Zavřít reklamu

Jaká barva je pro Apple ikonická? Samozřejmě především bílá. Je to ale pravda i v dnešní době? Minimálně u iPhonů už úplně ne. Společnost pochopila, že uživatelé chtějí veselejší vzezření svých zařízení, a nyní nám tak předkládá bohatou paletu, kterou navíc postupně rozšiřuje. 

První iPhone označovaný jako 2G nebyl sice ani bílý, ani černý, ale i tak byl pro společnost charakteristický, protože měl hliníkovou konstrukci s černým plastem k odstínění antén. A protože první hliníkový MacBook Pro byl představen už v roce 2007, tak chtěl Apple vsadit na podobný design. Hliníkové ostatně byly třeba i iPody.

Nicméně tento materiál Apple odstranil hned s další generací, kdy nám představil iPhone 3G s bílými a černými jeho plastovými zády. To samé se opakovalo i s generací iPhonu 3GS a také u iPhonu 4/4S. Ten už byl ale redesignovaný, kdy měl ocelový rám a skleněná záda. Pořád jsme ale měli jen dvě barevné varianty. Následný iPhone 5 byl už ve stříbrné a černé barvě, v prvním případě proto, že byla konstrukce hliníková.

Nástupce v podobě modelu 5S však přišel s vesmírně šedou a nově začlenil i zlatou barvu, kterou později doplnila i růžově zlatá v případě první generace modelu SE nebo iPhonu 6S a 7. Jednalo se o čtveřici barev, kterou poté Apple používal ve své řadě iPhonů dlouhou dobu, ale která se promítla i do portfolia MacBooků. Nicméně spolu s iPhonem 5S Apple představil i iPhone 5C, ve kterém se prvně pustil do experimentování s barvami. Jeho polykarbonátová záda byla k dispozici v bílé, zelené, modré, žluté a růžové. Přílišný úspěch to ale kupodivu nebyl.

Nová doba 

I když čas od času přišla i speciální (PRODUCT)RED barva dané generace iPhonu, nebo v případě iPhonu 7 verze Jet Black, naplno se Apple odvázal až s generací iPhonu XR, který byl představen v roce 2018 spolu s iPhony XS (které měly pořád usedlé portfolio tří barev, předchozí model X jen dvě). Model XR však byl k dispozici v černé, bílé, modré, žluté, korálové a také (PRODUCT)RED červené a udal nový trend.

iPhone 11 totiž už byl k dispozici v šesti barvách, iPhone 11 Pro ve čtyřech, kdy obligátní trio rozšířila půlnočně zelená. I iPhone 12 nabízí šest barev, kdy byla fialová přidána dodatečně loni na jaře. Řada 12 Pro oproti tomu vyměnila půlnočně zelenou na tichomořsky modrou a vesmírně šedou za grafitově šedou. 5 barev bylo představo i s iPhony 13, které se nyní dočkaly nové zelené, řada 13 Pro nahradila tichomorsky modrou za horsky modrou, poprvé se ale rozšířilo i její portfolio barev, a to o alpsky zelenou.

S iPhony 12 Apple opustil od černé barvy, protože nástupce je nabízen v temně inkoustové. Typická bílá byla také nahrazena, a to hvězdně bílou. Zajeté zvyklosti jsou tedy definitivně pryč, když už Apple rozšiřuje i řadu iPhonů Pro. A je to dobře. Zákazník má tak více na výběr, a představované barvy jsou přece jen velice líbivé. Klidně by ale mohl experimentovat ještě dál, protože konkurence z řad Android telefonů disponuje i různými duhovými barvami nebo těmi, které reagují na teplo a podle toho se mění. 

.