Zavřít reklamu

Mnoho povyku vyvolala včerejší zpráva, že Apple plánuje nasadit nový a menší typ konektoru pro iPhony a iPady. Nakonec se ukázalo, že šlo pouze o zmínku o novém využití již dlouho zavedeného osmipinového Ultra Accessory Connectoru (UAC) a že se žádná nová zdířka v iPhonech neobjeví.

Mnoho však může UAC naznačit o možném nasazení USB-C do iPhonů, které se nabízelo v souvislosti s agresivním nasazením tohoto rozhraní například do nových MacBooků Pro. Lightning se však patrně z iPhonů nikam nechystá. Ultra Accessory Connector, který byl před lety například ve fotoaparátech, má totiž naopak usnadnit spolupráci obou zmíněných rozhraní.

USB-C sice teprve startuje, ale i když by se nikdy nemělo objevit v iPhonech nebo iPadech, očekává se, že se stane standardem minimálně u konkurenčních telefonů s Androidem. A jelikož i mnozí jejich výrobci se chystají odstranit po vzoru Applu 3,5mm jack, řeší se, jak se budou připojovat sluchátka (pokud to nebude bezdrátově).

A právě tady vstupuje do hry UAC, který bude fungovat jako prostředník mezi kabely, aby bylo možné sluchátka připojit k zařízení s Lightningem, USB-C, USB-A nebo klidně klasickým 3,5mm sluchátkových jackem. Bude k tomu pochopitelně nutné využít adaptéry, ale UAC převodem zajistí, že zvuk bude možné přenášet s jakýmkoliv portem.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Vlad Savov pak na The Verge vysvětluje, jak se tato skutečnost týká iPhonu a USB-C:

Proč je tohle důležité s ohledem na jediný zbývající port v iPhonu, je jednoduché: pokud by Apple plánoval přejít ve svých mobilních zařízení na USB-C, neobtěžoval by se vytvářením standardu pro UAC v rámci programu Made for iPhone. Prostě by jen vyměnil porty.

Situace už rozhodně nebude tak snadná, jako když drtivá většina zařízení měla klasický sluchátkový jack, a uživatel tak nemusel řešit, jaká sluchátka si zrovna bere do ruky a k jakému zařízení je připojuje. UAC ale může být alespoň dočasnou berličkou, než se naplno rozjede trh s bezdrátovými sluchátky, na něž Apple jednoznačně sází.

Následující měsíce navíc s velkou pravděpodobností ukáží, že podobně nesmýšlí jen Apple. Objevuje se stále více mobilních zařízení bez sluchátkového jacku, protože v bezdrátovou budoucnost věří většina hráčů. U Applu pak už v tomto ohledu můžeme jen doufat, že se letos konečně dočkáme také bezdrátového nabíjení. Nutnost jakéhokoliv portu na iPhonu pak bude zase o něco menší.

Diskuze k článku

  Nevím jak moc je zdravý to bezdrátové nabíjení, četl jsem něco o tom, že hodit v hospodě čeliose na pár hodin na něco takovýho z nabíjení, tak migréna z chlastu bude jen slebej odvar ;-).
  Jinak ano, všechno bez drátů (za stejných podmínek použití, např. rychlost nabíjení) je super a člověk prostě nemusí žádný kabely řešit.
  Stejně jako doma používám Wifi a Bluetooth (teda alespon jeho poslední LE verzi ;-) ).

  A z mozku bude za chvilii popcorn. Stačila mi studie, co dělá WiFi se stromy.

  Nemyslím, že by to bylo úplně to samý, ale ty Wifi stromy dopadly v hodnocení jak?
  Když si představým že v průměrném paneláku má člověk na dosah 20 Wifin a to mluvím jen o těch viditelných ;-).

  nijak … byl to hoax. ale lidi, co věří všemu ejn proto, že to někdo napsal se té sezzace chytno stejně

  Studuji medicínu, dané téma bylo zmíněno na přednášce z biofyziky. Nevím co myslíte „sezzace“. Sám se snažím mít zdroje záření co nejdál od sebe u sebe v bytě, případně doma, na WiFi jede jen iPhone a iPad, případně smart váha, jinak Apple TV A Mac přes Ethernet. Ono negativních vlivů nad kterými se dlouho nikdo nepozastavoval je hodně, viz modré světlo (které rozvrací přirozený denní biorytmus a vnímání času, nebo vliv signálu z mobilního telefonu na mužskou potenci.
  Vedení vysokého napětí a spojitost s leukémií.

