Zavřít reklamu

V minulém týdnu jsme psali o tom, jak to v současnosti vypadá s tzv. Projektem Titan, tedy projektem Applu, ze kterého měl původně vzejít plně autonomní vůz. Ten měl být ještě ke všemu vyroben zcela v režii Applu, bez pomoci dalšího výrobce. Pokud jste náš článek četli tak víte, že žádné takové vozidlo v nejbližší budoucnosti nebude, neboť na něm teď nikdo nepracuje. Pokud jste článek nečetli, hlavní nosnou informací je, že se celý projekt restrukturalizoval a nyní se soustředí na vývoj samotného softwarového řešení, které by mělo jít aplikovat do kompatibilních vozidel obecně. A právě snímky takovýchto testovacích vozů se přes víkend objevily na webu.

Apple využívá pětici SUV od Lexusu (konkrétně jde o modely RX450h, modelový rok 2016), na kterých testuje své systémy pro autonomní řízení, strojové učení a kamerové systémy. Původní verze vozidel byly snadno rozpoznatelné, neboť měly na kapotě kovový rám, na němž byly uchyceny všechny testované senzory (1. fotografie). Čtenářům serveru Macrumors se ovšem podařilo zachytit novou verzi vozu (2. fotografie), jehož senzory jsou značně přepracovány a je jich na vozidle podstatně více. Automobil byl vyfocen poblíž kanceláří Applu v kalifornském Sunnyvale.

apple car lidar old

Na střeše vozu by se měl nacházet tzv. LIDAR sytém (Laser Imaging Radar, česká wiki zde), který zde slouží primárně k mapování pozemních komunikací a veškerých souvisejících informací. Tyto informace následně slouží jako základ pro další zpracování při tvorbě algoritmů pro asistované/autonomní řízení.

Právě za pomocí takto získaných dat se Apple snaží přijít s vlastním řešením, které bude konkurovat ostatním společnostem, které ve stejném odvětví vyvíjí něco velmi podobného. A že jich není málo. Autonomní řízení je v posledních několika měsících žhavým tématem nejen v Sillicon Valley. Bude velmi zajímavé sledovat, jakým směrem se Apple v tomto sektoru dále vydá. Jestli se jednou dočkáme oficiálního licencování tohoto řešení podobně, jako se dnes v některých vozech objevuje například Apple CarPlay.

Zdroj: 9to5mac

.