Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace, přičemž různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

iOS 13.5.1 snižuje výdrž baterie

Jak jsme všichni jablíčkáři zvyklí, aktualizací se dočkáváme poměrně pravidelně a čas od času na naše jablečné produkty dorazí nějaká ta zajímavá novinka. Minulý týden došlo k vydání operačního systému iOS 13.5.1, který přináší opravu na poli zabezpečení a je doporučen pro všechny uživatele. Každá příchozí aktualizace s sebou samozřejmě přináší řadu otázek. Jak si zařízení povede na poli výkonu a jak ovlivní výdrž baterie? Co se týče baterie, na její výdrž se podíval YouTube kanál iAppleBytes, který otestoval aktuální verzi operačního zařízení na iPhonu SE (2016), 6S, 7, 8, XR, 11 a SE (2020). Samotný test byl proveden skrze Geekbench 4 a jak výsledky ukazují, výdrž baterie se snížila. U některého modelu poměrně zanedbatelně a jiný zase ovlivnila o něco více. Změny se samozřejmě přímo odvíjí od samotných modelů. Zajímavostí ale je, že takový iPhone 7 jakožto jediný, si na poli výdrže dokonce dokázal polepšit. Jak samotný test probíhal a na přesné výsledky se můžete podívat na videu níže.

Apple chystá skupinové selfie: Lidé se tak propojí virtuálně

Rok 2020 zatím přinesl řadu špatných událostí, přičemž za jednu z nich můžeme označit globální koronavirovou pandemii. Kvůli ní vlády po celém světě přicházely s výjimečnými opatřeními, docházelo k uzavírání státních hranic a lidé se museli absolutně vyhnout jakékoli sociální interakci. V takovém momentě jsme mohli spatřit obrovské využití sítě Internet. Lidé po celém světě se pochopitelně přešli do online světa a komunikaci s přáteli či rodinou řešili skrze sociální sítě, videohovory a ostatní. Napadlo vás ale, že v případě sociálního odloučení jste si nemohli vyfotit selfie s kamarádem? Přesně tuto otázku si pravděpodobně kladou i v Applu. Dočkali jsme se totiž publikace nového patentu, který tento problém rozebírá a snaží se přinést řešení.

Snímky zveřejněné spolu s patentem (Patently Apple):

O této novince nejprve informoval magazín Patently Apple, který se jablečnými patenty přímo zabývá. Konkrétně by se mělo jednat o softwarové řešení, pomocí kterého by si lidé mohli vytvořit takzvané skupinové selfie, přičemž nemusí být ani ve stejném státě. Podle zveřejněných informací by funkce mohla fungovat tak, že by jeden uživatel přizval k focení druhého, oba by vytvořili svou selfie a následně by došlo k jejich sestavení do společného obrázku. Samotná selfie by přitom mohla využít například klasickou fotku či video. Uživatel by navíc měl mít možnost si uložit své vlastní (doposud nesložené) selfie, čímž prakticky získá dva snímky.

Apple samozřejmě jednotlivé patenty publikuje doslova jako na běžícím pásem. V současné chvíli tedy není vůbec jasné, zdali se této funkce někdy vůbec dočkáme. Doposud jsme se totiž dočkali několika různých patentů, které nikdy nespatřily světlo světa a byly již prakticky zapomenuty. Jak byste na takovou funkci reagovali vy? Uvítali byste ji? Jedná se navíc o parádní řešení v současné situaci, kdy by se lidé spolu mohli „vyfotit,“ ačkoliv jsou od sebe třeba přes celý svět.

Co by Applu přinesla akvizice vyhledávače DuckDuckGo

Na jablečných produktech jako výchozí vyhledávač funguje Google, který za tuto výhradu Applu dokonce platí nemalé peníze. Aktuálně se ale internetem šíří velice zajímavá zpráva. Podle analytika jménem Toni Sacconaghi by totiž kalifornský gigant mohl plánovat akvizici konkurenčního vyhledávače DuckDuckGo, jež se především v posledních letech těší neustále vzrůstající popularitě. Dle slov analytika by Apple tato akvizice vyšla na 1 miliardu dolarů a značně by mu pomohla v soutěži s Googlem. Není totiž žádným tajemstvím, že je Google celosvětově nejpopulárnějším vyhledávačem, který generuje astronomické zisky.

DuckDuckGo
Zdroj: 9to5Mac

Google by měl cupertinské společnosti údajně platit 10 miliard dolarů ročně za to, že je primárním vyhledávačem pro iPhone a iPad. Kdyby k akvizici skutečně došlo, tato smlouva by mohla být buďto navýšena o pět miliard, nebo by z ní mohl Google úplně vycouvat. V tomto případě by měl Apple k dispozici právě onen DuckDuckGo, díky čemuž by získal plnou kontrolu nad případnou monetizací a soukromím. Rozhodně se jedná o zajímavou myšlenku a možná by stálo za to ji dotáhnout do konce. Kdyby totiž Apple přešel na DuckDuckGo, opět by potvrdil svůj zájem o soukromí uživatelů. Tento konkurenční vyhledávač totiž (doposud) neukládá žádné informace o samotných uživatelích, nepronásleduje je reklamami a nesleduje je.

Diskuze k článku

    Fandím jim, aby se jim podařilo to prodat, ten vyhledávač narozdíl od trapných experimentů typu “Bing” dokáže Google opravdu nahradit..

celý text

Čtěte více