  Pokud máte doma Wi-Fi access point tak už je marginální kolik zařízení se vám k němu bude připojovat. ta hlavní zátěž bude v tom přístupovém bodu a ne v těch připojených zařízeních které s energií spíše šetří. Ale to je OT. pointa byla že ta údajná studie byla úplný nesmysl jak metodikou, tak výsledky a nikdo seriózní by si o ní neopřel ani lopatu. Pokud studujete tak by to chtělo aplikovat trochu kritického myšlení a ověřovat si fakta.

  Jasny, po cteni cehokoli jsem spis skeptickej, protoze polovina lidi bezmyslenkovine opisuje i blbosti, dalsi cast lidi tomu nerozumi a prelozi to do blbosti a posledni spetka je pravda ;-).
  Nicmene clanku kde rodina bydlela v byte nad kterym byla hned nad nima (na střeše) BTSka (nebo jak se tomu nadava) jsem celkem veril. Vysledek byl ten, ze se prestehovali pryc, kvuli porucham spanku atp. Aktualne uz se to pry meri a vznikaji na to normy.
  Nicmene zase celkovy vykon BTS oproti Wifi je asi dosti nasobne vetsi, coz asi hraje roli.
  Na druhou stranu na chate, kde neni zadnych 20 Wifi a jen slabsi mobilni signal se mi opravdu krasne spi :-).

  Děkuji za informaci, říkám zmiňoval se o tom přednášející, máte o tom nějaké bližší informace, rád bych si je přečetl. :)

  tak jistě proč se snažit, když se jde někoho zeptat, ale tak naservírujeme to holt na stříbře … ale jen tak orientačně ze zvědavosti … učili jste se na medině používat google a slyšeli jste tam slovo rešerše nebo zdroj údajů? … zkuste třeba zadat do strýčka googla namátkou „wifi influence on trees“ … prvních cca 10 odkazů Vám dá celkem slušnou představu o tomhle nesmyslu i tom, jak byl záhy dementován (tedy alespoň v těch slušnějších zdrojích). Pokud Vás učí na medině podle hoaxů a nikdo si to nedokáže prověřit, tak to pámbu s námi :/

  Možná kdybyste viděl to kvantum učiva, které je potřeba vstřebat tak byste pochopil že nemůžu ověřovat každé tvrzení vyučujících. Věřím že většina vyučujících jsou lidi na svém místě a zrovna medicínské vzdělávání je u nás jedno z nejkvalitnějších na světě. Toto téma bylo zmíněno jen na okraj, musím říct že celkově vaše ofenzivní postoje mě uvádí do rozpaků.

  tak jistěěěěě, to je ta známá a slavná studie, co měla údajně udělat radnice nějakého neznámého holandkého městečka, kde sledovali vzorek několika stromů po dobu 3 měsíců (tedy celou 1/4 !!! ročního cyklu), a kde došli k revolučnímu závěru, že by to mohlo být třeba WIFI, co způsobuje, že sledované stromy shazovaly listí dříve … taky ji pak publikovaly (tedy pokud vůbec taková byla) známé hoaxové servery a pár novinářů co si nelámali hlavu s ověřováním a potřebovali zaplácnout kvótu psaného slova. Co na tom, že už podmínky té údajné studie nedávají absolutně smysl. Co na tom, že to nikdo seriózní nepotvrdil … on se toho někdo chytne … třeba lidi, co věří na chemtrails … pro ty to bude neodolatelný materiál :)

  tak po hospodě můžete hodit čelíčko na cokoliv a migréna bude celkem pravděpodobná i tak :) … když ho hodíte na klávesnici, tak budete mít jako bonus k migréně ještě vzorek na čele … :) ale dejte sem odkaz na to čtení … moc rád si to přečtu i tak … aniž bych teď dokázal vyloučit nějaké dopady na člověka lehávajícího na nabíječkách (to je na Darvinovu cenu samo o sobě), tak ona spousta věcí není dělaná na to, aby se na nich několik hodin leželo a přesto při normálním použití nijak nevdí … namátkou třeba zapnutá žehlička

  No jistě, proč váženým zákazníkům neusnadnit život, že? Velké množství z nich používá sluchátka. Zrušme tedy ten nejrozšířenější konektor – jack. A dáme k tomu redukci, ať toho musí nosit víc. Jo a k černým telefonům dáme bílou redukci – to aby bylo vidět jaký máme cit pro detail.

