Zavřít reklamu

Apple koncem roku 2020 dokázal překvapit drtivou většinu fanoušků jablečných počítačů, a to konkrétně představením prvního čipsetu z rodiny Apple Silicon. Tento kousek s označením M1 nejprve zavítal do 13″ MacBooku Pro, MacBooku Air a Macu mini, u nichž se postaral o zcela zásadní navýšení výkonu a lepší efektivitu. Cupertinský gigant tím jasně ukázal, čeho je vlastně schopný a v čem spatřuje budoucnost. O to větší překvapení přišlo o pár měsíců později, konkrétně tedy v dubnu 2021. Právě v tento okamžik totiž došlo k odhalení nové generace iPadu Pro, do něhož zavítal stejný čipset M1. Právě tímto Apple odstartoval novou éru jablečných tabletů. Tedy alespoň na papíře.

Nasazení Apple Silicon se následně ještě dočkal iPad Air, a to konkrétně v březnu roku 2022. Jak už jsme zmínili výše, Apple tímto nastavil poměrně jasný trend – i jablečné tablety si zaslouží špičkový výkon. Tím však paradoxně vytvořil zcela zásadní problém. Operační systém iPadOS je totiž momentálně největší limitací iPadů.

Apple musí vylepšit iPadOS

Již delší dobu se řeší problémy týkající se operačního systému iPadOS, který je, jak už jsme uvedli výše, jednou z největších limitací jablečných tabletů. Ačkoliv po hardwarové stránce se jedná o doslova prvotřídní zařízení, svůj výkon nedokážou naplno využít, jelikož je v tom omezuje přímo systém. Obrovský problém navíc představuje prakticky neexistující multitasking. iPadOS sice vychází z mobilního iOS, ale pravdou je, že se od něj nijak zásadně neliší. Prakticky se jedná o mobilní systém na větší obrazovce. Apple se alespoň pokusil v tomto směru udělat menší krůček vpřed zavedením novinky s názvem Stage Manager, která má konečně řešit problémy s multitaskingem. Pravdou ale je, že se o ideální řešení nejedná. Proto se ostatně neustále vedou diskuze o tom, aby gigant iPadOS přiblížil o něco blíže desktopovému macOS, pouze tedy s optimalizací pro dotykové obrazovky.

Právě z toho jasně vychází jediné. Vzhledem k současnému vývoji a procesu nasazování Apple Silicon čipsetů do jablečných tabletů je zásadní revoluce iPadOS doslova nevyhnutelná. V současné podobě je totiž celá situace víceméně neudržitelná. Již nyní totiž hardware zcela zásadně překračuje možnosti, které je software vůbec schopen nabídnout. Naopak pokud se Apple do těchto dlouho potřebných změn nepustí, pak je použití počítačových čipsetů doslova zbytečné. V současně nastaveném trendu se totiž bude jejich nevyužitelnost neustále stupňovat.

Jak by mohl vypadat přepracovaný systém iPadOS (Vidit Bhargava):

Je proto zcela zásadní otázkou, kdy se takovýchto změn dočkáme, případně zdali vůbec. Jak už jsme totiž zmínili výše, jablíčkáři po těchto vylepšeních a obecně po přiblížení iPadOS k systému macOS volají již několik let, zatímco Apple jejich prosby zcela kompletně přehlíží. Je podle vás na čase, aby gigant začal jednat, nebo vám současná podoba systému jablečných tabletů vyhovuje?

.