Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za první fiskální čtvrtletí roku 2019, které odpovídá čtvrtému kalendářnímu čtvrtletí 2018. Navzdory původním obavám se nakonec jedná o druhé nejvýnosnější čtvrtletí v historii Applu. Výrazný pokles prodejů však zaznamenaly prodeje iPhonů. Přesná čísla ovšem kalifornská společnost nesdělila, a to ani v případě ostatních zařízení.

Během Q1 2019 vykázal Apple příjmy ve výši 84,31 miliardy dolarů při čistém zisku 19,965 miliardy dolarů. Oproti tržbám 88,3 miliardy dolarů a čistému zisku 20,1 miliardy dolarů ze stejného čtvrtletí minulého roku se jedná o meziroční pokles. I přesto ale Q1 2019 pro Apple znamená druhé nejvýnosnější čtvrtletí v historii.

Screen-Shot-2019-01-29-at-4.34.00-PM
Foto: Macrumors

Obavy z výrazného poklesu tržeb byly na místě. Tim Cook totiž začátkem ledna zaslal dopis investorům, ve kterém varoval před poklesem příjmů o 5 miliard dolarů oproti původním předpokladům. Na vině byly podle Applu především slabší prodeje iPhonů na čínském trhu, pozdější start iPhonu XR a méně častý přechod zákazníků na novější model iPhonu, na čemž se podle Tima Cooka citelně podepsal program na zvýhodněnou výměnu baterie.

Vyjádření Tima Cooka:

„Ačkoli je zklamáním, že jsme nedosáhli na původně předpokládané příjmy, v Applu se soustředíme na dlouhodobé cíle a výsledky tohoto čtvrtletí ukazují, že základní síla našeho podnikání má hluboký a široký zásah. Během prvního čtvrtletí roku jsme překročili milník 1,4 miliardy aktivních zařízení. To je skvělý důkaz spokojenosti a loajality našich zákazníků a díky našemu velkému a rychle se rozvíjejícímu ekosystému jsme zaznamenali další rekord v oblasti našich služeb.“

Prodeje iPhonů výrazně klesly

Q1 2019 je zároveň vůbec prvním čtvrtletím, ve kterém Apple neoznámil počty prodaných iPhonů, iPadů a Maců. Tento záměr společnost sdělila už při oznamování finančních výsledků za předchozí fiskální kvartál s vysvětlením, že prodané kusy jednotlivých zařízení nejsou pro Apple přesným ukazatelem úspěchu a základní síly jeho podnikání. Nicméně kritici společnosti oponovali, že jde pouze o pokus, jak skrýt ještě vyšší výnosy na dražších iPhonech, které by ve skutečnosti nemusely mít tak vysoko postavenou cenovku.

Přibližná čísla o počtu prodaných kusů jablečných telefonů ale přeci jenom máme. Podle analytické společnosti Strategy Analytics prodal Apple za první fiskální čtvrtletí tohoto roku přibližně 65,9 milionů iPhonů. Meziročně se tedy jedná o zásadní pokles, konkrétně o 15 %, jelikož za Q1 2018 prodala kalifornská společnost 77,3 milionů iPhonů, tedy o 11,4 milionů kusů více.

Důvodem slabších prodejů iPhonů jsou podle analytiků vysoké ceny nových modelů, nepříznivé kurzy u cizích měn, silná konkurence především v podobě společnosti Huawei, program na zvýhodněnou výměnu baterie, nižší poptávka na rozvojových trzích a především pak slabé prodeje na asijském trhu. Zatímco v Severní Americe a západní Evropě se iPhony prodávaly poměrně uspokojivě, v Japonsku a Číně jejich odbyt razantně klesl.

apple-money-840x440
.