Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi naše pravidelné čtenáře, tak už vám nejspíše nemusíme žádným způsobem připomínat, že v současné době máme v redakci na dlouhodobý test MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1. Na našem magazínu jsme vydali už několik článků, ve kterých se můžete dozvědět více o tom, jak si tato zařízení vedou. Kdybychom to měli shrnout, tak se dá tvrdit, že Macy s M1 zvládnou převálcovat procesory Intel prakticky na všech frontách – zmínit můžeme především výkon a výdrž. U jablečných počítačů s M1 došlo také k určitým změnám v chladících soustavách – v tomto článku se tedy na ně společně podíváme, zároveň si taky řekneme více o naměřených teplotách při různých činnostech.

Když Apple před několika měsíci představil první jablečné počítače s čipy M1, tak prakticky všem spadla brada. Mimo jiné to bylo také kvůli tomu, že si kalifornský gigant díky vysoké úspornosti čipů M1 mohl dovolit výrazně pozměnit chladící soustavy. U MacBooku Air s M1 tak nenajdete žádný aktivní prvek chladící soustavy. Ventilátor byl kompletně vyjmutý a Air s M1 je chlazen pouze pasivně, což naprosto dostačuje. 13″ MacBook Pro, společně s Macem mini, pořád ventilátorem disponuje, každopádně se ozve opravdu ojediněle – například při dlouhodobé zátěži v podobě renderování videa či hraní her. Ať už se tedy rozhodnete pro případné zakoupení jakéhokoliv Macu s M1, tak si můžete být jistí v tom, že budou pracovat prakticky neslyšně, a to bez starostí ohledně toho, zdali náhodou nedojde k přehřátí. Více informací o výkonnostních rozdílech mezi MacBookem Air M1 a 13″ MacBookem Pro M1 se můžete dočíst v tomto článku.

Nyní už se společně pojďme podívat na samotné teploty jednotlivých hardwarových součástí obou zmíněných MacBooků. V našem testu jsme se rozhodli, že budeme teploty počítačů měřit ve čtyřech různých situacích – v klidovém režimu a při práci, hraní a renderování videa. Konkrétně jsme pak měřili teploty čtyř hardwarových součástí, a to samotného čipu (SoC), grafického akcelerátoru (GPU), úložiště a baterie. Jedná se o veškeré teploty, které jsme schopni využitou aplikací Sensei změřit. Veškeré údaje jsme se rozhodli umístit do tabulky, kterou najdete níže – v rámci textu byste o nich totiž ztratili přehled. Zmínit můžeme jen to, že si jsou teploty obou jablečných počítačů velmi podobné, a to při většině činností. Při měření nebyly MacBooky připojené k napájení. Bohužel nedisponujeme laserovým teploměrem a nejsme schopni změřit teplotu samotného šasi – můžeme však říci, že v klidovém režimu a při klasické práci zůstává tělo obou MacBooků (ledově) chladné, první zmínky tepla lze pozorovat při dlouhodobé zátěži, tzn. například při hraní či renderování. Rozhodně se ale nemusíte bát, že byste si pomalu spálili prsty, jak tomu je u Maců s procesory Intel.

MacBook Air M1 a 13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

MacBook Air M113″ MacBook Pro M1
Klidový režimSoC30 °C27 °C
GPU29 °C30 °C
Úložiště30 °C25 °C
Baterie26 °C 23 °C
Práce (Safari + Photoshop)SoC40 °C38 °C
GPU30 °C30 °C
Úložiště37 °C37 °C
Baterie29 °C30 °C
Hraní herSoC67 °C62 °C
GPU58 °C48 °C
Úložiště55 °C48 °C
Baterie36 °C33 °C
Render videa (Handbrake)SoC83 °C74 °C
GPU48 °C47 °C
Úložiště56 °C48 °C
Baterie31 °C29 °C

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více