Zavřít reklamu

Nový operační systém pro počítače Mac společnosti Apple macOS 12 Monterey vyjde už v pondělí 25. října. I když revoluční jistě nebude, evolučních změn přece jen nabízí poměrně hodně. Některé z těch, které však společnost představila v rámci WWDC21, kdy nám dala do tohoto systému poprvé nahlédnout, nebudou však s prvním vydáním ihned k dispozici. 

FaceTime, Zprávy, Safari, Poznámky – to jsou jen některé z aplikací, které se mají dočkat mnoha novinek. Pak je zde nový režim Soustředění, Rychlá poznámka, Živý text a další funkce, které jsou zcela nové. Kompletní jejich výčet Apple uvádí na své stránce podpory. A také zde zmiňuje, že některé funkce nebudou s prvním vydáním systému ihned k dispozici. U Universal Control se to čekalo, u dalších už ale už méně.

Universal Control 

Na počítačích Mac a tabletech iPad můžete používat jedinou klávesnici, myš a trackpad. Když přejdete z Macu na iPad, kurzor myši nebo trackpadu se změní ze šipky na kulatou tečku. Pomocí kurzoru můžete přetahovat obsah mezi zařízeními, což je ideální pro případy, kdy na iPadu kreslíte kresbu pomocí Apple Pencil a chcete ji přetáhnout např. do Keynote na Macu.

Zároveň tam, kde je aktivní kurzor, je aktivní i klávesnice. Není zde potřeba žádné nastavení, protože provázanost funguje automaticky. Apple jen uvádí, že mají být zařízení vedle sebe. Funkce naráz podporuje až tři zařízení, a po WWDC21 sklidila velké ohlasy. Protože ale nebyla součástí žádné beta verze macOS Monterey, bylo zřejmé, že se jí s ostrým vydáním nedočkáme. Apple tak i nyní jen uvádí, že bude k dispozici později na podzim.

SharePlay 

Další velká funkce SharePlay, která prostupuje napříč celými systémy macOS a iOS, bude mít také zpoždění. Apple ji neuvedl ani s ostrou verzí iOS 15 a je tak zjevné, že není připravena ani pro macOS 12. Apple u každé zmínky se SharePlay, ať už se jedná o aplikace FaceTime nebo třeba Hudba, zmiňuje, že funkce přijde také až později na podzim.

Funkce má umět do FaceTimu přenést filmy a televizní pořady ke sledování stejného obsahu s přáteli, má umět sdílet svou obrazovku zařízení, hudební frontu, nabídnout možnost společného poslechu obsahu, synchronizované přehrávání, inteligentní hlasitost atd. Jasně tedy cílí na období celosvětové pandemie a chce ulehčit vzájemnou komunikaci i zábavu pro ty, kteří se nemohou stýkat osobně. Tak snad to Apple stihne odladit dřív, než si na COVID-19 už nikdo nevzpomene.

Vzpomínky 

To, že se až později na podzim dočkáme inovovaných vzpomínek v aplikaci Fotky je poměrně překvapivé. Funkce samozřejmě odráží možnosti, které jsou k dispozici v iOS 15. Ty do něho však přišly hned s první jeho verzí a je tak otázkou, co zde má Apple za problém. Nový design, 12 různých vzhledů, stejně jako interaktivní rozhraní nebo funkce Sdíleno s vámi je tak prozatímně odloženo, a to opět až na pozdější podzim. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.