Zavřít reklamu

Situace s Rusko-ukrajinským konfliktem se značně vyostřila. Americký prezident Joe Biden uvedl, že je pouze Rusko zodpovědné za smrt a zkázu, které tento konflikt přináší, a že USA a jejich spojenci odpoví. A pak je zde Apple, tedy americká společnost. Samozřejmě o nějaké iPhony zde jde až v té poslední řadě, protože ve válce se počítají životy, nikoli prodané kusy nějaké elektroniky. Nicméně podívejme se, co to pro tuto společnost znamená. 

Ukrajina 

I když Apple v Ukrajině nemá žádný svůj Apple Store, do jisté míry se v zemi exponuje, nebo se o to alespoň snažil. Pomalu totiž přidával ukrajinštinu do svých aplikací a na webové stránky, a v červenci 2020 zaregistroval společnost Apple Ukraine. Vypsal také konkurzy na volná pracovní místa, i když společnost následně nepotvrdila ani nevyvrátila fakt, v jakém ohledu hodlá na tamní trh vstoupit (samozřejmě se spekulovalo o Apple Storu). Podobně to vidíme i u nás, kdy se vypisují různé poptávky na volná pracovní místa, ale bližší informace nemáme žádné (vyjma toho, že by se mělo jednat o situaci kolem české Siri).

Protože Apple neměl na Ukrajině ani oficiální servisní středisko, opravovali svá zařízení místní uživatelé v neoficiálních servisech, které samozřejmě nebyly vždy spolehlivé. V březnu loňského roku pak Apple oznámil, že bude spolupracovat s ukrajinskými opravnami a bude i neoficiálním servisům dodávat své originální díly a nástroje, které potřebují k opravě techniky společnosti. Hovořilo se i o pobočce společnosti, která by tak mohla prodejny přímo kontrolovat.

Na konci loňského roku navíc uzavřelo Ministerstvo pro digitální transformaci Ukrajiny, Apple Inc. a Apple Ukraine dohodu, a to přímo za přítomnosti prezidenta Volodymyra Zelenského o tom, že společnost pomůže zemi při definování klíčových projektů na cestě k „bezpapírovým“ službám. To zejména ve spojitosti s plánovaným sčítání lidu, které má proběhnout v roce 2023. Ukrajina by přitom byla teprve druhou zemí, kde by k takové spolupráci došlo, a to samozřejmě po USA. Mělo jít ale i zvyšování úrovně digitální gramotnosti mezi občany. 

Nejsme politologové, abychom dokázali vyvodit kroky USA vůči konfliktu, stejně tak samozřejmě netušíme, jaké kroky může provést Apple. Nicméně vzhledem ke skličujícím zprávám může přispět na pomoc a obnovu země, tedy Ukrajiny. Pro společnost je to poměrně běžná praxe, protože tak činí po ničivých přírodních katastrofách. Jenže právě v tom je ten problém. Zde jde o politiku. Vzhledem k řečené servisní angažovanosti by zde třeba mohl Apple dotovat i servisní opravy.

Rusko 

Svými kroky k podpoře Ukrajiny by si mohl Apple znesvářit ruské činitele a mohl by na tomto trhu, ze kterého mu plynou značné zisky, narazit. Ani zde sice neposkytuje vlastní Apple Store, nicméně se zde snaží maximálně angažovat, a proto snáší i různá nařízení z Ruské strany. Nutno říci, že samo Rusko se s Applem také nijak nemaže, protože mu klidně napaří pokutu za zneužívání trhu s aplikacemi. Apple i Google také loni odstranily mobilní aplikace spojené s uvězněným kritikem Kremlu Alexejem Navalným ze svých internetových obchodů, a to v den celostátních voleb poté, co jejich ruským zaměstnancům údajně hrozilo vězení, pokud budou tyto žádosti vlády zamítnuty.

rubl

„Zajímavější“ ale je, že Rusko nařídilo společnostem v zemi působící, aby zde otevřely své kanceláře. Čas měly do konce minulého roku, a i když to Apple nestihl, zvládl to ke 4. únoru. Stal se navíc první společností, která tato pravidla Kremlu splnila. Jenže teď pokud se postaví na stranu Ukrajiny, vystavuje zase své zaměstnance možnému nebezpečí. Že by se pak sám Apple rozhodl ruský trh bojkotovat, je spíše nepravděpodobné, nicméně pravděpodobnější je to, že mu to nařídí americká vláda. 

.