Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi čtenáře našeho magazínu, tak vám zajisté v posledních dnech neunikly články, ve kterých se věnujeme jablečným počítačům s čipem M1, jenž pochází z rodiny Apple Silicon. V jednom z posledních článků jsme se společně podívali na 5 věcí, které byste měli o Macích s M1 vědět předtím, než se případně rozhodnete pro koupi. Součástí tohoto článku byla také informace o tom, že na zařízeních s M1 nelze v současné době spustit ani Windows, ani jiné operační systémy, a to kvůli rozdílné architektury. Nyní ale tohle tvrzení trošičku pozměníme a „zboříme“ – reálně totiž existuje možnost, pomocí které lze na Macu s M1 operační systém Windows spustit… sice verze 95, ale stále se jedná o Windows.

Co si samozřejmě budeme nalhávat, asi nikdo z nás nemá na Macu v plánu aktivně stařičký Windows 95 využívat. Avšak vzhledem k tomu, že jsou dnešní počítače vysoce výkonné, tak bylo možné Windows 95 zabalit do klasické aplikace, kterou můžete spustit přímo v rámci operačního systému macOS – bez nutnosti restartování a dalších zádrhelů. O vznik této aplikace s Windows 95 se zasloužil Felix Rieseberg a nutno podotknout, že je k dispozici jak pro macOS, tak i pro Windows a Linux. Nejedná se o naprosto plnohodnotný systém, najdete v něm ale veškeré zajímavé a populární aplikace a hry – například Malování, Hledání min, Doom, A10 Tank Killer a další. Pokud byste chtěli nostalgicky zavzpomínat, popřípadě pokud jste ve Windows 95 nikdy nepracovali a chtěli byste zjistit, jaké to bylo, tak se nejedná o nic složitého.

windows95_macbook_m1_fb
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Postup, pomocí kterého si můžete na macOS zařízení operační systém Windows 95 spustit, je naprosto jednoduchý. Stačí, abyste si pomocí tohoto odkazu stáhli poslední verzi aplikace, která je určená pro macOS. Berte v potaz, že se verze pro Macy s Intelem liší od té pro čipy M1. V případě, že si chcete stáhnout verzi pro M1, tak klepněte na odkaz vedle Apple M1 Processor, chcete-li stáhnout verzi pro Intel, tak klepněte na odkaz vedle Intel Processor. Samotná aplikace má okolo 300 MB, tudíž počítejte s tím, že její stahování může nějakou dobu trvat. Po stažení už jen stačí, abyste samotnou aplikaci poklepáním spustili – není třeba nic instalovat či nastavovat. Jakmile aplikaci Windows 95 spustíte, tak stačí chvilku vyčkat, a poté v okně klepnout na Start Windows 95. Ihned poté dojde ke spuštění a nezbývá nic jiného, než si začít užívat. Aplikace není vůbec náročná a „rozjedete“ ji i na starších Macích. Pro maximální zážitek doporučuji okno přepnout do režimu celé obrazovky.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.