Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Do Apple Arcade dorazila hra Next Stop Nowhere

V březnu minulého roku jsme se dočkali představení zbrusu nové herní služby z dílny Applu, která nese označení Arcade. Jedná se tedy o herní platformu, na které můžeme nalézt řadu exkluzivních her, jež si můžeme vychutnat pouze na jablečných zařízeních. Aktuálně je v nabídce několik stovek propracovaných titulů a stále přibývají nové. Dnes jsme se dočkali vydání hry Next Stop Nowhere.

Next Stop Nowhere
Next Stop Nowhere na App Store

V tomto nově vydaném exkluzivním titulu na vás čeká povedený příběh, úžasná grafika a řada dalších podivností. Jedná se o geniální adventuru, ve které se vydáte na velice zajímavou cestu skrze barevný svět. Celý příběh se přitom točí kolem postavy jménem Beckett. Jedná se o kurýra, který je spokojený se svým jednoduchým životem. Tedy až do chvíle, dokud jej příležitost spojená s lovcem odměn doslova neodvane na cestu za nepopsatelným dobrodružstvím.

Hra svému hráči nabídne neuvěřitelný systém dialogů, přičemž jedním kliknutím můžete kompletně změnit vývoj příběhu a jeho případný konec. O vývoj se postaralo renomované studio Night School Studio, které je známé především díky hrám jako Oxenfree a Afterparty. Next Stop Nowhere si navíc můžete vychutnat na několika zařízeních zároveň. Chvíli můžete hrát například na vašem Macu, ten následně vypnout, přesunout se do obývacího pokoje a hrát na Apple TV a poté kompletně odejít z domu a dopřát si herní zážitek na iPhonu či iPadu.

Apple si zaregistroval doménu AppleOriginalProductions.com

Kalifornský gigant nám loni v březnu po boku Apple Arcade také představil dlouho očekávanou službu  TV+, která slouží jako platforma pro streamování video obsahu. Ačkoliv samotní uživatelé stále preferují konkurenci, Apple nezahálí a na svém produktu neustále pracuje. Již nyní bychom totiž na  TV+ mohli najít řadu skvělých seriálů, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Naši zahraniční kolegové z magazínu MacRumors dnes navíc odhalili velice zajímavou novinku, jež by s jablečnou streamovací platformou mohla být přímo spojená.

AppleOriginalProduction.com
Výpis z protokolu WHOIS; Zdroj: MacRumors

Kalifornský gigant si totiž nechal zaregistrovat novou doménu, konkrétně tedy AppleOriginalProductions.com. Samotnou registraci potvrzuje i výpis z protokolu WHOIS. Jedná se o rozsáhlou databázi, která eviduje údaje o majitelích internetových domén a IP adres. Zmiňovanou doménu ale zaregistrovala společnost CSC Corporate Domains. Jde přitom o společnost registrující domény pro hned několik velkých firem a dokonce i samotný Apple využívá jejich služeb u svých ostatních domén.

V současné fázi samozřejmě není absolutně jisté, k čemu by tato nová stránka mohla sloužit, případně zdali vůbec někdy bude spuštěna. V posledních týdnech ale můžeme vidět aktivitu Applu, s jejíž pomocí se hodlá podpořit svou tvorbou na platformě  TV+. Cupertinská společnost totiž podepsala smlouvy s produkčními společnostmi jako Appian Way, kterou založil samotný Leonardo DiCaprio, Team Downey, za kterou stojí Robert Downey Jr. a Susan Downey a taktéž došlo k podpisu víceleté smlouvy s tvůrcem jménem Martin Scorsese.

Apple odstranil Fortnite z App Storu

Včerejší den přinesl řadu zajímavých novinek, jež se začínají dostávat na povrch teprve nyní. Společnost Epic Games, která stojí za hrou Fortnite a je tak vydavatelem jednoho z nejpopulárnějších titulů současnosti, včera svou hru aktualizovala. Do verze pro iOS a Android totiž přidala novou možnost, díky které si uživatelé mohli zakoupit herní měnu levněji. Samotní hráči tak měli na výběr. Buďto si koupí stejný obnos herní měny za větší částku přes App Store, nebo za nižší přes vydavatele. Problém samozřejmě spočívá v druhé variantě. Tím Epic Games porušil zásady obchodu App Store a Apple do několika hodin reagoval smazáním (stejně tak Google se svým obchodem Play).

Jak se ale nyní ukazuje, Epic Games měl tento tah již déle připravený a s odstraněním na 100 procent počítal. Jakmile totiž kalifornský gigant hru ze svého obchodu stáhl, vydavatel hry okamžitě podal předpřipravenou žalobu, kdy Apple obvinil z ovládání trhu,  porušování pravidel hospodářské soutěže a potlačování inovace. Dalo by se říci, že Apple tak vlastně aplikuje monopolistické praktiky. Následně také Epic sdílel velice zajímavé video, které odkazuje na ikonickou jablečnou reklamu z roku 1984. Kde je ale vlastně problém?

Video kopírující jablečnou reklamu:

Podle pravidel App Storu musí jakákoliv mikrotransakce probíhat přímo skrze jablečnou platformu. Zde ale narážíme na kámen úrazu – Apple si z každé platby bere 30 procent. S tím samozřejmě nesouhlasí řada vydavatelů, protože uznejme, jedná se o poměrně přemrštěný podíl z celkové částky. Za Epic Games se postavila i původem švédská společnost Spotify. Ta již v minulosti s Applem vedla podobné spory, které započaly v loňském roce podáním žaloby u Evropské komise.

Fortnite 1984
Zdroj: YouTube

Prozatím samozřejmě není jisté, zdali Epic Games se svou žalobou u soudu uspěje. Jedno ale víme již nyní. Tato aféra světu více představila praktiky jablečné společnosti a upozorní tak řadu uživatelů na problémy, kterým musí čelit nejen velká herní studia, ale také malí vývojáři. Co si o celé situaci myslíte vy?

.