Zavřít reklamu

Chatovacích aplikací je skutečně velké množství. O jejich úspěchu ale rozhodují uživatelé, a to samozřejmě tím, že je prostě používají. K čemu by vám totiž byl titul, ve kterém nebudete mít s kým komunikovat? Telegram už dlouhou dobu patří mezi ty služby, které získávají na popularitě, a nejinak je tomu v aktuální době. Zde najdete vše, co o něm potřebujete vědět. 

Historie platformy sahá k vydání aplikace na platformu iOS, a to do roku 2013. I když ji vyvinula americká společnost Digital Fortress, je jejím vlastníkem Pavel Durov, tedy zakladatel kontroverzní ruské sociální sítě VKontakte, který však byl z Ruska vytlačen a aktuálně žije v Německu. Učinil tak po nátlaku ruské vlády, která po něm chtěla získat údaje o uživatelích VK, s čímž nesouhlasil, a nakonec službu odprodal. Na VK jsou ostatně nyní ruští obyvatelé odkázáni, protože Facebook, Instagram i Twitter jim tamní cenzurní orgán zařízl.

Telegram je ale cloudová služba zaměřená primárně na instant messaging, i když jisté sociální prvky také obsahuje. Např. Edward Snowden přes Telegram předal novinářům informace o tajných programech Národní bezpečnostní agentury (NSA) Spojených států. Samo Rusko se pak už dříve snažilo fungování Telegramu blokovat s odkazem na údajnou hrozbu napomáhání teroristům. Mimo jiné na platformě funguje i Nexta, tedy nejvýznamnější běloruské opoziční médium. To přitom získalo na významu už během protestů v letech 2020 a 2021 pořádaných proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. 

Vyjma iOS je platforma dostupná i na Android zařízeních, Windows, macOS nebo Linuxu se vzájemnou synchronizací. Pro identifikaci uživatelů používá podobně jako WhatsApp telefonní číslo. Kromě textových zpráv lze zasílat i zprávy hlasové, dokumenty, fotografie, videa a také údaje o své aktuální poloze. To nejen v individuálních chatech, ale také těch skupinových. Sama platforma se pak pasuje do role nejrychlejší aplikace pro zasílání zpráv. Aktuálně má něco přes 500 milionů uživatelů.

Zabezpečení 

Telegram je bezpečný, to ano, ale na rozdíl např. od Signalu nemá v základním nastavení zapnuté koncové neboli end-to-end šifrování. Funguje až v případě tzv. secret chats, kdy takové chaty nejsou dostupné ve skupinových konverzacích. Koncové šifrování je pak označení pro zabezpečení proti odposlechu přenášených dat správcem komunikačního kanálu i správcem serveru. Takto zabezpečenou komunikaci si tak může číst jen odesílatel a příjemce.

Společnost však uvádí, že ostatní komunikace je šifrována za pomoci kombinace 256bitového symetrického šifrování AES, 2048bitového šifrování RSA a zabezpečené výměny klíčů Diffie – Hellman. Platforma také dbá na soukromí, takže se dušuje, že neposkytuje vaše údaje třetím stranám. Nesbírá ani data k zobrazování personalizovaných reklam.

Další funkce Telegramu 

Dokumenty (DOCX, MP3, ZIP atd.) můžete sdílet až do velikosti 2 GB, aplikace poskytuje i vlastní nástroje na editace fotografií a videa. Nechybí také možnost odesílání animovaných nálepek nebo GIFů, chaty si můžete personalizovat také různými tématy, kterými je od sebe odlišíte na první pohled. Zprávám tajného chatu můžete také nastavit časovou platnost, jako je tomu u jiných messengerů.

Stažení Telegramu v App Store

.