Zavřít reklamu

Projekt Titan je něco, o čem už alespoň jednou slyšel každý fanoušek Applu. Jedná se o projekt, jehož cílem mělo být vybudování vlastního autonomního vozu, který by pocházel kompletně z dílen společnosti Apple. Mělo se jednat o další „velkou věc“ a o další průlomový projekt, se kterým Cupertinská společnost přijde. Podle posledních informací to ovšem vypadá, že by celý projekt mohl dopadnout jinak, než se původně předpokládalo. Žádný automobil made in Apple nedorazí.

O projektu Titan se hovoří již několik let. První zmínky o tom, že by mohl Apple připravovat autonomní vůz, se datují až do roku 2014. Od té doby společnost nabírala velké množství expertů, a to jak z automobilového průmyslu, tak z odvětví soustředící se na umělou inteligenci, machine learning a řídící technologie. Během vývoje projektu však došlo k několika zásadním změnám, které směřování veškerého úsilí nasměřovaly zcela jiným směrem.

New York Times včera přinesl zajímavé informace, které mají z první ruky. Podařilo se jim zkontaktovat pět inženýrů, kteří na projektu pracovali, nebo stále ještě pracují. Vystupují samozřejmě v anonymitě, jejich příběh a informace však dávají smysl.

Původní vize projektu Titan byla jasná. Apple přijde s vlastním autonomním vozem, jehož vývoj a výroba bude kompletně pod taktovkou Applu. Žádná výpomoc při výrobě od tradičních výrobců, žádný outsourcing. Jak se ovšem později v projektové fázi ukázalo, výroba automobilu není žádná legrace a to i přes to, že se společnosti podařilo získat obrovské kapacity ze zainteresovaných oborů. Podle slov inženýrů z Applu projekt ztroskotal již na začátku, kdy se nepodařilo zcela vytyčit cíl.

Soupeřily spolu dvě vize a zvítězit mohla jen jedna. První počítala s tím, že se vyvine celý, plně autonomní vůz. Od podvozku až po střechu, včetně veškeré interní elektroniky, inteligentních systémů apod. Druhá vize se chtěla zaměřit primárně na systémy autonomního řízení, které by však povolovaly zásahy řidiče, a které by se následně aplikovaly do „cizích“ vozů. Nerozhodnost o tom, jakým směrem se má projekt ubírat a co všechno by se mělo v tomto projektu realizovat, jej v podstatě ochromila. Vše vyústilo v odchod původního ředitele projektu, Steva Zadeskyho, který stál se svou vizí „proti všem“, zejména proti týmu průmyslového designu, včetně Johnyho Ivea.

Na jeho místo nastoupil Bob Mansfield a celý projekt prošel výraznou restrukturalizací. Plány na výrobu vozu jako takového byly smeteny ze stolu a vše se začalo točit okolo samotných autonomních systémů (údajně existuje funkční prototyp tzv. carOS). Část původního týmu byla propuštěna (nebo přesunuta na jiná místa), neboť pro ně již nebylo uplatnění. Mnoho nových expertů se společnosti podařilo získat.

Od tohoto zemětřesení se o projektu moc nehovoří ale dá se předpokládat, že se v Cupertinu pilně pracuje. Je otázka, za jakou dobu Apple půjde s tímto projektem na veřejnost. Jisté je, že rozhodně není jedinou společností v Sillicon Valley, která se autonomním řízením zabývá, ba naopak.

V současné době již probíhají jisté testy, za pomocí tří SUV, na kterých Apple své prototypy autonomního řízení zkouší. V blízké budoucnosti by měla společnost zprovoznit autobusové linky, které budou převážet zaměstnance napříč hlavními pracovišti v Cupertinu a Palo Alto, a které budou také zcela autonomní. Inteligentního a samostatného řízení se tedy od Applu pravděpodobně dočkáme. O voze značky Apple si však budeme muset nechat jen zdát…

Zdroj: N.Y. Times

.