Zavřít reklamu

Americká Národní rada pro bezpečnost dopravy (NTSB) obvinila Apple za nedostatečná opatření proti používání iPhonu během jízdy ze strany zaměstnanců. Reagovala tak na skutečnost, že jistý inženýr Walter Huang v roce 2018 přišel o život poté, co nevěnoval pozornost řízení, spoléhal se pouze na autopilota své Tesly a trávil čas hraním videohry na firemním telefonu.

Huang zemřel v roce 2018 poté, co autopilot jeho Tesly Model X přehlédl překážku a auto narazilo v rychlosti 114 km/h do dálniční bariéry. Do Tesly následně narazila další dvě auta, čímž došlo k poškození její baterie a jejímu následnému vzplanutí. Huang podlehl zraněním při převozu do nemocnice. Vyšetřovatelé klasifikovali již nebohého zaměstnance Applu jako nepozorného řidiče, z části ovšem viní Apple a Teslu ze zanedbání opatření, díky kterým by se incidentu dalo předejít.

Tesla je viněna za selhání autopilota, který nezahlédl překážku, včas nevaroval řidiče a neaktivoval automatické brzdy. Místopředseda rady Bruce Landsberg prohlásil, že funkce Autosteer je zcela neadekvátní, ačkoliv byla navržena tak, aby lépe udržovala auto na úzkých cestách nebo ho na dálnici při vysokých rychlostech udržovala v mezích pruhu. Funkce Autopilot byla také kritizovaná za to, že jde spíše o marketingové označení a uživatelé musí nadále věnovat pozornost řízení.

Tesla Autopilot je klasifikován jako automatizovaný systém 2. úrovně z 5, přičemž na nejvyšší úrovni automobil nevyžaduje žádnou asistenci. Předseda rady NTSB Robert Sumwalt uvedl, že Huang užíval systém, jakoby se jednalo o plnou automatizaci. Na adresu Applu dodal, že firma je lídrem v oblasti technologií, ale pokud jde o interní pravidla ohledně zákazu používání mobilu během řízení, společnost očividně taková pravidla nemá.

Apple na svou obhajobu uvedl, že od svých zaměstnanců očekává, že budou dodržovat zákony. Společnost také na iPhonu nabízí funkci Do Not Disturb While Driving, která zamezí možnosti používání telefonu během jízdy. Tato funkce je ovšem přednastavena jako vypnutá a uživatelé si ji musí aktivovat manuálně.

Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.