Zavřít reklamu

Jistě jste postřehli, že Apple vydal iOS 16.3, iPadOS 16.3, macOS 13.2 nebo watchOS 9.3. Možná ale už nevíte, že vydal ještě aktualizace o poznání starších systémů. Ty sice nepřinášejí žádné novinky, ale i hodně starým produktům poskytnou alespoň bezpečnostní záplaty. V případě iPhonů je ale otázkou, jestli to má vlastně smysl. 

Nové aktualizace jsou určeny uživatelům, kteří stále používají starší zařízení a jejich operační systémy Řeší přitom podobné chyby a bezpečnostní záplaty dostupné v nových verzích iOS 16.3 a macOS Ventura. Konkrétně jde o iOS 12.5.7, iOS 15.7.3, iPadOS 15.7.3, macOS Big Sur 11. 7.3 a macOS Monterey 12.6.3.

To, že je zde mezera mezi iOS 12 a iOS 15 je proto, že zařízení, na kterém může běžet iOS 13, zvládne i iOS 15, takže v tomto ohledu má pro Apple smysl aktualizovat jen tu nejvyšší verzi. Aktualizace iOS 12.5.7 je tak určena třeba pro iPhony 5S, které Apple vydal už v září 2013. Nejstarším počítačem Mac podporující macOS Big Sur je třeba MacBook Air z roku 2013.

Rozdíl mezi iOS a macOS 

Na jednu stranu je třeba kvitovat snahu Applu, který aktualizuje i přes 9 let starý iPhone. Na stranu druhou je to spíše jen prázdné gesto, protože kdo v dnešní době ještě tento telefon používá? Nic proti němu, nic proti tomu, že by to vyloženě nešlo, problém je zde jiný. Jakmile totiž Apple zařízne podporu daného modelu iPhonu, je to jen otázka času, kdy jej začnou ignorovat i vývojáři. Obvykle to přitom trvá jen něco kolem jednoho roku. 

Když Steve Jobs představoval první iPhone, opakoval u něho, že je to telefon, webový prohlížeč a hudební přehrávač. To jsou reálně pořád ty věci, které zvládne starý iPhone obsloužit i se svým starým iOS. Ještě k tomu si samozřejmě můžete odeslat nějakou tu zprávu. S tím, jak se iOS vyvíjí, a s tím, jak pro nové jeho verze vývojáři ladí své tituly, ukončují podporu svých aplikací pro starší systémy.

Jednoduše to znamená, že vám jeden den nepůjde spustit nainstalovaná aplikace proto, protože bude potřebovat svou aktualizaci. Jenže abyste titul aktualizovali, musíte jít do App Store a aktualizaci nainstalovat. Když tak ale chcete udělat, App Store vám prostě jen sdělí, že k aktualizaci je nutný aktuální iOS, ať si jej aktualizujete – to ale samozřejmě nemůžetem protože vám ho zařízení nenabízí. Jste tak v začarovaném kruhu, že kterého nejde vystoupit jinak než si pořídit nové zařízení. Nový iOS totiž do starého iPhonu opravdu nedostanete.

Obejít to jde jedinou možností. Např. sociální sítě můžete obsluhovat přes internetový prohlížeč, kdy si třeba jejich zástupce uložíte i na plochu. Podobně můžete obejít i vybrané tituly, které nabízejí webové klienty, třeba Trello atd., v každém ohledu je to ale velice nepraktické. Webové aplikace, jejichž boom měl odstartovat právě první iPhone, se totiž příliš nechytily.

Situace u macOS je jiná 

Jiná situace je u macOS. Zde vydržíte na starém systému klidně i několik let bez toho, abyste pozorovali nějaká omezení, pokud to tedy zvládá výkon vašeho stroje. Je tomu jednoduše proto, protože zde není distribuce obsahu jen z App Storu, ale aplikace a hry si můžete stahovat nejen z ostatních obchodů, ale i přímo od tvůrců aplikací z jejich webu.

Možná právě i toto je důvod toho, proč Apple pořád nechce alternativní obchody v jeho iOS. Jakmile by nezávislý vývojář udělal klienta pro danou službu, která by byla pohodlnější než web, uživatel by si ji z alternativního obchodu do svého nepodporovaného iPhonu klidně nainstaloval, a Apple by mu tak nemohl prodat nový kousek. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.