnění novinek, bylo by to jiné, jenže obvykle se k nim dostáváme velikou oklikou. Je však třeba si uvědomit, že tato konference je vývojářská, proto je zde množství prostoru věnováno právě jim a jimi používaným vývojářským programům. Jistou atraktivitu by Apple samozřejmě přidal uveřejněním nějakého hardwaru, jenže to by musel dělat pravidelně, a dopředu bychom to museli alespoň tušit, abychom úvodní keynote věnovali pozornost.

Třeba Google na své konferenci I/O 2022 hodinu a půl povídal o softwaru a poslední půlhodinu chrlil jeden hardware za druhým. Neříkáme sice, že by se u něho měl Apple inspirovat, ale jistou změnu by to určitě chtělo. Sám přeci nechce, aby nové systémy nechali potenciální uživatele chladné, protože v jeho vlastním zájmu je dosáhnout co nejdříve co největší adopce. Jenže to nás nejdřív musí přesvědčit o tom, proč nové systémy vůbec instalovat. Paradoxně místo funkcí by mnozí ocenili prostě odladění chyb a lepší optimalizaci. 

.