Zavřít reklamu

Steve Jobs oznámil rezignaci na post generálního ředitele Apple. Jak toto rozhodnutí ovlivní chod firmy?

Po oznámení spadla cena akcií firmy Apple, ale již dnes jsou na vyšší hodnotě. Novým výkonným ředitelem byl jmenován Tim Cook.

Výlet do historie

Jobs je jedním ze tří zakladatelů Apple. V roce 1986 byl po intrikování vůči tehdejšímu řediteli Johnu Sculleymu vyhozen z firmy. Ponechal si pouze jedinou akcii Apple. Zakládá počítačovou společnost NeXT a kupuje animační studio Pixar.

Apple od první půle devadesátých let pomalu, ale jistě ztrácí. Největším problémem je stále odkládaný nový operační systém Copland, pomalé tempo inovací a nepochopení trhu. Jobsovi se také nedaří, počítače NeXT mají nízké prodeje díky vysoké ceně. Výroba hardware je ukončena a firma se zaměřuje na svůj vlastní operační systém NeXTSTEP. Pixar naopak slaví úspěchy.

V půli devadesátých let je jasné, že Apple není schopen vyrobit vlastní operační systém a proto padne rozhodnutí o koupi již hotového. Jednání s firmou Be o jejím BeOS končí nezdarem. Jean-Louis Gassée, který v Apple kdysi pracoval, stupňuje svoje finanční požadavky. Padne tedy rozhodnutí koupit NeXTSTEP za 427 milionů dolarů. Jobs se vrací do firmy jako prozatímní ředitel s platem 1 dolar ročně. Firma stojí před totálním krachem, má provozní kapitál na pouhých 90 dní. Steve ukončuje nemilosrdně některé projekty, mezi nimi například Newton.

První vlaštovkou staronového ředitele je počítač iMac. Působí jako zjevení. Do té doby kralující béžová barva hranatých krabic je nahrazena barevným poloprůhledným plastem a zajímavým vejčitým tvarem. iMac jako prvních z počítačů nemá tehdy běžnou disketovou mechaniku, ale zato disponuje novým rozhraní USB.

V březnu 1999 je uveden serverový operační systém Mac OS X Server 1.0. Mac OS X 10.0 alias Cheetah (gepard) se na pultech objevuje v březnu 2001. Operační systém používá chráněnou paměť a multitasking.

Ne vše se ale daří tak, jak má. V roce 2000 se zjevuje na trhu počítač Power Mac G4 Cube. Cena je ale vysoká a zákazníci o tento designový skvost moc nestojí.

Revolučně evoluční kroky

Bez nadsázky se dá říci, že Apple v čele s Jobsem změnili více než jedno celé odvětví. Výhradně počítačová firma si posunula do oblasti zábavy. V roce 2001 uvádí první přehrávač iPod o kapacitě 5 GB, v roce 2003 je spuštěn iTunes Music Store. Obchod s digitální hudbou se postupem času změnil, objevují se klipy, později filmy, knihy, vzdělávací pořady, podcasty…

Překvapení se konalo 9. ledna 2007, kdy Jobs na konferenci Macworld Conference & Expo ukázal iPhone, který vznik jako vedlejší produkt při vývoji tabletu. Sebevědomě prohlásil, že do jednoho roku chce získat jedno procento trhu s chytrými telefony. Což se mu hravě podařilo. Při vyjednávání s telekomunikačními společnostmi dosáhl nevídaného úspěchu. Operátoři se předhánějí v nabídkách, aby mohli zařadit iPhone do svého portfolia a ještě dobrovolně platí desátek Apple.

Mnohé firmy se pokoušely uspět s tabletem. Podařilo se to ale až Apple. 27. ledna 2010 je veřejnosti poprvé představen iPad. Prodeje tabletu zatím stále trhají prodejní žebříčky.

Končí éra pionýrů IT?

Jobs odchází ze své pozice generálního ředitele, ale úplně neopouští svoje dítě – Apple. Jeho rozhodnutí je pochopitelné. Byť je v prohlášení, že hodlá zůstat zaměstnancem a zabývat kreativními věcmi, na dění v Apple už pravděpodobně bude mít malý vliv. Firma ale ztrácí pravděpodobně svoji největší devízu – ikonu, vizionáře, schopného obchodníka a tvrdého vyjednavače. Tim Cook je sice zdatný manažer, ale hlavně – účetní. Časem uvidíme, zda nebudou seškrtány rozpočty vývojových oddělení a Apple se nestane jen dalším počítačovým gigantem, jenž pozvolna umírá.

Jisté ale je, že skončila jedna éra v počítačovém průmyslu. Éra otců zakladatelů, vynálezců a inovátorů, kteří vytvořili nové technologické odvětví. Další směrování a vývoj ve firmě Apple lze jen těžko odhadnout. V krátkodobém horizontu k žádným zásadním změnám nedojde. Doufejme, že se podaří alespoň zachovat velkou část kreativního a inovativního ducha.

.