Zavřít reklamu

V zahraničních médiích se objevila informace o tom, že společnost Apple opět výrazně rozšířila svou flotilu testovacích vozidel, které slouží pro vývoj a testování zatím nespecifikovaných systémů autonomního řízení. V současné době Apple provozuje na kalifornských silnicích 55 takovýchto vozidel.

Společnost Apple v loňském roce požádala o povolení provozovat flotilu autonomních vozidel, na kterých testuje a vyvíjí zatím nespecifikované autonomní systémy, které vykrystalizovaly z něčeho, čemu se kdysi říkalo Projekt Titan (neboli Apple Car). Od té doby se tato flotila testovacích vozů rozrůstá a k poslednímu rozšíření došlo v uplynulých týdnech. Momentálně tak Apple provozuje na silnicích v severní Kalifornii 55 upravených vozidel, o které se stará 83 speciálně vyškolených řidičů/operátorů.

apple car lidar old

Apple pro tyto testovací účely využívá Lexusy RH450h, které jsou osazeny obrovským množstvím senzorů, kamer a čidel, které produkují data pro vnitřní autonomní systém, který zajišťuje jakousi samostatnost vozidla na komunikaci. Tato vozidla zatím nemohou jezdit v plně autonomním režimu, neboť Apple zatím nedisponuje dostatečným povolením, které by toto umožňovalo. Proto se vždy na palubě nachází také řidič/operátor, který vše hlídá a je schopný zareagovat na náhlé problémy.

Kalifornie však nedávno schválila zákon, díky kterému budou moci společnost testovat své autonomní vozy v plném provozu, bez potřeby řidičů uvnitř. O získání tohoto povolení se Apple snaží a pravděpodobně jej v budoucnu dostane. Ani po několika letech (poměrně sledovaného) vývoje zatím není jasné, co společnost s tímto systémem zamýšlí. Zdali půjde o projekt, ke kterému budou časem přizvány ostatní automobilky a budou jej moci využít jako jakýsi plug-in do svých vozů, nebo zdá jde o čistě samostatný projekt Applu, na který naváže i vlastní hardware. Dle předchozích vyjádření Tima Cooka je tento projekt jedním z nejnáročnějších, na kterých společnost kdy pracovala. Zejména z hlediska využití umělé inteligence, strojového učení a dalších podobných nástrojů.

Zdroj: Macrumors

.