Zavřít reklamu

V poslední době se začínají stále častěji objevovat úniky a spekulace týkající se nasazení OLED displeje na iPad Pro. Apple si dle všeho pohrává s hned několika nápady, jak by mohl vylepšit vrcholný model z nabídky jablečných tabletů. V jednom se však více respektovaných zdrojů shoduje – cupertinský gigant skutečně hodlá přejít ze současného LCD panelu využívajícího Mini-LED podsvícení na takzvané OLED displeje, které se vyznačují lepší kvalitou zobrazení, skvělým kontrastem, věrným vykreslením černé a nižší energetickou spotřebou.

Jak je ale známo, OLED panely jsou podstatně dražší, což je zároveň jedním z hlavních důvodů, proč se u větších zařízení tolik nepoužívají. Právě proto mají displeje laptopů či monitory „standardní“ obrazovky, zatímco OLED je primárně výsadou menších zařízení v podobě mobilních telefonů či chytrých hodinek. Samozřejmě když pomineme moderní televizory. Právě na to ostatně navazují nejnovější informace, podle nichž se iPad Pro v roce 2024, kdy zároveň přijde v kombinaci s novým OLED displejem, zcela zásadně prodraží. Na tom se však gigant může šeredně spálit.

Ještě lepší iPad, nebo obrovský přešlap?

Podle portálu The Elec, který se odvolává na zdroje z dodavatelského řetězce, se mají ceny poměrně zásadně navýšit. V případě 11″ modelu o až 80 %, podle čehož by měl iPad začínat na 1500 $ (33 500 Kč), zatímco u 12,9″ půjde o 60% navýšení na startovní částku 1800 $ (40 200 Kč). Přestože se zatím jedná o spekulace a úniky, tak i přesto získáváme zajímavý náhled na to, jak by celá situace mohla vypadat. Jedná se tedy o doslova extrémní navýšení ceny. Navíc je nutné počítat s tím, že se s největší pravděpodobností jedná o ceny určené pro domácí trh ve Spojených státech. V Česku a Evropě budou ceny o to vyšší, a to vzhledem k připočtení dovozu, daní a dalších nákladů.

Nyní se nabízí zcela zásadní otázka. Budou jablíčkáři ochotni za iPad Pro tolik zaplatit? Vzhledem k jeho hardwarové vybavenosti se ve finále ani není čemu divit. iPad Pro totiž nabízí desktopové čipsety z rodiny Apple Silicon a po stránce výkonu se tedy vyrovnává například jablečným laptopům, čemuž by víceméně odpovídala i samotná cena zařízení, která se znamenitě přibližuje právě zmiňovaným MacBookům. Je ale nutné vzít v potaz řadu dalších faktorů. Uváděné ceny jsou totiž jen za samotné zařízení. K tomu si proto ještě musíme připočítat cenu za příslušenství v podobě Magic Keyboard a Apple Pencil.

iPad Pro
Zdroj: Unsplash

iPadOS jako kritická překážka

V aktuální má však dražší iPad Pro zcela kritickou překážku – samotný operační systém iPadOS. V tomto ohledu se vracíme o pár řádků výše. Ačkoliv iPady disponují dechberoucím výkonem a hardwarově se dokážou vyrovnat jablečným počítačům, ve finále je jim jejich výkon víceméně k ničemu, jelikož jej nedokážou naplno využít. Za to je zodpovědný právě iPadOS, který tomu nepomáhá ani tím, že uživatelům neumožňuje ani žádný praktický systém multitaskingu. Jedinými možnostmi je rozdělení obrazovky na dvě poloviny skrze Split View či použití funkce Stage Manager.

Budou jablíčkáři ochotni zaplatit cenu nového MacBooku za iPad Pro, který ani nedokáže využít svůj plný potenciál? Právě nad touto otázkou si nyní lámou hlavu i samotní jablíčkáři, kterým se současné spekulace příliš přívětivé nezdají. V očích uživatelů je to poměrně jasné. Jak jsme ostatně psali nedávno, přepracování operačního systému iPadOS je vzhledem k používání čipsetů Apple Silicon nevyhnutelné. Nasazení kvalitnějšího displeje, respektive následné navýšení ceny, je pouze dalším důvodem pro změnu.

.