Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Vývojář virtualizoval Windows na Macu s M1

Když se nám kalifornský gigant v červnu při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 pochlubil s velice očekávaným přechodem na své vlastní procesory, což označil za Apple Silicon, prakticky okamžitě se na internetu strhla lavina nejrůznějších komentářů. Řada uživatelů tento krok prakticky okamžitě odsoudila. Je nutné upozornit na fakt, že se jedná o přechod na úplně odlišnou platformu, kvůli čemuž není možné spustit starší aplikace na těchto novějších Macích – vývojáři je zkrátka musí připravit znovu pro čipy Apple Silicon.

Když si tak dáme jedna a jedna dohromady, tak je nám jasné, že na této nové platformě není možné spustit operační systém Windows, jako tomu bylo u starších Maců, které disponují procesorem od společnosti Intel. Podle nejnovějších informací by tento problém měl brzdit sám Microsoft, ale o tom zase někdy jindy. Dnes se na internetu objevila velice zajímavá novinka, která si dokázala prakticky okamžitě získat pozornost. Programátor Alexander Graf dokázal virtualizovat ARMovou verzi operačního systému Windows na novém Macu s čipem M1. Toho dosáhl za pomocí open-source virtualizéru zvaného QEMU, a to bez jakékoliv emulace. Následně dodal, že Windows ve verzi ARM64 si dokáže poměrně dobře poradit s x86 aplikacemi, ale jedná se o horší výkon, než jaký nabízí Rosetta 2.

Zdali se jablečné počítače vybavené čipem z rodiny Apple Silicon někdy dočkají podpory operačního systému Windows je prozatím nejasné. K celé této situaci se již dříve vyjádřila ikona jablečné společnosti, Craig Frederighi, podle kterého záleží jen a pouze na Microsoftu. Snad se tedy někdy dočkáme.

Apple spustil Black Friday

Při příležitosti letošního nákupního svátku Apple spustil již ikonickou akci k Black Friday a Cyber Monday. Při zakoupení vybraných produktů od pátku do pondělí tak máte exkluzivní příležitost získat dárkovou kartu s určitým kreditem, díky čemuž můžete na následném nákupu ušetřit hned několik tisíc korun. A jak to vlastně celé funguje? Jednoduše si stačí vybrat jeden z vybraných produktů a máte prakticky hotovo. Následně tak získáte zmiňovanou dárkovou kartu, kterou můžete uplatnit při dalším nákupu.

Apple Black Friday Cyber Monday
Unikátní příležitost, kdy můžete ušetřit několik tisíc.

Nyní tak máte skvělou příležitost si pořídit například iPhone SE (2020), 11 a XR, Apple Watch Series 3, sluchátka AirPods a AirPods Pro, iPad Pro a iPad mini, 21″ iMac nebo 16″ MacBook Pro, Apple TV HD i 4K a různá sluchátka značky Beats. Samozřejmě také můžete počítat s bezplatným doručením a například se tak parádně připravit na letošní Vánoce. S tím jde ruku v ruce i možnost gravírování zdarma, díky čemuž bude samotný dáreček zcela unikátní. A kdybyste při nákupu narazili na různé problémy, tak se můžete kdykoliv obrátit na proškoleného specialistu, který vám s výběrem a samotným nákupem rád pomůže.

Touch Bar v MacBooku by se mohl dočkat podpory Force Touch

Jablečná společnost se s technologií Force Touch nejprve pochlubila u svých Apple Watch. Hodinky tak dokázaly rozpoznat sílu uživatele a díky tomu například vyvolat kontextovou nabídku. Podobné vychytávky jsme se dočkali i v roce 2015 u iPhonu 6S, čemuž Apple přezdíval 3D Touch. Díky tomu se ještě v tomto roce dostal Force Touch i do samotných trackpadů jablečných laptopů. Jak to tak ale vypadá, tato technologie již Applu nadále nedává smysl. Operační systém watchOS 7 totiž Force Touch z hodinek odstranil a jablečné telefony od verze iPhone 11 3D Touch nenabízí, protože je nahradil takzvaný Haptic Touch, kdy místo silnější stlačení stačí prst na daném místě podržet po delší dobu.

MacBook-Touch-Bar-with-Force-Touch-sensors
Zdroj: Patently Apple

Magazín Patently Apple, který se specializuje na hledání takzvaných jablečných patentů, nyní objevil velice zajímavou publikaci. Ta si do jisté míry zahrává s návratem zmiňované technologie, ale umisťuje ji na místo, kde jsme ji doposud ještě neviděli. Force Touch by se totiž mohl dostat do Touch Baru MacBooků Pro, kde by bezesporu rozšířil samotné možnosti tohoto prvku. Zdali se něčeho takového vůbec někdy dočkáme je ale prozatím samozřejmě nejasné. Kalifornský gigant jednotlivé patenty vydává jako na běžícím páse, přičemž většina z nich nikdy nespatří světlo světa. Jak by se vám tato novinka líbila?

.