  Celý svět, všichni výrobci používají Micro-USB. Vytvoříme tedy Lightning, aby sebou museli tahat více kabelů. Přeci jim to používání nezjednodušíme! A zase jej uděláme bílý a aby se lépe prodával, uděláme ho nekvalitně a za to bude drahý.

  A teď? Nejvěrnější zákazníci už mají spoustu příslušenství s lightning konektorem. Tak co uděláme, když už je univerzální a perfektní celosvětový standard usb-c? No uděláme samozřejmě zase něco po svém! A zase k tomu dáme nějakou tu redukci, protože čím víc kabelů a redukci, tím víc Addidas!

  Je toho málo? Tak uděláme nový Macbook, tam zrušíme perfektní magsafe konektor a nacpeme tam usb-c. Ale k novým iPhonům musíme dát přeci to starší usb, aby si musel zákazník koupit další předražený kabel který tam vůbec půjde zapojit.

  Inu…. Think Different.

  Podle mého názoru bylo vytvoření Lightningu krok správným směrem. Je podstatně mechanicky odolnější než microUSB i USB-C. Jediná blbost je, že ho neuvolnili pro obecné použití, ale složitě a draho ho licencují.

  Já myslím, že jo. Už jen proto, že v roce 2012, kdy byl představen byl daleko před jinými konektory pro mobilní zařízení – když nic jiného tak byl oboustranný a neměl uvnitř tu tenkou destičku s kontakty, která se občas vylomí.

  Jo, oproti micro usb má mraky vylepšení, ale už tehdy se vědělo o budoucím standardu usb-c, takže je to (podle mě) nereálné. Ale to je jen můj názor :)

  Já tím spíš narážím na otravnou věc Applu – proč bychom adoptovali standard, když si to můžeme udělat po svým a rejžovat na tom.

  Ten konektorový chaos už tu byl. Vadilo to i v době, kdy všechny ty kabely byly v šuplíku u počítače. Dneska ty redukce musíme nosit po kapsách a taškách s notebookama a o to je to otravnější.

  Seriové porty COM1 a COM2, Paralelní port LPT, PS2 port pro klávesnici a jiný PS2 port pro myš, RJ45 pro síť, telefonní konektor pro modem. Pak přišlo USB a ulevilo se zákazníkům i výrobcům.

  Vyšší přenosová rychlost nových portů je fajn. Ale v denním životě mnohem víc než rychlost, ocením jednotný kabel na všechno.

  Místo výdrže baterky se výrobci předhání v „o 1mm tenčí zařízení“, „o 1cm větší úhlopříčka“, „o pár Mpx lepší foťák“, bezdrátová sluchátka padající z uší a podobné nesmysly. V tom závodě mezi sebou zapomněli na potřeby zákazníka.

  Když už zrušili jack a 8 má mít bezdrátové nabíjení tak jsem pro zrušit i Lightning – proste by tam už žádný konektor nebyl.

  jojo, to bude problémů s bricklejma zařízeníma po aktualizacích, který jdou kolikrát oživit pouze po kabelu…

  Na čase aby s tím něco udělali – mě je ten kabel k ničemu když nemám možnost si to k PC připojit – po přechodu na iOS10 sem byl týden bez telefonu, byl jsem mimo ČR a když jsem se dostal k notebooku s Win od známého nesplňoval podmínky pro novej iTunes a Mac taky nikdo nikde neměl – měli by to udělat tak aby k tomu vůbec nedocházelo ;) a snad by to v dnešní době šlo už bezdrátově.

  Jojo, to je fakt, ale ruku na srdce, opravdu čekám změnu? Já spíš v případě ‚plnýho bezdrátu‘ čekám už jen reakce typu: ‚Rozhnojili jste si zařízení? Přineste to do Store a my Vám to opravíme a případně zpoplatníme.‘

celý text

Čtěte více