Zavřít reklamu

Apple dnes podnikl poněkud neobvyklý krok. V dopise, který Tim Cook adresuje investorům, zveřejnil zhodnocení svých očekávání pro první fiskální kvartál letošního roku. A nutno podotknout, že vyhlídky nejsou tak optimistické jako před třemi měsíci.

Zveřejněná čísla se liší od hodnot, které v tomto směru Apple uvedl v rámci loňského vyhlašování svých finančních výsledků za Q4 2018. Očekávaný příjem činí podle Applu 84 miliard dolarů s hrubou marží přibližně 38 %. Provozní náklady Apple odhaduje na 8,7 miliard dolarů, ostatní výnosy zhruba na 550 milionů dolarů.

V rámci vyhlašování finančních výsledků v listopadu loňského roku Apple odhadoval výši svých příjmů pro další období na 89 miliard – 93 miliard dolarů s hrubou marží 38 % – 38,5 %. Před rokem, tedy konkrétně za Q1 2017, zaznamenal Apple příjmy ve výši 88,3 miliard dolarů. Prodalo se celkem 77,3 milionu iPhonů, 13,2 milionu iPadů a 5,1 milionu Maců. Letos však Apple už konkrétní čísla prodaných iPhonů zveřejňovat nebude.

Ve svém dopise Cook pokles zmíněných čísel odůvodňuje několika faktory. Jmenoval například masové využívání zvýhodněného programu na výměnu baterie některých iPhonů, rozdílné načasování vydání nových modelů smartphonů nebo ekonomické oslabení – to vše podle Cooka vedlo k tomu, že na nový iPhone nepřešlo tolik uživatelů, kolik Apple původně předpokládal. K výraznému poklesu prodejů došlo i na čínském trhu – na tomto jevu nese podle Cooka vinu kromě jiného také vzrůstající napětí mezi Čínou a Spojenými státy.

Tim Cook sad

Optimismus Cooka neopouští

Na prosincovém kvartálu ale Cook našel i jistá pozitiva, jako je například uspokojující příjem ze služeb či nositelné elektroniky – u posledně jmenované položky došlo k téměř padesátiprocentnímu meziročnímu nárůstu. Výkonný ředitel Applu dále uvedl, že má pro nastávající období pozitivní očekávání nejen od amerického, ale i od kanadského, německého, italského, španělského, nizozemského a korejského trhu. Dodal, že Apple inovuje „jako žádná jiná společnost na světě“, a že v žádném případě nehodlá „pouštět nohu z plynu“.

Zároveň však Cook připouští, že není v silách Applu ovlivnit makroekonomické podmínky, ale zdůraznil, že firma chce i nadále pilně pracovat na zlepšení svého výkonu – jako jeden z kroků uvedl proces výměny staršího iPhonu za nový, z čehož by podle něj měl profitovat jak zákazník, tak i životní prostředí.

Apple zároveň oficiálně oznámil, že vyhlášení svých finančních výsledků plánuje na 29. ledna letošního roku. Už za necelé čtyři týdny se dozvíme konkrétní čísla a také to, o kolik Applu klesly tržby.

Apple investor Q1 2019
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Dobře jim tak. Přeju jim to. Musí jednou nastat doba, kdy si lidé řeknou “ A dost!!!” V poslední době ceny vážně přestřelovali. Kdyby v lidech nebyla zakořeněna vlastnost povyšování se ( i když ve skutečnosti není s čím ), prodeje by měli ještě o dost nižší.

celý text

Čtěte více.