Zavřít reklamu

iPod efekt, iPhone efekt, iPad efekt. A nyní k dopadům Applu na různé kategorie elektroniky můžeme přidat také další, tentokrát s názvem AirPods efekt. Mnohé produkty společnosti Apple mají jedinečnou vlastnost. Zpočátku čelí posměškům ze strany zákazníků i konkurence, poté se ale těmito produkty mnozí inspirují a zákazníci hledají způsob, jak se dopracovat alespoň ke kopii iProduktu, který udal nejnovější trend.

Výjimkou nejsou ani sluchátka AirPods, která byla odpočátku přirovnávána k nástavcům pro elektrické zubní kartáčky, tamponům a někteří se dokonce nechali slyšet, že Apple vám prodá sluchátka bez kabelu a ten si musíte koupit zvlášť za dalších 10 dolarů. Inspirace adaptérem pro sluchátka s 3,5mm jackem pro připojení do iPhone 7 je v tomto případě zjevná.

Upřímně, když poprvé uviděl, že Apple skutečně z iPhonu 7 vyřadil 3,5mm jack, nebyl jsem z tohoto rozhodnutí jakožto majitel poměrně kvalitních kabelových sluchátek od Sony úplně nadšený. Po několika letech mi ovšem tato sluchátka přestala fungovat a já coby poslední mohykán ve 21. století jsem hledal náhradu, zprvu kabelovou. Měl jsem dlouhobobé předsudky vůči bezdrátovým sluchátkům pro jejich zvuk, ovšem technologie se mezitím vyvíjela a jakmile mi kamarád na pár minut půjčil své nové AirPods, moje předsudky byly doslova odrovnány. A tak jsem se také už brzy stal majitelem nových AirPods. Ne jenom já, ale jak jsem si všimnul, v tu dobu je měl už prakticky každý, koho jsem znal či viděl. Apple má tím pádem na kontě další fenomén.

Nebyli zde ovšem jenom uživatelé originálních sluchátek, u lidí se také začali hromadit kopie či konkurenčná řešení jako Samsung Galaxy Buds či Xiaomi Mi AirDots Pro. Ovšem až na veletrhu CES 2020 se ukázala síla Applu v plné parádě. Společnosti JBL, Audio Technica, Panasonic, ale také MSI či AmazFit přivítaly návštěvníky veletrhu svými vlastními odpověďmi na AirPods, respektive AirPods Pro.

AirPods Pro

Drtivá většina sluchátek se shoduje v celkovém designu a přenosné dobíjecí pouzdro je samozřejmostí u každého modelu, odlišují se pak doplňkovými funkcemi a výdrží baterie, díky čemuž se dostáváme do situace, kdy se výrobci různé reputace předbíhají v tom, kdo přinese na trh lepší AirPody, než jsou ty pravé od Applu.

Respektive hlavním tahounem a trend-setterem jsou loni představené AirPods Pro s vyměnitelnými špunty a aktivním potlačením šumu. Jde tak spíše o doplnění portfolia než o další převratný produkt, poptávka po nich je ale obrovská a i když si je objednáte přes Online Store teď, Apple vám je doručí až za měsíc.

Dodací lhůta u čerstvě představených konkurentů také není zrovna nejkratší. Nejdřívějším produktem na obzoru jsou 1More True Wireless ANC sluchátka s podporou bezdrátového nabíjení, AptX a celkovou výdrží baterie 22 hodin v závislosti na tom, zda je aktivováno potlačení šumu. Naopak momentálně nejpozdějším a zároveň nejdražším představeným produktem jsou Klipsch T10 za ohromných $649. Výrobce je označuje za nejlehčí a nejmenší sluchátka vůbec s vestavěným operačním systémem pro hlasová a pohybová gesta.

Proč se ale výrobci soustředí na sluchátka, ale ne třeba na streamovací boxy typu Apple TV? Jednoduše proto, že Apple opět dokázal přetvořit již existující produkt na něco s viditelnými inovacemi a silným marketingem. To se odrazilo na ohromné popularitě, díky níž se podle některých analytiků mohly AirPods v minulém roce pochlubit stejnými či vyššími výdělky, než celé společnosti jako Twitter či Snap, Inc., jež provozuje Snapchat. A i to je důvod, proč ostatní společnosti začaly vnímat skutečně bezdrátová sluchátka jako zlatý důl.

airpods pro
.